Wszelkie eskalacje w Cieśninie Tajwańskiej muszą się zakończyć - MSZ Francji

eskalacje w Cieśninie Tajwańskiej

Ministerstwo spraw zagranicznych Francji, komentując 15 października ćwiczenia wojskowe Chin koło Tajwanu, uznało te manewry za niepokojące i zaapelowało o uniknięcie wszelkiej eskalacji w regionie. Stabilność w Cieśninie Tajwańskiej jest niezbędna dla bezpieczeństwa globalnego – podkreślił resort.

„Eskalacje w Cieśninie Tajwańskiej muszą się zakończyć”

.”Z zaniepokojeniem śledziliśmy ćwiczenia wojskowe prowadzone przez Chińską Republikę Ludową wokół Tajwanu. Francja ponawia zaangażowanie na rzecz zachowania pokoju i stabilności w Cieśninie (Tajwańskiej), konieczne dla globalnego bezpieczeństwa i dobrobytu” – głosi komunikat MSZ. Dodano w nim, że Paryż sprzeciwia się „wszelkiej jednostronnej zmianie status quo siłą bądź przymusem”. Niezbędne jest „unikanie wszelkiej eskalacji w Cieśninie Tajwańskiej” – zaznaczono.

Tajwan poinformował 14 października o wykryciu rekordowej liczby 125 statków powietrznych i 17 okrętów chińskich sił zbrojnych wokół wyspy. Ich obecność była związana z trwającymi kilkanaście godzin manewrami Joint Sword-2024B, symulującymi blokadę Tajwanu. Ministerstwo obrony w Tajpej podało, że strona chińska nie poinformowała o nich z 24-godzinnym wyprzedzeniem, i oceniło, że manewry miały na celu zastraszenie Tajwanu.

Z kolei chińskie ministerstwo obrony 14 października podało informację o rozmieszczeniu samolotów i okrętów w celu okrążenia Tajwanu w ramach ćwiczeń wojskowych „Joint Sword-2024B”, które mają być „surowym ostrzeżeniem” dla „sił separatystycznych” Tajwanu. Ich rozpoczęcie nastąpiło cztery dni po tym, gdy prezydent Tajwanu Lai Ching-te powiedział w przemówieniu z okazji święta narodowego, że Chiny „nie mają prawa reprezentować Tajwanu” i zadeklarował swoje zobowiązanie do „przeciwstawienia się aneksji” przez ChRL.

Chiny za sprawą Tajwanu odwracają uwagę od swoich problemów

.W historii ChRL można zauważyć pewną prawidłowość: jeśli sytuacja wewnętrzna jest trudna lub pojawiają się jakieś napięcia wewnątrz kierownictwa, to zaczyna być rozkręcana kwestia tajwańska – powiedział dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich w komentarzu na temat odbywających się 15 października manewrów chińskiej armii wokół Tajwanu.

Pod koniec września najwyżsi rangą przywódcy Chin przyznali, że druga co do wielkości gospodarka świata ma „problemy”. Ekonomiści wymieniają takie zjawiska, jak wieloletni kryzys na rynku nieruchomości, rosnące zadłużenie, wysoka stopa bezrobocia wśród młodzieży czy dający się we znaki brak zaufania konsumentów. Zapytany o to, czy przywołane słowa prezydenta Laia były bezpośrednim bodźcem do ogłoszenia ćwiczeń, Bogusz przyznał, że „cokolwiek by Lai nie powiedział, no może poza stwierdzeniem, że Tajwan się poddaje i chce przyłączenia do Chin, to reakcja byłaby taka sama”. „Widać, że komentarze, jak i ćwiczenia były przygotowane już wcześniej i przekazane mediom prawie równocześnie z przemówieniem prezydenta Tajwanu” – zauważył ekspert OSW.

Polityka Chin wobec „niespokojnych” regionów

.Na temat nowej konfrontacyjnej polityki zagranicznej Chin, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Jagannath P. PANDA w tekście “Chiny tracą starannie budowane przewagi konkurencyjne. Zmierzają w stronę totalitaryzmu“. Autor przypomina w nim, iż jednym z głównych celów jakie przewodniczący Xi Jinping postawił dla Chin na najbliższe dekady jest pełne zjednoczenie Tajwanu z Chinami kontynentalnymi. Ekspert ds Dalekiego Wschodu zwraca również uwagę na politykę ChRL wobec tzw. niespokojnych regionów takich jak Tybet, czy Sinciang.

“Pomimo aktualnych wewnętrznych problemów Chin Xi i KPCh są zjednoczeni w swojej nieugiętości wobec „niespokojnych” regionów takich jak Tybet, Sinciang i Hongkong. Aby wzmocnić swoje uznanie w kraju, Xi odwiedził wszystkie trzy regiony w ciągu ostatniego roku: Tybet – pierwsza od trzydziestu lat wizyta prezydencka (lipiec 2021); Hongkong – pierwsza od około dwóch lat podróż Xi poza Chiny kontynentalne (czerwiec 2022); oraz Sinciang – pierwsza od ośmiu lat wizyta w tej prowincji (lipiec 2022). W szczególności przemówienie Xi w Hongkongu z okazji dwudziestej piątej rocznicy powrotu pod panowanie Chin podkreśliło udane zastosowanie doktryny „jeden kraj, dwa systemy” i odrzucenie każdego „niepatrioty”, co jest wyraźnym nawiązaniem do kryzysu tajwańskiego. Tym samym kampania Xi na rzecz zjednoczenia z Tajwanem prawdopodobnie otrzyma odnowiony mandat”.

”Pekin zapewne podwoi wysiłki na rzecz budowy własnej osi globalnej. Przykładem jest milczące poparcie Chin dla wojny Rosji z Ukrainą, mimo że osłabiła ona pozycję Pekinu w Europie. Świadczy o tym również stawanie Chin w obronie Korei Północnej, izolowanego na arenie międzynarodowej i samozwańczego państwa nuklearnego, mimo że Pekin od dawna żywi obawy w związku z posiadaniem przez Pjongjang broni atomowej. Jednak stabilność Pjongjangu i wpływy USA na Półwyspie Koreańskim pozostają obawami nadrzędnymi”.

.”W tym kontekście dążenie Chin do zjednoczenia globalnego Południa poprzez środki takie jak Szanghajska Organizacja Współpracy (SOW) – które mają na celu przeciwdziałanie zainicjowanej przez USA „ekskluzywnej kliki” (np. Czterostronnego Dialogu Bezpieczeństwa, w skrócie zwanego „Quad”) i „kolorowej rewolucji”, szczególnie w regionie Indo-Pacyfiku – będzie wspierać wysiłki Xi zmierzające do obalenia istniejącego porządku, jak to zostało przedstawione we wspólnym oświadczeniu Rosji i Chin na początku tego roku” – pisze Jagannath P. PANDA.

PAP/Anna Wróbel/Krzysztof Pawliszak/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 października 2024