Nowa współpraca Japonii i Polski w badaniach kosmosu

Nowa współpraca Japonii i Polski w badaniach kosmosu

W połowie lutego Japońska Agencja Kosmiczna zainicjowała z Japonią współpracę w ramach projektu LiteBIRD związanego z badaniem mikrofal, które zawierają informacje o początkach wszechświata.

Współpraca Japonii i Polski w badaniach kosmosu

.Współpraca została ogłoszona przez ministra edukacji Przemysława Czarnka, który spotkał się z prof. Masashim Hazumim w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Politechniki Warszawskiej.

Projekt ma polegać na badaniu fizycznych właściwości wczesnego wszechświata w oparciu o analizę mikrofal za pomocą precyzyjnej satelity umieszczonej na niebie w 2028 roku. Uzyskanie wyników ma nastąpić przed 2035 rokiem.

Prof. Masashi Hazumi z Japońskiej Agencji Kosmicznej potwierdził, że w projekt LiteBIRD zaangażowanych jest 15 zagranicznych partnerów z USA, Kanady i Europy. Obecnie trwa typowanie partnerów do realizacji projektu z puli polskich instytucji badawczych.

Polska i Japonia

.Współpracę z Japonią rozpoczyna nie tylko Politechnika Warszawska, ale i nowa polska placówka –  Akademia Kopernikańska, która ma kształcić kadrę m.in. do tego przedsięwzięcia. Stojący na jej czele prof. Krzysztof Górski jest astronomem związanym z UW i NASA i uczestnikiem zespołu badawczego misji satelity Planck.

Liczymy, że Polska będzie jednym z ogniw projektu (LiteBIRD) (…) Liczymy na to, że skończy się to transferem technologii i wiedzy do Polski poprzez współpracę bezpośrednią, z tymi, którzy budują ten projekt – podkreśla prof. Krzysztof Górski.

Eksploracja kosmosu

.Japońska Agencja Kosmiczna (JAXA) jest nazywana najważniejszym partnerem NASA w eksploracji kosmosu. Japońscy kosmonauci trafili na orbitę jeszcze przed jej założeniem w 2003 roku, w ramach współpracy z Międzynarodową Stacją Kosmiczną.

JAXA zasłynęła misjami kosmicznymi takimi jak HALCA, w której wykorzystano wiele teleskopów naraz, do badania interferometrii o długiej linii bazowej, SELENE, w której operowano sondą księżycową, oraz IKAROS – pierwszą udaną demonstracją wykorzystania technologii żagli słonecznych w przestrzeni planetarnej.

Obecnie jest zaangażowana w amerykański projekt Artemis, który wiąże się z planami zasiedlania Księżyca. Projekt LiteBIRD został wybrany przez Japońską Agencję Kosmiczną do realizacji w ramach konkursu na misje dużej klasy w 2019 roku.

Oprac. Agnieszka Pawnik

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 lutego 2023