Wojownicy wojny trojańskiej archeologiczną sensacją wykopalisk w Syrii

Wojownicy wojny trojańskiej archeologiczną sensacją wykopalisk w Syrii

W tym tygodniu w środę odkryto w Syrii niezwykłą perfekcyjnie zachowaną 1600-letnią mozaikę z czasów rzymskich, na której to widnieją wizerunki wojowników legendarnej wojny trojańskiej. To najważniejsza wiadomość świata archeologii w tym tygodniu.

.Mozaika została odkryta w Al-Rastanie w dystrykcie Homs w północnej Syrii, czyli w tym regionie Syrii który strona rządowa prezydenta Syrii Baszara Al-Asada odzyskała z rąk rebeliantów w 2018 roku. Jak podaje France 24, Syria jeszcze 12 lat temu należała do grona najbardziej lubianych przez archeologów państw a także była miejscem w którym na przestrzeni zamierzchłych wieków powstawały jedne z najstarszych i najlepiej zachowanych klejnotów starożytnych cywilizacji. Niestety w wyniku trwającej ponad dekadę krwawej wojny domowej ten kraj Lewantu nieodwracalnie utracił znaczną część swojego legendarnego dziedzictwa historycznego. Odnalezione mozaiki są określane jako najważniejsze odkrycie archeologiczne w Syrii od początku konfliktu w 2011 roku.

Jak mówi wysoki rangą urzędnik Hammam Saad, kierujący wykopaliskami i badaniami archeologicznymi w Generalnej Dyrekcji Muzeów Syrii, na odkrytej mozaice widnieją wojownicy wojny trojańskiej uzbrojeni w miecze i tarcze z wyrytymi na nich nazwiskami greckich dowódców oraz wodzów, którzy uczestniczyli w wojnie trojańskiej.

„Nie jest to najstarsza mozaika tego typu, ale zdecydowanie jest ona najbardziej kompletnym i najrzadszym tego typu znaleziskiem. Nie mamy podobnej mozaiki” – powiedział Hammam Saad w wywiadzie.

Kierownik prac archeologicznych stwierdził również, że jest to odkrycie na skalę światową. Dodał, że mozaika jest bogata w detale, przedstawiająca rzymskiego boga morza Neptuna i 40 jego kochanek, a także Herkulesa zabijającego królową Amazonek, czyli Hipolitę. Oszałamiająca mozaika ma długość około 20 metrów i szerokość sześciu metrów, ale syryjscy archeolodzy są przekonani, że pod starym budynkiem w którym dokonano tego odkrycia można znaleźć znacznie więcej starożytnych skarbów.

.Same mozaiki zdobią wiele najsłynniejszych miejsc w Syrii, w tym meczet Umajjadów w Damaszku, Muzeum Maarat al-Numan w Idlib, a także starożytną Palmirę, w której znajdują się piękne malowidła ścienne. Niestety ostatnia wymieniona skarbnica starożytnych skarbów jaką była Palmira została w znacznym stopniu zniszczona przez ekstremistów i zbrodniarzy z Państwa Islamskiego w 2015 roku, czyli w jednym z najbardziej okrutnych okresów syryjskiej wojny domowej. Zniszczony został między innymi palmirski łuk triumfalny, który liczył 2000 lat, a także równie wiekowa świątynia Bela. Chaos i nieład związany z wojną doprowadził do sytuacji w której na czarnym rynku sprzedawane były małe przedmioty archeologiczne, takie jak monety i statuetki.

Oprac. MJ.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 października 2022