Ofensywa Radosława Sikorskiego w USA - spotkania z czołówką Demokratów

PWkrótce odbędzie się wizyta Radosława Sikorskiego w Stanach Zjednocznych; potrwa ona dziesięć dni, w jej ramach szef polskiej dyplomacji odwiedzi Waszyngton, Nowy Jork i Detroit, weźmie udział w Zgromadzeniu Ogólnym Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz w szeregu spotkań dwustronnych.

Wkrótce odbędzie się wizyta Radosława Sikorskiego w Stanach Zjednocznych; potrwa ona dziesięć dni, w jej ramach szef polskiej dyplomacji odwiedzi Waszyngton, Nowy Jork i Detroit, weźmie udział w Zgromadzeniu Ogólnym Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz w szeregu spotkań dwustronnych.

Wizyta Radosława Sikorskiego – spotkania z Polonią, kluczowymi politykami Demokratów a także wizyta w fabryce czołgów Abrams

.Szef MSZ Radosław Sikorski udaje się w czwartek z wizytą do USA; potrwa ona dziesięć dni, w jej ramach szef polskiej dyplomacji odwiedzi Waszyngton, Nowy Jork i Detroit, weźmie udział w Zgromadzeniu Ogólnym Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz w wielu spotkaniach dwustronnych.

Radosław Sikorski spotka się z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego wiceprezydent USA Kamali Harris Philipem Gordonem oraz ze specjalnym wysłannikiem prezydenta USA ds. zakładników Rogerem Cartstensem. Niewykluczone, że szef MSZ spotka się również z amerykańskim doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’m Sullivanem.

.Minister polskich spraw zagranicznych ma też zaplanowane wystąpienie na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa, poświęcone postaci i dziedzictwu Zbigniewa Brzezińskiego – jednego z najbardziej wpływowych strategów polityki zagranicznej USA, który odegrał istotną rolę w demontażu i upadku komunizmu w Europie Wschodniej i w powstrzymaniu sowieckiej interwencji w Polsce po powstaniu Solidarności. Brzeziński był wykładowcą tej uczelni.

W Nowym Jorku minister Radosław Sikorski ma zaplanowanych wiele spotkań dwustronnych na marginesie Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNGA), m.in. z szefami MSZ: Chin, Iranu, Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Egiptu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Poza tym spotka się z przedstawicielami nowojorskiej Polonii.

Głównym tematem większości rozmów, jakie będą prowadzone w USA, będzie bezpieczeństwo – które jest kwestią przewodnią w szeregu wizyt odbywanych we wrześniu przez szefa polskiego MSZ. W tym miesiącu szef polskiej dyplomacji był m.in. w Azji Centralnej, gdzie odwiedził Malezję, Singapur i Filipiny, złożył też wizyty w Londynie, Kijowie i Kiszyniowie. Wizyta Radosława Sikorskiego zakłada też, że polityk ma odwiedzić Detroit, gdzie uda się do tworzącej wiele lokalnych miejsc pracy fabryki czołgów Abrams, zamawianych także przez Polskę; spotka się także z liczną miejscową Polonią. Michigan to jeden z 15 amerykańskich stanów, gdzie produkowany jest sprzęt wojskowy, kupowany przez Polskę. Jest to też jeden z siedmiu kluczowych stanów, które w praktyce zdecydują o tym, kto otrzyma więcej głosów elektorskich i zostanie prezydentem USA.

Dyplomacja jest pierwszą linią obrony Rzeczypospolitej – przekonuje Radosław Sikorski

.Mamy teraz cztery pilne zadania:

Po pierwsze, Polska bezpieczna. Polska racja stanu nakazuje rozwijać własne zasoby obronne i wspólne z sojusznikami zdolności do odstraszania agresji. Nakazuje też zapewnić maksimum wsparcia wojskowego i politycznego Ukrainie. W oczywistym interesie Polski jest utrzymanie agresora jak najdalej od naszych granic. Dlatego suwerenna Ukraina musi wygrać tę wojnę, a pokojowy ład międzynarodowy w Europie musi zostać przywrócony. Fundamentem bezpieczeństwa Polski pozostaje sojusz transatlantycki z wiodącą rolą Stanów Zjednoczonych. Naszym celem jest utrzymanie i wzmocnienie amerykańskiego zaangażowania w Europie, a zarazem wzmocnienie europejskiego filaru Sojuszu, w duchu strategicznej harmonii działań NATO i Unii Europejskiej.

Z tego wynika priorytet drugi, czyli Silna Polska w silnej Unii Europejskiej. Od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę Unia Europejska przekształca się w podmiot geopolityczny, zdolny do projekcji na swoje otoczenie nie tylko potęgi ekonomicznej, ale także politycznej i militarnej. W interesie Polski jest ten proces wspomagać i współtworzyć. Konieczne jest wrzucenie kolejnego biegu w naszym rozwoju. Czas naszych przewag jako kraju taniej siły roboczej i taniej energii  już się dawno skończył. Polska może i musi stać się państwem wysokorozwiniętym. Konkurencyjnym polską pomysłowością, dobrą organizacją, kulturową atrakcyjnością, otwartością wobec świata. Kieruję te słowa szczególnie do grupy obecnych tu dzisiaj uczniów z mojego macierzystego 1-go Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy – wspólnie kładziemy fundamenty Polski jako kraju bezpiecznego, zamożnego, oferującego nie tylko wyjątkową tradycję i kulturę, ale także prawdziwie europejski standard pracy, edukacji, życia i zdrowia.

Po trzecie, Polska aktywna i odpowiedzialna w społeczności globalnej. Chcemy być krajem, który nie tylko korzysta z międzynarodowej współpracy, ale gotów jest wziąć część odpowiedzialności za globalne wyzwania. 

Po czwarte, odbudowa profesjonalnej, apolitycznej służby zagranicznej i przywrócenie ustawowo określonej roli MSZ jako centrum kreującego polską politykę zagraniczną.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 września 2024