Wołodymyr ZEŁENSKI we „Wszystko co Najważniejsze” 

25 stycznia 1978 r. urodził się Wołodymyr ZEŁENSKI, prezydent Ukrainy od 2019 roku. Redakcja przypomina z tej okazji teksty jego autorstwa, które ukazały się na łamach „Wszystko co Najważniejsze”.

25 stycznia 1978 r. urodził się Wołodymyr ZEŁENSKI, prezydent Ukrainy od 2019 roku. Redakcja przypomina z tej okazji teksty jego autorstwa, które ukazały się na łamach „Wszystko co Najważniejsze”.

Trwamy, walczymy i zwyciężymy

.W grudniu 2022 r. Wołodymyr ZEŁENSKI wygłosił przemówienie na posiedzeniu Kongresu Stanów Zjednoczonych. Jego treść jest dostępna w języku polskim na łamach „Wszystko co Najważniejsze”.

Prezydent Ukrainy zwrócił uwagę, że „wbrew wszelkim przeciwnościom losu i ponurym scenariuszom Ukraina nie upadła. Ukraina trwa i ma się dobrze. Dzięki temu mogę podzielić się z Wami naszym pierwszym wspólnym zwycięstwem – pokonaliśmy Rosję w bitwie o umysły świata. Nie boimy się. Nie powinien się bać nikt na świecie. Jest to zwycięstwo Ukraińców – zwycięstwo, które dodaje nam odwagi inspirującej cały świat. Jest to zwycięstwo Amerykanów – dzięki niemu udało się Wam zjednoczyć globalną społeczność w celu ochrony wolności i prawa międzynarodowego. Jest to zwycięstwo Europejczyków – sprawiło, że Europa stała się silniejsza i bardziej niezależna niż kiedykolwiek”.

Jak podkreślił „rosyjska tyrania straciła nad nami kontrolę i już nigdy nie wpłynie na nasze umysły. Musimy jednak zrobić wszystko, aby zapewnić, że kraje globalnego Południa odniosą takie samo zwycięstwo. Wiem jeszcze jedno – Rosjanie będą mieli szansę na wolność dopiero wtedy, gdy pokonają Kreml we własnych umysłach. A jednak walka trwa! I musimy pokonać Kreml także na polu bitwy”.

„Jest to nie tylko walka o terytorium, o tę czy inną część Europy. To walka nie tylko o życie, wolność i bezpieczeństwo Ukraińców czy jakiegokolwiek innego narodu, który Rosja próbuje podbić. Ta walka określi, w jakim świecie będą żyły nasze dzieci i wnuki, a potem ich potomstwo. Określi, czy będzie to świat demokracji – dla Ukraińców i dla Amerykanów; dla wszystkich. Tej bitwy nie można wstrzymać ani odłożyć na później. Nie można jej też zignorować w nadziei, że ocean lub inna przeszkoda zapewni ochronę” – stwierdził Wołodymyr ZEŁENSKI.

Dodał, że „rosyjska taktyka jest prymitywna. Rosjanie palą i niszczą wszystko, co widzą. Wysłali bandytów na linię frontu. Wysłali skazańców na wojnę. Rzucili wszystkie siły przeciwko nam. Podobnie jak inna tyrania, która w bitwie o Ardeny wykorzystała wszystko, co miała, przeciwko wolnemu światu. Jak dzielni amerykańscy żołnierze utrzymywali swe linie i odpierali siły Hitlera podczas świąt Bożego Narodzenia w 1944 roku, tak dzielni ukraińscy żołnierze robią to w te święta z siłami Putina. Ukraina utrzymuje swoje tereny i nigdy się nie podda!”.

„Zbudowaliśmy już silną Ukrainę – z silnymi ludźmi, silną armią i silnymi instytucjami. Razem z Wami! Tworzymy silne gwarancje bezpieczeństwa dla naszego kraju oraz całej Europy i świata. Razem z Wami! Ponadto – również razem z Wami! – zdyscyplinujemy każdego, kto przeciwstawi się wolności. Stworzy to podstawę ochrony demokracji w Europie i na świecie” – zaznaczył Wołodymyr ZEŁENSKI.

Chylę czoła przed Tobą, Polsko!

.We „Wszystko co Najważniejsze” dostępna jest również pełna treść wystąpienia Wołodymyra ZEŁENSKIEGO z kwietnia 2023 r., kiedy przemawiał na Zamku Królewskim w Warszawie. Prezydent Ukrainy powiedział wówczas, że „ukraińskie i polskie serca biją dla jednej wolności, dla niepodległości naszych państw, dla naszej rodzimej Europy, dla naszego wspólnego domu. Zwyciężymy. Nie ma już takiej siły, która przeważyłaby nad braterstwem ukraińsko-polskim – i dzięki temu spełnią się słowa: »Co nam obca przemoc wzięła, szablą«”.

Jak podkreślił, „wróg chciał pogrzebać naszą wspólną niepodległość i rozproszyć w przestrzeni rosyjskiej nasze kultury narodowe – lecz my stoimy mocno. Jesteśmy razem, Ukraińcy i Polacy – ramię w ramię. Oddamy całe to zło w epitafium na grobie rosyjskiego imperializmu. Jesteśmy z Tobą, Polsko, ramię w ramię. Ustanowimy wolność w Europie na zawsze. Tyrania przegra, kiedy przegra w Ukrainie. Moskwa nie będzie zabijała, Petersburg nigdy więcej nie będzie dzielił. Na tym wspaniałym placu i w każdym innym polskim miejscu, jak również na wszystkich majdanach Ukrainy – po naszym zwycięstwie już nigdy nie będzie Rosji”.

„Drogi Narodzie Polski, jestem pewien, że solidarność obejmuje teraz znacznie więcej ludzi niż nasze dwa narody. Gdy jesteśmy wolni, jest to gwarancja tego, że wolność będzie silna we wszystkich naszych sąsiadujących krajach, w Unii Europejskiej. Rumunia i Słowacja, Litwa i inne kraje bałtyckie – wszyscy jesteśmy mocniejsi, gdy jesteśmy wolni. Gdy jesteśmy wolni, to mamy gwarancję, że wolność przetrwa również w Mołdawii, nie opuści Gruzji i z pewnością pojawi się na Białorusi. Im więcej wolności będziemy mieli, im więcej jej będzie wokół nas, tym więcej będzie gwarancji dla sprawiedliwości. Więcej gwarancji tego, że nasz wspólny wróg będzie ponosił odpowiedzialność za Bykownię i Buczę, za Katyń i Smoleńsk. Będzie ponosił odpowiedzialność do końca swego życia – teraz, na ziemi, i na wieki, przed Bogiem. Sprawiedliwość będzie historycznym osiągnięciem naszych pokoleń, a droga ku temu jest torowana przez Ukraińców i Polaków idących ramię w ramię” – zaznaczył prezydent ZEŁENSKI.

„Za każdym razem, gdy ukraińska flaga wraca na należne jej miejsce na ziemi ukraińskiej, a rosyjski okupant ucieka, wzmacnia się też flaga polska. Żółto-niebieski i biało-czerwony – te cztery kolory są silniejsze od wrogiego trójkoloru” – podkreślił Wołodymyr ZEŁENSKI.

WszystkoCoNajważniejsze/SN

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 stycznia 2024