Wizyta premiera w Arabii Saudyjskiej. Celem rozwój współpracy gospodarczej

We wtorek premier Mateusz Morawiecki udaje się z wizytą do Arabii Saudyjskiej, gdzie spotka się z następcą tronu, prezesem Rady Ministrów Mohammedem bin Salmanem. Politycy omówią m.in. możliwości rozwoju relacji handlowych i inwestycyjnych – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.
.Jak przekazał w komunikacie Müller, podczas spotkania premier Morawiecki i następca tronu Królestwa Arabii Saudyjskiej Mohammed bin Salman omówią stan współpracy dwustronnej, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości rozwoju relacji handlowych i inwestycyjnych, a ważnym tematem rozmów będzie zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego naszego regionu oraz eksport polskiej żywności.
Najbogatszy kraj arabski
.”Potencjał gospodarczy Polski i Arabii Saudyjskiej oraz relatywnie wysoka komplementarność obu gospodarek, przemawiają za potrzebą dalszego rozszerzania skali dwustronnej współpracy. Wynika to także z roli obu krajów w międzynarodowych stosunkach gospodarczych, zwłaszcza Polski w Unii Europejskiej oraz Arabii Saudyjskiej w Radzie Współpracy Zatoki Perskiej” – wskazał rzecznik rządu.
Podkreślił ponadto, że Arabia Saudyjska jest najbardziej rozwiniętym gospodarczo krajem arabskim – ok. 28 proc. PKB całego świata arabskiego i dysponuje znacznymi zasobami kapitałowymi oraz największym w regionie potencjałem importowym.
Współpraca energetyczna pomiędzy Polską a Arabią Saudyjską
.W komunikacie dodano, że w ostatnich latach Arabia Saudyjska była (z uwzględnieniem re-eksportu) największym finalnym odbiorcą polskiego eksportu w gronie państw członkowskich Rady Współpracy Państw Zatoki. Ponadto kraj ten jest strategicznie ważnym partnerem gospodarczym Polski w regionie, także pod kątem budowania bezpieczeństwa energetycznego naszego regionu w kwestii zapewniania dostaw surowców. Arabia Saudyjska inwestuje w rozwój czystej energii i technologii przyszłości, a jednocześnie jest bardzo zainteresowana budową stabilnych łańcuchów dostaw żywności, co stwarza duże szanse dla polskiego rolnictwa.
Kraje OPEC a Rosja
.Na temat rosyjskich dążeń do zacieśniania relacji gospodarczych z państwami arabskimi wchodzącymi w skład OPEC na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze Ekaterina ZOLOTOVA w tekście „Rada Współpracy Państw Zatoki Perskiej a Rosja„. Autorka zwraca w nim również uwagę na czynniki stojące na przeszkodzie w zacieśnieniu więzi handlowych na linii Rosja-OPEC.
„Wydaje się jednak, że potencjalna współpraca z krajami arabskimi budzi więcej entuzjazmu po stronie rosyjskiej. Kraje arabskie są zdania, że choć relacje z Rosją są dziś lepsze niż w trakcie zimnej wojny, to jednak pozostało wiele punktów spornych. Poza trudnościami logistycznymi i finansowymi handel pomiędzy Rosją a krajami arabskimi może napotkać co najmniej dwie duże przeszkody”.
„Po pierwsze, kraje arabskie obawiają się rosyjskich relacji z Iranem i operacji prowadzonych przez Rosję w Syrii. Iran ma silną armię i może liczyć na lojalność wspólnot szyickich w krajach Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej. Kraje arabskie rozumieją wprawdzie, że rosyjsko-irańskie partnerstwo ma swoje granice, ale nie sądzą, aby Moskwa miała porzucić długoterminową współpracę z Teheranem (który należy do Szanghajskiej Organizacji Współpracy, a z Rosją łączy go tymczasowe porozumienie o wolnym handlu) na rzecz zbliżenia z nimi”.
.”Pamiętajmy również, że podczas gdy Katar i Arabia Saudyjska zainwestowały potężne sumy, udzielając wsparcia zbrojnej opozycji w Syrii, Rosja od dawna wspiera reżim Asada. Syria może zresztą stać się jeszcze większą kością niezgody, i to już wkrótce, zważywszy na tureckie plany rozpoczęcia operacji na północy kraju w okolicy Manbidżu i Tall Rifat. Zapowiedzi te wywołały reakcję stron zainteresowanych. Rosyjska armia już wysłała dodatkowe siły do swojej bazy na przedmieściach Manbidżu i zwiększyła liczbę personelu wojskowego w Ajn Isa, Ajn al-Arab i Tell Tamer. Według tureckich doniesień Moskwa rozmieściła również system obrony przeciwlotniczej Pancyr-S1 w Al-Kamiszli” – pisze Ekaterina ZOLOTOVA.
PAP/Grzegorz Bruszewski/WszystkoCoNajważniejsze/MJ