
Wybory parlamentarne 15 października - decyzja Prezydenta RP

Wybory parlamentarne 2023 odbędą się dnia 15 października zgodnie z decyzją podjętą przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Tym samym oficjalnie rozpoczyna się kampania wyborcza.
Wybory parlamentarne 2023
.Jak podaje oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wybory parlamentarne 2023 odbędą się 15 października w niedzielę. Strona prezydent.pl informuje także, że „Formalnie kampania wyborcza rozpoczyna się dziś, czyli w dniu ogłoszenia daty wyborów przez prezydenta, choć tzw. prekampania trwa już w Polsce od kilku miesięcy”.
Niedziela 15 października 2023 r.
.”Dziś Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, działając na podstawie art. 98 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. oraz art. 194 § 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy, podpisał postanowienie w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. W postanowieniu tym, jako dzień wyborów, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wskazał niedzielę dnia 15 października 2023 r., oraz określił dni, w których upływają terminy wykonania czynności wyborczych przewidzianych w Kodeksie wyborczym (tzw. kalendarz wyborczy)” – czytamy w postanowieniu Prezydenta RP w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu RP i Senatu RP.
„Weź udział w wyborach!”
.Prezydent Andrzej Duda w mediach społecznościowych zachęcił także do wzięcia udziału w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Jak stwierdził: „Mając na względzie otrzymaną właśnie pozytywną opinię Państwowej Komisji Wyborczej, co do proponowanego kalendarza wyborczego, podjąłem właśnie decyzję o zarządzeniu wyborów do Sejmu i Senatu RP na dzień 15 października 2023 roku. Pamiętajcie, że każdy z nas ponosi odpowiedzialność za przyszłe losy Polski. Każdy głos ma tu znaczenie! ZACHĘCAM DO UDZIAŁU W WYBORACH!”.
Prof. Michał KLEIBER o kampanii wyborczej
.Czy naprawdę nie dałoby wprowadzić do przedwyborczej debaty problemów osadzonych w mądrze rozumianym kontekście naszej pomyślnej przyszłości? – pyta na łamach „Wszystko co Najważniejsze”prof. Michał KLEIBER.
Kampania wyborcza przez ugrupowania polityczne jeszcze jakby oficjalnie nierozpoczęta, trwa jednak od dobrych paru miesięcy i pełna jest zarówno daleko idących oskarżeń pod adresem politycznych przeciwników, jak i chaotycznie rzucanych obietnic. Panująca atmosfera ukazuje w odczuciu dużej części naszego społeczeństwa poważne polityczne problemy, związane zarówno z brakiem jakiejkolwiek gotowości do powyborczej współpracy na rzecz dobra wspólnego, jak i deficytem przekonujących podstaw w poglądach prezentowanych przez poszczególne ugrupowania. Ta druga sprawa dotyczy przede wszystkim ugrupowań opozycyjnych, jako że koalicja rządząca zapowiada kontynuację swych znanych działań prowadzonych dotychczas, co dla jej zwolenników niejako automatycznie wzmacnia jej wiarygodność, wywołując wszakże dodatkową krytykę opozycji. Faktem jest, że także w zamierzeniach władzy istnieją dzisiaj pewne znaki zapytania, żeby wymienić choćby dalsze losy starań o uruchomienie środków z KPO i inne działania dotyczące naszego członkostwa w UE, plan walki z inflacją, poprawę uwidocznionych przez pandemię słabości systemu ochrony zdrowia czy kontynuację reform systemu edukacji – pisze w tekście „Tak dla wiarygodnych programów, nie dla plemiennej nienawiści” prof. KLEIBER.
PAP/ Wszystko co Najważniejsze/ LW