Władysław Gomułka zaprojektował schrony pod szkołami, teraz będą jak znalazł

Nie ma żadnych wątpliwości, że pieniądze na remonty, w tym budowa schronów są; jednym z pierwszych realizowanych zadań. Należeć będzie do nich m.in. odbudowa schronów pod tzw. szkołami tysiąclecia - powiedział wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz.

Nie ma żadnych wątpliwości, że pieniądze na remonty, w tym budowa schronów są; jednym z pierwszych realizowanych zadań. Należeć będzie do nich m.in. odbudowa schronów pod tzw. szkołami tysiąclecia – powiedział wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz.

Budowa schronów w Polsce

.Wiceszef MSWiA, odnosząc się do kwestii finansowania remontów, a także jak wygląda budowa schronów, zapewnił, że „nie ma żadnych wątpliwości, że pieniądze na ten cel są – zarówno na schrony, jak i miejsca doraźnego schronienia”.

„Jesteśmy w ostatniej fazie przygotowania Programu Ochrony Ludności. On zostanie przyjęty jeszcze w tym miesiącu i są tam zagwarantowane środki na te zadania” – przekazał Leśniakiewicz. Dodał, że kwota, jaka będzie wydatkowana na budownictwo ochronne, będzie zależna od chłonności jednostek samorządu terytorialnego.

Zapewnił przy tym, że resort ma przygotowany plan działania i przekazuje samorządom informacje o tym, jak spożytkować pieniądze. „Pierwszym krokiem, który wspólnie zrealizujemy, będzie odbudowa obiektów, które kiedyś były schronami. W poniedziałek ustaliliśmy z ministrem Tomaszem Siemoniakiem, że jednym z pierwszych zadań, jakie będą realizowane, będzie odbudowa obiektów schronowych, tzw. szkół tysiąclecia” – powiedział.

Budowa schronów, a raczej proces renowacji

.Chodzi o tzw. tysiąclatki, czyli szkoły zbudowane w ramach programu oświatowego, który był realizowany w czasie jubileuszu Tysiąclecia Państwa Polskiego. Pomysłodawcą akcji był Władysław Gomułka, a pod wieloma z takich szkół zbudowano schrony.

„Dlatego jest możliwość, żeby rozpocząć proces renowacji, odbudowy i przygotowania tych obiektów do ewentualnego schronienia, czy to młodzieży, która w tych szkołach się uczy, czy mieszkańców” – zwrócił uwagę Leśniakiewicz.

Przypomniał też, że bardzo ważnym elementem całego procesu było wydanie rozporządzenia MSWiA ws. kryteriów uznawania obiektów budowlanych lub ich części za budowle ochronne, dzięki czemu wiadomo, jakie kryteria powinny spełniać obiekty ochronne.

„Wszyscy użytkownicy tego typu obiektów, w tym również dyrektorzy szkół, spółdzielnie mieszkaniowe, zakłady produkcyjne, do 2 kwietnia tego roku mają czas na zgłoszenie obiektów, którymi administrują. Następnie jednostki samorządu terytorialnego mogą zlecać, jeżeli uważają, że jest taka potrzeba, przeprowadzenie sprawdzeń tych obiektów przez organy nadzoru budowlanego i Państwową Straż Pożarną” – zaznaczył.

Dodał, że na tej podstawie zostanie zbudowana baza danych ewidencji obiektów zbiorowej ochrony, która musi być stworzona do końca tego roku.

„Środki na ten cel mamy zabezpieczone i te środki również możemy przeznaczyć na projekty albo na ekspertyzy techniczne. Dzisiaj możemy powiedzieć, że w przeciągu dwóch lat będziemy chcieli przeznaczyć maksymalną kwotę, jaka będzie do przejęcia przez samorządy lokalne. Zależeć to jednak będzie od chłonności samorządów” – mówił.

