Władze Nowego Jorku uhonorowały Polonię

Polonia francuska

Polonia z Brooklynu została wyróżniona w czwartek za zasługi przez władze Nowego Jorku. Miało to miejsce podczas uroczystości łączącej Dzień Dziedzictwa Polskiego i Miesiąc Dziedzictwa Polskiego.

Polonia – wyróżnienia

.Okolicznościowe wyróżnienia od prezydenta dzielnicy Brooklyn Antonio Reynoso i kongresmenki Nydii Velazquez ich przedstawiciele wręczyli w siedzibie Centrum Polsko-Słowiańskiego (CPS) prezes Centrali Szkół Dokształcających w Ameryce Dorocie Andrace, dyrektorowi wykonawczemu Polish American Folk Dance Company Andrzejowi Buczkowi, członkini Rady Dyrektorów CPS Bożenie Konkiel oraz wiceprezesowi tej organizacji Paulowi Pachaczowi. Wyróżnił ich także radny miejski Lincoln Restler.

„To wspaniały dzień, aby wyrazić uznanie dla wkładu polskich imigrantów i Polaków w nasze życie kulturalne, społeczne i gospodarcze tutaj na Brooklynie oraz w regionie. Na Brooklynie obchodzony jest corocznie Dzień Dziedzictwa Polskiego, a w całym kraju Miesiąc Dziedzictwa Polskiego” – przypomniał Daniel Wiley w imieniu Velazquez.

Dziękował prezesowi CPS Marianowi Żakowi oraz jego zespołowi za ponowne zorganizowanie tego wydarzenia. Wyraził też wdzięczność Centrum realizującemu od 1972 roku programy społeczne dla tysięcy imigrantów, dorosłych, młodzieży i rodzin, a także Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej za finansowanie wielu przedsięwzięć.

Polonia zaangażowana w rozwój Nowego Jorku

.Żak podkreślił, że uroczystość obejmuje zawsze patronatem prezydent Brooklynu. Honoruje on zasłużonych polonijnych działaczy. „Jest to jednoczące Polonię wydarzenie. Cieszymy się, że przyciągnęło tak wiele osób” – dodał prezes CPS.

Wysłannik burmistrza Nowego Jorku Erica Adamsa, Hercules Reid, zwrócił uwagę, że polska grupa etniczna należy do największych w mieście. Dziękował też za jej wkład w rozwój Nowego Jorku. Honorowym patronem czwartkowej celebracji był konsulat generalny RP w Nowym Jorku reprezentowany przez konsul Justynę Gollob-Park.

„Dzisiejsze wyróżnienie za działalność na rzecz Polonii w Brooklynie jest podziękowaniem za całokształt pracy wiążącej się z wychowaniem młodego pokolenia, a przede wszystkim z edukacją, przekazywaniem tradycji, kultury i nauką języka polskiego w szkołach. Jest to nagroda nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich nauczycieli, dyrektorów szkół i zwłaszcza rodziców, którzy pielęgnują język polski, starają się, aby był zachowany w sercach, brzmiał w uszach i był zawsze rozpoznawalny przez młodzież” – powiedziała Dorota Andrace.

Czym jest Polska?

.„Zdaniem Gilberta Chestertona wrogowie Polski niemal zawsze okazują się także nieprzyjaciółmi wielkoduszności, męstwa i wolności. Parafrazując tę myśl, można powiedzieć, że przyjaciele Polski to niemal zawsze wrogowie tyranii, a przyjaciele wolności i solidarności” – pisze prof. Arkady RZEGOCKI na łamach „Wszystko co Najważniejsze”.

„W pierwszych latach XXI wieku ukazała się książka znanego amerykańskiego historyka Timothy’ego Snydera Rekonstrukcja narodów. Polska, Ukraina, Litwa, Białoruś 1569–1999, pokazująca nie tylko dzieje unii polsko-litewskiej, ale także kształtowanie się nowoczesnych narodów – spadkobierców Rzeczypospolitej. Pod koniec tego syntetycznego ujęcia autor zwraca uwagę na napięcia, zamrożone przez komunizm konflikty, resentymenty, które charakteryzowały Europę Środkową pod koniec lat 80. i na początku lat 90. XX wieku. Porównuje nawet liczbę, głębię i emocjonalność tych konfliktów z tymi występującymi pomiędzy narodami bałkańskimi. Jego zdaniem to, że po 1989 roku nie doszło do wznowienia tychże konfliktów, do rozpalenia na nowo wzajemnych pretensji i nienawiści w Europie Środkowej, było przede wszystkim zasługą stabilizującej roli Polski w regionie” – wskazuje prof. Arkady Rzegocki.

.„Moim zdaniem Timothy Snyder ma rację. Gdy popatrzymy na przedwojenną mapę naszego kraju, zobaczymy, że niemal ze wszystkimi sąsiadami Polska miała trudne albo bardzo trudne relacje. Współcześnie poza Rosją i uzależnionym od Rosji reżimem Łukaszenki Polska ma dobre lub bardzo dobre relacje nie tylko ze swoimi sąsiadami, ale i ze wszystkimi krajami Europy Środkowej i Wschodniej. Stabilizująca rola Polski jest jeszcze bardziej widoczna współcześnie, gdy Polska odgrywa kluczową rolę w przekazywaniu pomocy Ukrainie, gdy przyjęła największy ciężar związany z udzieleniem schronienia uchodźcom – w skali, która od II wojny światowej nie występowała w Europie” – pisze Rzegocki.

PAP/Andrzej Dobrowolski/WszystkocoNajważniejsze/AB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 października 2023