Wszystko Co Najważniejsze partnerem XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy

Wszystko Co Najważniejsze partnerem XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy

Pierwszym wyborem naszej redakcji jest Forum Ekonomiczne w Krynicy. Nie tylko dla nas. „Polskie Davos” także dla polityków, ludzi biznesu, nauki, intelektualistów i strategów stanowi od wielu już lat w Polsce pierwszy wybór miejsca, gdzie warto przedstawić nową koncepcję, ogłosić decyzję, przedyskutować temat, chcąc zainteresować nim polskich liderów opinii.

Żadne inne miejsce w Polsce nie ma takiej mocy kształtowania tego, o czym mówią polskie elity. Żadna inna konferencja w Polsce nie ma takiej mocy wpływania na rzeczywistość. Obronność, energetyka, ekologia, medycyna, nauka, edukacja, własność intelektualna, media, samorządność, rosnące nierówności społeczne, wspomaganie biznesu, wizerunek Polski, relacje z zagranicą, Polonia, wojna hybrydowa, marketing polityczny i innowacje w kampaniach wyborczych… „Polskie Davos” to kilkadziesiąt, w niektórych latach nawet ponad sto paneli dyskusyjnych, debat, warsztatów z najwybitniejszymi ekspertami, ale też politykami, wśród których od pierwszych edycji Forum w Krynicy nie brak aktualnych prezydentów i premierów, nie tylko z Polski, lecz także z innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Są tu wszyscy, którzy wpływają na naszą rzeczywistość. Kilka tysięcy osób zapraszanych co roku do „Polskiego Davos” kształtuje Europę Środkową i Wschodnią, definiuje jej teraźniejszość i przyszłość, także relacje z Unią Europejską, Rosją, USA. Krynica to także najważniejsze dziś miejsce wykuwania relacji wewnątrz Grupy Wyszehradzkiej (również w bardziej swobodnej atmosferze, zapraszani są tu bowiem tradycyjnie ministrowie wszystkich krajów V4). Dla nas jednak to przede wszystkim miejsce spotkań intelektualistów Wschodu i Zachodu Europy: filozofów, historyków, politologów, strategów, ludzi idei. I stawiania przez nich, wspólnie z politykami i szefami największych firm regionu, najważniejszych pytań, wspólne szukanie odpowiedzi na nurtujące nas wszystkich pytania dotyczące przyszłości. „Europa wspólnych wartości czy Europa wspólnych interesów?” to temat wiodący tegorocznej, XXVIII edycji Forum.

Krynica to być może dziś jedno z ostatnich miejsc w Polsce poważnej, prawdziwej debaty. Różnorodnej, jednak wciąż na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, z uczestnikami rozmawiającymi w sposób konkretny o tym, co naprawdę najważniejsze; potrafiącymi słuchać innych, modyfikując swój punkt widzenia (co bardzo już dziś rzadkie – zanikło w parlamencie, zanika w mediach). Nie sposób odmówić im wiedzy, kompetencji, doświadczenia. I nie sposób też przyłożyć Krynicy łatkę, że jest to spotkanie bardziej prawicy lub bardziej lewicy, spotkanie uczestników sprzyjających bardziej rządowi lub opozycji. Trudno znaleźć prawidłowość zarówno w składzie zaproszonych gości, jak i nagradzanych osobowości z Europy Środkowej – i to już od 28. lat! Siłą Krynicy i tajemnicą sukcesu tego miejsca jest być może podejście głęboko propaństwowe, a jednocześnie całkowicie apartyjne – to w tej chwili chyba niestety ostatnie takie miejsce w Polsce. Dlatego też czujemy się tu tak dobrze.

.W Krynicy przed rokiem debiutowaliśmy: tu zaprezentowaliśmy wersję papierową „Wszystko co Najważniejsze”. Także i w tym roku niniejsze wydanie trafia do wszystkich uczestników Forum Ekonomicznego w Krynicy (wersja francuskojęzyczna dołączona do wcześniejszego wydania – do uczestników zagranicznych). I tak jak w poprzednich latach, prowadzić i animować będziemy w Krynicy istotne dyskusje, w tym ważną, przygotowywaną od kilku miesięcy debatę „Stulecie Europy” z udziałem naszych partnerów z Francji. Relacje z najważniejszych debat i wystąpień w Krynicy – przedstawiać zaś będziemy na naszych łamach.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 marca 2018
Fot. KPRM