Władimir Putin powinien być sądzony za zbrodnie wojenne, twierdzi oskarżyciel Miloszevicia

Władimir Putin powinien być sądzony za zbrodnie wojenne, twierdzi oskarżyciel Miloszevicia

Jak osądzić Putina? Brytyjski prawnik Geoffrey Nice, który był prokuratorem w procesie byłego prezydenta Jugosławii Slobodana Miloszevicia powiedział w rozmowie z BBC, że Władimir Putin powinien odpowiedzieć za zbrodnie wojenne, czyli atakowanie celów cywilnych w Ukrainie przez podlegającą mu armię Rosji. Kwestię odpowiedzialności rosyjskiego prezydenta podnoszą również inni prawnicy i międzynarodowi eksperci, między innymi Kevin Heller. W artykule pod tytułem „Norymberga XXI wieku”, który został opublikowany na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” twierdzi, że z punktu widzenia prawa międzynarodowego sytuacja przedstawia się dość jasno. Artykuł 2.4 Karty Narodów Zjednoczonych zakazuje użycia siły przeciwko politycznej niezależności lub suwerenności terytorialnej innego państwa. – Międzynarodowy Trybunał Karny jest wprawdzie właściwy do rozpatrywania zbrodni agresji, ale jego jurysdykcja jest bardzo ograniczona i znacznie różni się od jurysdykcji obejmującej zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciw ludzkości i ludobójstwo – pisze w opublikowanym artykule.

Oczywistość putinowskich zbrodni

Zdaniem byłego prokuratora ONZ-owskiego trybunału ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii Geoffreya Nicea sprawa przeciwko Putinowi byłaby oczywista. Nie ma bowiem wątpliwości, że hierarchia dowodzenia prowadzi do przywódcy na Kremlu. Najważniejsze byłoby więc pociągnięcie do odpowiedzialności osobiście Putina, a nie szeregowych żołnierzy – ocenił Nice w wywiadzie dla BBC opublikowanym w niedzielę.

Wyraził przekonanie, że proces mógłby rozpocząć się “nawet jutro rano” i nie ma konieczności, by Putin był na nim obecny. Proces powinien być jego zdaniem prowadzony przez Ukraińców i w języku ukraińskim.

Niemniej, jak zwrócił uwagę Nice, do tej pory nie nastąpiło żadne wyraźniejsze działanie wobec rosyjskiego przywódcy, co może być sygnałem, iż jednym z elementów rozwiązania pokojowego będzie uniknięcie przez Putina odpowiedzialności. Międzynarodowy Trybunał Karny “wciąż nie wydał oświadczenia w sprawie odpowiedzialności Putina za tę zbrodnię” – podkreślił Brytyjczyk. “Niechęć” do podnoszenia tej kwestii budzi pytanie o ewentualne “korzyści polityczne” płynące z zaniechania oskarżania przywódcy na Kremlu – dodał Nice.

Idea rozwiązania pokojowego, które nie dopuszczałoby do procesu Putina to “przerażająca perspektywa”, która byłaby “całkowitym zaprzeczeniem sprawiedliwości dla narodu ukraińskiego” – podkreślił były prokurator w procesie Miloszevicia.

PAP / MK

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 stycznia 2023