Wykopaliska pod Pałacem Brühla przyniosą archeologiczną sensację?

Wykopaliska pod Pałacem Brühla przyniosą archeologiczną sensację?

Od 1945 roku pod Pałacem Brühla nie były prowadzone badania archeologiczne, dlatego spodziewamy się tam sporo sensacji i ciekawych odkryć – powiedział w piątek wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Wykopaliska pod Pałacem Brühla są częścią większego projektu odbudowy, w ramach którego trwają prace także nad Pałacem Saskim w Warszawie.

.Pytany o postęp prac związanych z odbudową Pałacu Saskiego, Sellin powiedział, że idą one zgodnie z harmonogramem, czego potwierdzeniem jest zakończone badań archeologicznych pod Pałacem Saskim, które przyniosły odkrycie 46 tysięcy zabytków. Wiceszef MKiDN zaznaczył, że nadchodzące prace archeologiczne pod Pałac Brühla powinny przynieść „sporo sensacji”.

Wykopaliska pod Pałacem Brühla

.„Możemy spodziewać się tam ciekawych odkryć, bo od 1945 roku ani pod pałacem Brühla, ani pod kamienicami przy ulicy Królewskiej, nie były prowadzone badania archeologiczne, więc będzie to dziewicze badanie od czasu zniszczeń wojennych i myślę, że będziemy tam mogli spodziewać się sporo sensacji i ciekawych odkryć” – powiedział.

Sellin poinformował, że w marcu ma zostać rozpisany konkurs architektoniczny na odbudowę całego kompleksu na który składają się Pałac Saski, Pałac Brühla i kamienice przy ul. Królewskiej w Warszawie. „Mamy już wytyczne funkcjonalno-użytkowe, w których jest opisane, do czego będą służyć poszczególne pomieszczenia w tych budynkach” – dodał.

Pytany o to, kiedy realnie może rozpocząć się odbudowa, wiceminister kultury powiedział, że jeżeli konkurs architektoniczny zostanie rozstrzygnięty w tym roku, to „realne prace budowlane są możliwe w przyszłym roku”. Zaznaczył, że cały kompleks powinien zostać odbudowany do końca tej dekady.

Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej

.Zgodnie z zapisami ustawy z dn. 11 sierpnia 2021 roku o realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej odtworzone gmachy zostaną przeznaczone na potrzeby Kancelarii Senatu RP, Mazowieckiego Urzędu wojewódzkiego oraz instytucji kulturalnych i społecznych.

Oddanie do użytku gmachów Pałacu Brühla, Pałacu Saskiego i kamienic zaplanowane jest na 2030 rok. Odbudową kompleksu zajmuje się spółka Pałac Saski.

Pałac Saski został zniszczony przez Niemców w dniach 27–29 grudnia 1944 roku. Do dziś zachował się jedynie środkowy fragment kolumnady pałacowej, mieszczący Grób Nieznanego Żołnierza. Przed II wojną światową w Pałac Saski był siedzibą m.in. Sztabu Głównego Wojska Polskiego.

Archeologia w Polsce

.„Polscy archeolodzy to ekstraklasa światowa. Jeśli ktoś ma przenieść jedną z największych egipskich świątyń, zachowując jej oryginalny charakter i kształt, a jednocześnie ochronić ją przed wiecznym zalaniem, to będą to Polacy” – pisze Michał KŁOSOWSKI, zastępca redaktora naczelnego „Wszystko Co Najważniejsze”. 

Jak twierdzi, w archeologii szuka się „oznak sensu, okruchów celu, artefaktów myśli, przebłysków dążenia do czegoś więcej, nawet jeśli miałoby być to po prostu antyczne bogactwo w postaci monet czy kolejna piramida. Każda prosta linia kamieni z epoki brązu czy żelaza świadczy przecież o jakimś przebłysku myśli i celu. Biorąc to pod uwagę, nie powinno dziwić, że archeologia swoje triumfy święci w Polsce, kraju skazanym na wieczną tymczasowość, zawieszonym w historii ostatnich dwustu lat ciągle „pomiędzy”, ciągle z potrzebą odbudowy i koniecznością poszukiwania sensu” – podkreśla Michał KŁOSOWSKI.

„My wiemy, że zimne poznawanie historii innych jest łatwe. Mozolna odbudowa z ruin, nadawanie sensu kształtom kamieni i drewnianym drzazgom to jednak coś innego, coś, co wymaga zrozumienia. Nawet jeśli to tylko kilkadziesiąt kilometrów od Poznania, gdzie wśród bagien szuka się prakolebki własnego państwa w okresie, kiedy świat znów zaczynał dotykać ogień wojny. Bo zawsze tyle tylko pozostawało. Jedni przychodzili po to, aby po chwili odejść, zostawiając za sobą morze zgliszczy. A po tamtych inni, następni. I tak ciągle, przez stulecia. Nasza Troja płonęła wiele więcej razy” – pisze Michał KŁOSOWSKI.

PAP/Adrian Kowarzyk/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 lutego 2023