Wybory prezydenckie w Turcji rozstrzygnie druga tura

Wybory prezydenckie w Turcji rozstrzygnie druga tura, która odbędzie się 28 maja – oświadczył szef tureckiej Wysokiej Komisji Wyborczej Ahmet Yener.

Wybory prezydenckie w Turcji rozstrzygnie druga tura, która odbędzie się 28 maja – oświadczył szef tureckiej Wysokiej Komisji Wyborczej Ahmet Yener.

Wybory w Turcji

.Wedle wstępnych wyników na jakie powołał się Yener, ubiegający się o reelekcję prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył 49,51 proc. głosów, o kilka punktów procentowych więcej niż jego główny przeciwnik Kemal Kilicdaroglu, który uzyskał 44,88 proc. głosów.

To Erdogan i Kilicdaroglu zmierzą się w drugiej turze. Trzeci kandydat Sinan Ogan uzyskał poparcie na poziomie 5,17 proc.

Yener dodał, że nawet jeśli wszystkie niepodliczone jeszcze głosy zostałyby przyznane Erdoganowi, uzyskałby on łącznie 49,54 proc., co nadal nie umożliwiłoby mu wygranej w pierwszej turze, do czego potrzeba ponad 50 proc. głosów.

Do podliczenia zostało jeszcze 35 tys. oddanych głosów.

Poparcie trzeciego kandydata może być decydujące

.W wyścigu o fotel prezydenta Turcji mogę poprzeć kandydata opozycji Kemala Kilicdaroglu w przypadku, jeśli zgodzi się, by nie iść na ustępstwa wobec ruchów pro-kurdyjskich – oświadczył w poniedziałek w rozmowie z agencją Reutera Sinan Ogan, który zdobył wedle wstępnych wyników 5,2 proc. głosów w niedzielnych wyborach.

„Skonsultujemy się z naszą bazą wyborców w celu podjęcia decyzji w drugiej turze. Ale daliśmy jasno do zrozumienia, że walka z terroryzmem i odsyłanie uchodźców to nasze czerwone linie” – powiedział Ogan.

Tureckie media podały wcześniej, że Ogan zapowiedział poparcie Kilicdaroglu pod warunkiem obietnicy politycznej alienacji prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP), którą oskarża o związki z uznawaną za terrorystyczną Partią Pracujących Kurdystanu (PKK).

Stosunki Turcja – Polska

.„Stosunki między Turcją a Polską, dwoma krajami, które nie mają dziś wspólnej granicy, mają o wiele głębszy wymiar, niż można by się spodziewać” – pisze prof. Yücel OĞURLU, turecki prawnik, rektor Uniwersytetu Handlowego w Stambule.

Jak podkreśla, „stosunki dyplomatyczne między Polakami a Turkami należą do najstarszych przykładów dyplomacji w Europie – zostały zapoczątkowane w 1414 roku. Według zapisków Jana Długosza, polskiego kronikarza tego okresu, polscy ambasadorowie Jakub Skarbek i Grzegorz Ormianin z Góry zostali przyjęci przez sułtana Mehmeda I w Bursie, która była wówczas stolicą państwa osmańskiego, i byli pierwszymi zachodnimi dyplomatami w osmańskim pałacu. Świadczy to o tym, że Imperium Osmańskie traktowało Polskę w sposób szczególny”.

.Prof. Yücel OĞURLU dodaje, że „starania o zacieśnienie przyjaznych i sąsiedzkich stosunków między Królestwem Polskim a Imperium Osmańskim zaowocowały podpisaniem w 1533 r., za panowania Sulejmana Wspaniałego, układu o „wiecznym pokoju”. Był to pierwszy układ pokojowy o takiej treści podpisany pomiędzy państwami chrześcijańskim i muzułmańskim.

Jak przypomina, „w latach 1993 i 1997 odwiedził Polskę prezydent Süleyman Demirel. Stosunki dwustronne zostały podniesione do rangi partnerstwa strategicznego – w maju 2009 r. podczas wizyty premiera Recepa Tayyipa Erdogana w Polsce podpisano deklarację. Wysiłki obu krajów niewątpliwie stworzą nowe możliwości i otworzą nowe horyzonty w zakresie relacji turecko-polskich. Dobrym działaniem promocyjnym dla obu krajów byłyby wydarzenia z dziedziny kultury i sztuki, a w szczególności kinematografii”.

„Jako rektor i pracownik naukowy tureckiego uniwersytetu chciałbym podkreślić, że jesteśmy gotowi wspierać stosunki Turcja – Polska w każdym aspekcie – w duchu historycznego porozumienia o wiecznym pokoju, podpisanego prawie pięć wieków temu” – pisze prof. Yücel OĞURLU.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 maja 2023