Wołodymyr ZEŁENSKI w Parlamencie Europejskim, pełna treść wystąpienia

Wołodymyr ZEŁENSKI w Parlamencie Europejskim, pełna treść wystąpienia

Zasadniczość i energia to dwie ważne cechy w walce o Europę. To jest połączenie, dające możliwość postępu – twierdzi Wołodymyr ZEŁENSKI

W tym połączeniu odzwierciedla się to, co nasza nowoczesna Europa pokoju może zaproponować światu: europejską drogę życia, europejskie zasady życia, kiedy to każdy ma znaczenie; praworządność i rządy prawa, kiedy państwa zapewniają pomoc społeczną a społeczeństwa są otwarte; nienaruszalność granic, ale swobodę ich przekraczania; wiarę ww przyszłość, kiedy ludzie są gotowi by wyjść na place i o tę wolność walczyć; za jutro, kiedy jedyną barierą pomiędzy prezydentem a osobą protestującą są uczciwe wybory. To jest nasza Europa; takie są nasze zasady. I dla Ukrainy jest to droga do domu. Jestem tutaj, aby obronić tę drogę wszystkich Ukraińców i Ukrainek każdego wieku, o różnych przekonaniach politycznych, o różnym statusie społecznym, społecznym, o różnych religiach, wyznaniach, historiach, choć przecież wszyscy mamy jedną, wspólną historię europejską.

Tę naszą drogę usiłuje się zniszczyć przez totalną wojnę. Ale po co? Po to, żeby po ukraińskim, czyli europejskim, sposobie życia nic nie zostało; żeby zniszczyć całą drogę dla każdego spośród 27 elementów europejskiego sposobu życia, 27 krajów Unii Europejskiej. Nie pozwolimy na to! Trwająca obecnie wojna totalna sprowokowana przez Rosję nie toczy się tylko o terytorium w tej lub innej części Europy. Powtarzam: zagrożenie tej wojny jest w tym, iż jest dyktator, który ma zasoby broni sowieckiej i otrzymuje broń od innych dyktatorów, m.in. od Iranu. Żeby móc prowadzić tę wojnę Kreml w cyniczny sposób krok po kroku, rok po roku zniszczył wszystko to co widzimy u podwalin naszej Europy. Cała wartość ludzkiego życia została zniszczona – także w Rosji. Tam dla władzy ludzie nie mają znaczenia oprócz tych którzy są na Kremlu, oprócz ich rodzin i portmonetek a pozostali, czyli 140 milionów ludzi, to tylko ciała, które mogą trzymać broń w ręku i walczyć przeciwko Ukrainie. Mają oni trzymać tę broń, aby inni byli niewolnikami, a także, żeby byli upokorzeni. Są to właśnie rządy przemocy i bezprawia – tak rządzą w Rosji, bez rządów prawa.

Reżim rosyjski nie tylko nienawidzi różności i inności, on inwestuje w ksenofobię i usiłuje sprawić, aby na naszym kontynencie normalnym stało się to wszystko nieludzkie co było w latach 30. i latach 40. XX wieku – ale pozostaje pytanie do nas wszystkich: czy tak będzie na zawsze? Odpowiedź brzmi nie!

Europo, bronimy się dzisiaj przed najbardziej antyeuropejską siłą współczesnego świata. My Ukraińcy bronimy się na polu bitwy, na polu walki i w ten sposób jesteśmy razem. Musimy się obronić. To jest ważne nie tylko dla państw europejskich, nie tylko dla wspólnot europejskich, niezależnie od tego kim jesteśmy i gdziekolwiek byśmy nie mieszkali my zawsze walczymy przeciwko brakowi szacunku. Marzymy o tym, co jest ważne dla naszych dzieci, wnuków i dla naszych marzeń warunkiem jest pokój i bezpieczeństwo.

Czy będzie to wszystko możliwe, jeśli my nie przezwyciężymy tej siły antyeuropejskiej która pragnie ukraść nam tę Europę? Tylko nasze zwycięstwo zagwarantuje to wszystko. Każda z naszych wartości europejskich jest zagrożona – dlatego konieczne jest nasze zwycięstwo.

Szanowni przedstawiciele Europy, szanowni liderzy Europy, szanowni państwo, szanowni posłowie do Parlamentu Europejskiego, szachownicy pracownicy PE i innych instytucji europejskich, szanowni dziennikarze, szanowni pracownicy służb bezpieczeństwa, szanowni wojskowi, policjanci, ratownicy i pracownicy samorządów, dyplomaci, nauczyciele, profesorowie, naukowy, lekarze, kierownicy, pracownicy portów, rolnicy, przedsiębiorcy, pracownicy przedsiębiorstw, właściciele biznesów, małego biznesu, dużych banków, małych banków, energetycy, kolejarze, studenci, uczniowie, aktywiści związków zawodowych, przedstawiciele organizacji społecznych, artyści, adwokaci, sędziowie, obrońcy prawa – losy Europy nigdy nie zależały tylko od polityków. Nie może być takiej iluzji także i teraz, każdy i każda spośród was jest ważny. Każdy i każda spośród was są silni. I każdy oraz każda z was może wpłynąć na nasze wspólne zwycięstwo, na nasz wspólny wynik.

