Wybory prezydenckie we Francji.
Kto w II turze?

Wybory prezydenckie we Francji. Kto w II turze?

Wybory prezydenckie we Francji odbędą się 10 i 24 kwietnia 2022 r. Wybrany zostanie Prezydent Republiki na pięcioletnią kadencje.

W wyborach prezydenckich we Francji startuje 12 kandydatów: Nathalie Arthaud, Fabien Roussel, Emmanuel Macron, Jean Lassalle, Marine Le Pen, Éric Zemmour, Jean-Luc Mélenchon, Anne Hidalgo, Yannick Jadot, Valérie Pécresse, Philippe Poutou, Nicolas Dupont-Aignan – taką listę kandydatów w wyborach prezydenckich 2022 wskazała Rada Konstytucyjna. A więc: wybory prezydenckie we Francji. Kto w II turze? Na to odpowiadać mogą najnowsze sondaże przed wyborami we Francji.

EMMANUEL MACRON

Oczywistym faworytem w II turze jest EMMANUEL MACRON. Obecny prezydent chce odnowić swój mandat proponując Francuzom – jak przedstawiają to eksperci – “jeszcze więcej tego samego”. A więc więcej Europy, otwartości, działań na rzecz ograniczenia kryzysu gospodarczego. Program wyborczy Emmanuela Macrona to kontynuacja na pięć lat dotychczasowej polityki. Polityki silnie polaryzującej, vide protesty Żółtych Kamizelek, co sobotę, w całej Francji. I vide protesty antyszczepionkowców, którym prezydent wypowiedział wojnę.

ÉRIC ZEMMOUR

Przeciwieństwo Emmanuela Macrona w każdym aspekcie. Gdy Macron mówi Europa, Zemmour mówi Francja, gdy Macron mówi otwarcie, Zemmour proponuje silniejszą kontrolę i wsparcie dla Francuzów, którzy “są u siebie”. Inne są też pomysły na ograniczenia kryzysu gospodarczego. Program wyborczy Érica Zemmoura jest jednym z najdłuższych, do najdrobniejszych szczegółów rozpisanym, dokumentem w tej kampanii. Zemmour jest kandydatem wspierającym Polskę [LINK], choć na kwestie uchodźców z Ukrainy patrzy przede wszystkim pod kątem pozycji i interesu Francji, wydał w tej sprawie oświadczenie: [LINK].

MARINE LE PEN

Cała historia francuskiej myśli nacjonalistycznej w tej kandydaturze. Córka założyciela i lidera Frontu Narodowego Jean-Marie Le Pena po raz kolejny już startuje w wyborach prezydenckich. Francuzi pamiętają jak nie stanęła na wysokości zadania w najważniejszej debacie kampanii prezydenckiej w 2017 r. Wówczas uzyskała w pierwszej turze  7 679 493 głosów (21,30%). Powtórka z kampanii 2017 roku może być przed nami, wówczas znów Marine Le Pen rywalizować będzie w II turze wyborach z Emmanuelem Macronem. Ścisłe i bliskie związki z Rosją niepokoją dużą część Francuzów.

JEAN-LUC MELENCHON

Skrajna prorosyjska lewica. Lider Niepokornej Francji w poprzednich wyborach prezydenckich w 2017 r. zdobył 19,58% głosów. W tych wyborach z dosyć nieoczekiwanym wsparciem dla Jean-Luca Melenchona wystąpiła Segolene Royal, kandydatka Partii Socjalistycznej w 2007 r. Melenchon jest przeciwnikiem NATO i Unii Europejskiej, broni Władimira Putina, wspiera Rosję.

KANDYDACI W WYBORACH PREZYDENCKICH WE FRANCJI 2022:

NAJNOWSZY SONDAŻ:

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 marca 2022