Schrony w Warszawie

.Wiceszef MSWiA zwrócił też uwagę, że choć wiele obiektów zostało zdewastowanych, to istnieją jeszcze obiekty, które już dzisiaj mogą pełnić funkcję schronów czy ukryć. Podkreślił, że wiele z tych obiektów znajduje się w Warszawie.

Dopytywany o to, co konkretnie uda się zrobić w sprawie schronów już w tym roku, odpowiedział, że według jego przewidywań uda się wyremontować wiele obiektów schronowych, które dotychczas funkcjonowały.

„W poniedziałek 10 marca 2025 roku Ministerstwo Obrony Narodowej zakomunikowało o podpisaniu porozumienia ws. zakupu systemu do szybkiej budowy obiektów infrastrukturalnych, czy to miejsc doraźnego schronienia, czy ukryć, czy być może i schronów. Da nam to nowe możliwości związane z szybszym zainwestowaniem w te obszary” – powiedział.

„Na pewno w ramach środków przeznaczonych na Program Ochrony Ludności przeznaczymy pieniądze na tę nową technologię” – dodał. Zaznaczył, że na początek będą to miejscowości tzw. podwyższonego ryzyka oraz w ramach „Tarczy Wschód”. „Oznacza to, że proces budowy schronów ruszy jeszcze w tym roku” – zapewnił.

Członkowie NATO stoją przed poważnymi wyzwaniami

.Na szczycie w Waszyngtonie sojusznicy wyznaczyli jasny kierunek w stronę bezpieczniejszego świata dla miliarda ludzi, którym służymy. Moim zadaniem jest teraz zapewnić, że wspólnie wdrożymy te decyzje i będziemy dalej dostosowywać Sojusz Północnoatlantycki do bardziej złożonego świata. Każdy z 32 sojuszników ma do odegrania swoją unikalną rolę. I nie ma rzeczy, której nie moglibyśmy osiągnąć razem.

„Moje trzy priorytety, jako nowego sekretarza Sojuszu Północnoatlantyckiego, to: zapewnienie zdolności do ochrony przed każdym zagrożeniem; wsparcie Ukrainy w walce z rosyjską agresją; zmierzenie się z rosnącymi globalnymi wyzwaniami dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego” – mówił Mark RUTTE holenderski polityk, parlamentarzysta, w latach 2006–2023 lider Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji, w latach 2010–2024 premier Holandii. Od 2024 r. sekretarz generalny NATO

„Przede wszystkim – nasze zdolności wojskowe. Podstawową misją NATO jest w końcu zapewnienie silnej polityki wspólnego odstraszania i obrony. W ciągu ostatniej dekady poczyniliśmy ogromne postępy w zapewnianiu, że dysponujemy siłami i zdolnościami do odstraszania i obrony przed każdym zagrożeniem, z dowolnego kierunku. Ale musimy iść dalej i szybciej, aby sprostać ogromnemu wyzwaniu, które przed nami stoi.

Potrzebujemy większych, lepiej wyposażonych sił, solidniejszego transatlantyckiego przemysłu obronnego, zwiększonych zdolności produkcyjnych w dziedzinie obronności, większych inwestycji w innowacje, a także zapewnienia bezpieczeństwa naszym łańcuchom dostaw. Sojusznicy już teraz zwiększają swoje wysiłki i planują nabyć tysiące systemów obrony powietrznej i artyleryjskiej, a oprócz tego setki nowoczesnych samolotów – głównie F-35 nowej generacji – a także zapewnić znaczne możliwości high-end.

Ale aby naprawdę dopasować nasze możliwości do naszych potrzeb, musimy znacznie zwiększyć wydatki na obronę. Będę współpracować z sojusznikami, aby zapewnić, że zainwestujemy wystarczająco dużo w odpowiednie obszary i że będziemy sprawiedliwie dźwigać ciężar naszej zbiorowej obrony. Każdy z nas musi zapłacić swoją sprawiedliwą część” – zaznaczał polityk – cały tekst [LINK].

PAP/ Marcin Chomiuk/ WszystkocoNajważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 marca 2025