Te oklaski na pewno nie należą się mi. Ja chcę wszystkim państwu podziękować: wszystkim w Europie, w setkach miast i miasteczek – tym wszystkim którzy wspierają Ukrainę w tej historycznej walce. Dziękuje państwu, dziękuje wam wszystkim.

Chcę podziękować państwu i wszystkim, którzy pomagają naszym zwykłym obywatelom, uchodźcom. Tym którzy nawołują swych liderów, aby zwiększyli wsparcie dla naszych zwykłych ludzi. Tym którzy wychodzili na place i podnosili te kwestie. Tym którzy mówili prawdę o rosyjskiej agresji. Tym którzy nie ulegli pokusie rosyjskiej dezinformacji i tym którzy są obok nas w walce za Europę, w walce za życie. Ja, dziękuje wam wszystkim.

Dziękuje tym wszystkim którzy pomagają Ukrainie dostawami broni, amunicji, urządzeniami energetycznymi, paliwem – to są te tysiące rzeczy, bez których nie możemy przetrwać w ramach tej totalnej wojny. Dziękuje państwu szanowni posłowie do Parlamentu Europejskiego. I tobie jeszcze raz dziękuje Roberto. Dziękuje za to, że swoimi decyzjami bronicie europejskiego sposobu życia i za to, że zawsze bronicie ukraińskiej drogi do Unii. Państwo podejmujecie śmiałe odważne decyzje i to wzmacnia europejską ambicję do bycia domem sprawiedliwości i wolności.

Przypominam sobie pierwsze dni pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę, kiedy Rosja pragnęła nas wszystkich złamać, zniszczyć i kiedy była zuchwała – w czasie, kiedy rosyjska agresja dopiero zaczęła łamać swoje zęby o naszą obronę. Parlament Europejski już wówczas 1 marca, w 6 dniu pełnoskalowej wojny uchwalił rezolucję nie tylko o wsparciu Ukrainy a o przyznaniu nam statusu kandydata do Unii Europejskiej. To była wizja, która zmotywowała nas, żebyśmy byli twardzi i żebyśmy pozostawali na naszej drodze.

Dzisiaj na posiedzeniu Rady Europejskiej będę miał okazję podziękować wszystkim liderom państw, rządów europejskich, których decyzje pozwoliły w ciągu tego roku naszemu kontynentowi to co poprzednia fala liderów uważała za niemożliwe. Europa wychodzi z zależności od rosyjskich paliw, oczyszcza się od korupcyjnego wpływu rosyjskiego biznesu oligarchicznego. Europa broni się przed infiltracją agentów rosyjskich służb specjalnych, którzy rozpatrywali Europę jako miejsce dla polowania na swoich oponentów – przeciwników rosyjskiej dyktatury. Po raz pierwszy Unia Europejska w swojej historii dostarcza pomoc militarną na taką skalę i po raz pierwszy w historii ona daje pozytywną ocenę tym reformom, które są prowadzone w kraju, który walczy, w kraju walczącym który modernizuje swoje instytucje – my kroczymy w kierunku Unii Europejskiej. Ukraina zwycięża i Unia Europejska zwycięża.

Drodzy przyjaciele, być może wcześniej co niektórzy nie czuliście mocy tej drogi Unii Europejskiej a teraz jesteśmy razem: Ukraina i kraje członkowskie Unii Europejskiej. My właśnie wzmocniliśmy się – jesteśmy mocni. Dlaczego to jest możliwe? Dlatego, że my łączymy zasadniczość i naszą energię, dlatego, że jesteśmy równi pod względem tego, że reprezentujemy Europę. Jesteśmy uczciwi oraz wiarygodni, dlatego, że każdy jest liderem Europy w swoim konkretnym życiu. My nie tylko mówimy – my działamy. My nie tracimy czasu a trwamy, my zmieniamy się i zmieniamy. Europa zawsze pozostanie wolna, dopóki my jesteśmy razem, dopóki my dbamy o naszą Europę to dbamy także o European Way of Life. Dziękuje wszystkim państwu. Zapraszam wszystkich was na Ukrainę. Chwała wszystkim Ukraińcom i Ukrainkom, którzy walczą. Chwała Ukrainie.

Wołodymyr Zełenski

Przemówienie na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego, 9 lutego 2023 r.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 lutego 2023