Wszechświat może się obracać

Wszechświat może się obracać

Astronomowie sugerują, że cały Wszechświat może się obracać, jednak jest to bardzo powolny proces. Pozwoliłoby to wyjaśnić wiele z jego tajemnic, w tym tempo jego rozszerzania.

.Nowe badanie, przeprowadzone przez naukowców z University of Hawaiʻi’s Mānoa Institute for Astronomy, pod kierownictwem Istvána Szapudiego, sugeruje, że Wszechświat może się obracać – tylko niezwykle wolno. Odkrycie to może pomóc w rozwiązaniu jednej z największych zagadek astronomii – tempa jego ekspansji. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Monthly Notices of the Royal Astronomical Society,

„Parafrazując greckiego filozofa Heraklita z Efezu, który słynnie powiedział panta rhei (wszystko się porusza), pomyśleliśmy, że być może panta kyklouta – wszystko się obraca” – mówi István Szapudi z University of Hawaiʻi’s Mānoa Institute for Astronomy.

Jak tłumaczą astronomowie, obecne modele zakładają, że Wszechświat rozszerza się równomiernie we wszystkich kierunkach, bez oznak rotacji. Ta koncepcja pasuje do większości zjawisk obserwowanych przez badaczy. Nie wyjaśnia jednak tak zwanego „napięcia Hubble’a” („Hubble tension”) – utrzymującej się niezgody między dwoma sposobami pomiaru tempa ekspansji kosmosu.

Jedna z metod wykorzystuje odległe eksplodujące gwiazdy lub supernowe do pomiaru odległości do galaktyk i wskazuje tempo ekspansji Wszechświata w ciągu ostatnich kilku miliardów lat. Druga metoda posługuje się promieniowaniem reliktowym z Wielkiego Wybuchu i podaje szybkość poszerzania się bardzo wczesnego kosmosu, około 13 miliardów lat temu. Jak podkreślają astronomowie, każda z tych metod daje inną wartość tempa ekspansji.

W nowym badaniu, astronomowie opracowali matematyczny model Wszechświata, który był on zgodny ze standardowymi zasadami panującymi w rzeczywistym. Następnie dodali niewielką ilość rotacji, jak twierdzą, ta niewielka zmiana spowodowała dużą różnicę.

„Ku naszemu zaskoczeniu odkryliśmy, że nasz model z rotacją rozwiązuje paradoks bez zaprzeczania obecnym pomiarom astronomicznym. Co więcej, jest on spójny z innymi modelami, które zakładają rotację. Być może naprawdę Wszechświat może się obracać” – zauważa Shapudi.

Opracowany model sugeruje, że Wszechświat może się obracać raz na 500 miliardów lat – zbyt wolno, aby naukowcy mogli to łatwo wykryć, ale wystarczająco wolno, aby wpłynąć na to, jak przestrzeń rozszerza się w czasie.

.Pomysł ten, jak podkreślają astronomowie, nie łamie żadnych znanych praw fizyki. Może również wyjaśniać, dlaczego pomiary wzrostu Wszechświata nie do końca się zgadzają. Następnym krokiem jest przekształcenie teorii w pełny model komputerowy – i znalezienie sposobów na wykrycie oznak tej powolnej rotacji.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 kwietnia 2025