braterskie narody zjednoczone marzeniem o wolności” – wystawa w Rzymie

“Włosi i Polacy: braterskie narody zjednoczone marzeniem o wolności” – to tytuł wystawy otwartej we wtorek 16 kwietnia w bibliotece włoskiej Izby Deputowanych w Rzymie z okazji zbliżającej się 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

Zbliża się 80. rocznica bitwy pod Monte Cassino

.Ekspozycję przygotowało stowarzyszenie rodzin polskich kombatantów we Włoszech we współpracy z dowództwem włoskiego wojska w regionie Apulia i pod patronatem ambasady RP w Rzymie.

W otwarciu wystawy uczestniczyli polska ambasador we Włoszech Anna Maria Anders, prezes Związku Polaków we Włoszech Urszula Stefańska-Andreini, prezes stowarzyszenia rodzin kombatantów Maurizio Nowak, deputowany Andrea Caroppo, senator Roberto Marti, przedstawiciele włoskiej armii.

18 maja na Monte Cassino odbędą się uroczyste polsko-włoskie obchody 80. rocznicy bitwy, stoczonej przez 2. Korpus Polski generała Władysława Andersa.

Na wystawie przedstawiono historię udziału Włoch w II wojnie światowej, w tym przejście na stronie aliantów i niemiecką okupację Rzymu. Przypomniana została obecność żołnierzy 2. Korpusu Polskiego w Apulii na południu Włoch. Wojciech Pankiewicz ze stowarzyszenia rodzin kombatantów podkreślił heroiczny wkład polskich żołnierzy w wyzwolenie Włoch i ofiarę tysięcy poległych.

Wystawa prezentuje wszystkie miejsca w Apulii, do których dotarli żołnierze 2. Korpusu, uczestniczący w walkach na froncie włoskim. Na mapie ich obecności wymienione zostało Lecce, gdzie powstała szkoła rolna, kierowana przez kapitana Iwo Kazimierza Andrusiewicza.

Polacy we Włoszech w trakcie wojny i po niej

.Kolejnym punktem jest miejscowość Galatina, dokąd w styczniu 1945 roku przybyli polscy oficerowie i podoficerowie, których dwa miesiące później odwiedził generał Anders.

W Casarano działały liczne szkoły dla polskich żołnierzy, a dziesięciu z nich ożeniło się potem z Włoszkami. W Matino powstało liceum o profilu nauk ścisłych, przygotowujące żołnierzy do matury. Kierował nim Wiktor Gieruszczak.

Polacy byli także do Maglie oraz do Casamassima, gdzie znajduje się jeden z czterech polskich cmentarzy wojennych we Włoszech.

Przedstawiciele włoskiej armii z Apulii podkreślili, że należy przywoływać historię obecności polskich żołnierzy w tym regionie. Jak zaznaczono, wiedza na ten temat musi być przekazywana mieszkańcom Apulii i wszystkim Włochom, bo nadal nie jest ona powszechnie znana.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/Sylwia Wysocka/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 kwietnia 2024