Wylesianie puszczy amazońskiej systematycznie się pogłębia

Wylesianie puszczy amazońskiej systematycznie się pogłębia

Wylesianie puszczy amazońskiej w Brazylii systematycznie się pogłębia osiągając najwyższe wskaźniki od 15 lat. W styczniu wycięto 360 km² lasów. Wylesianie Amazonii nazywanej często “płucami świata” jest zagrożeniem także dla bioróżnorodności lasów.

.Narodowy Instytut Badań Kosmicznych (Inpe) w Brazylii opublikował wstępne dane dotyczące Wylesianie puszczy amazońskiej w styczniu 2022 r. Jak poinformował instytut, wycięcie 360 km² lasów jest najwyższym wartością odnotowaną od 2015 r. Zdaniem ekspertów dane z pierwszego miesiąca roku mogą wskazywać na zwiększone ryzyko wylesiania Amazonii w 2022 r.

Ostatni roczny raport dotyczący wylesiania Ipne opublikował w lipcu. Wówczas wycinanie lasu Amazonii wzrosło w Brazylii o 22 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Inpe podaje, że między sierpniem 2020 r. a lipcem 2021 r. w regionie wycięto około 13 235 km² lasów.

Wylesianie w Brazylii powodowane jest wycinką drzew i pożarami. Ekolodzy zarzucają prezydentowi Brazylii Jairowi Bolsonaro bezczynność wobec wylesiania, mimo zobowiązania podjętego na konferencji klimatycznej ONZ COP26 w Glasgow. Obietnica zakłada, że do 2028 r. Brazylia zakończy nielegalne wylesianie amazońskich lasów deszczowych. Analiza wydatków federalnych Brazylii, opublikowana 1 lutego, nie wskazuje jednak na walkę państwa z wylesianiem. Według niej Brazylijska agencja ochrony środowiska w 2021 r. wydała 41% środków przeznaczonych na walkę z nielegalnym wylesianiem lasów deszczowych.

Masowe wylesianie Amazonii przez Brazylijczyków trwa co najmniej od lat 60. XX w. Powodem wycinki lub często wywoływanych pożarów jest potrzeba gruntów pod hodowlę bydła lub gruntów rolnych, a także popyt na drewno.

W Amazonii rośnie 43% gatunków drzew Ziemi

.31 stycznia naukowcy przedstawili jak dotąd najobszerniejszą bazę danych o lasach świata.

Po zbadaniu ponad 44 mln drzew w ponad 100 tys. miejsc w 90 krajach oszacowali, że Ziemia zawiera około 73,3 tys. gatunków drzew (w tym około 9,2 tys. na podstawie modelowania statystycznego). Raport wskazuje, że duża część gatunków znajduje się w Ameryce Południowej. Jak przekazano, m.in. dzięki obecności Amazonii, kontynent jest siedliskiem 43% drzew planety.

– Bez drzew i lasów nie mielibyśmy czystej wody, bezpiecznych zboczy górskich, siedlisk dla wielu zwierząt, grzybów i innych roślin, najbardziej zróżnicowanych biologicznie ekosystemów lądowych, pochłaniaczy naszego nadmiaru dwutlenku węgla, oczyszczaczy naszego zanieczyszczonego powietrza itp. […] Rzeczywiście, nasze społeczeństwo często uważa lasy za kawałki drewna – powiedział Roberto Cazzolla Gatti, profesor Uniwersytetu Bolońskiego we Włoszech oraz główny autor badania opublikowanego w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.

.Naukowcy wykazali, że w Ameryce Południowej zlokalizowanych jest około 27 tys. znanych gatunków drzew i 4 tys. jeszcze niezidentyfikowanych. Eurazja ma 14 tys. znanych i 2 tys. nieznanych gatunków; Afryka 10 tys. znanych i 1 tys. nieznanych, Ameryka Północna (w tym Ameryka Środkowa) 9 tys. znanych i 2 tys. nieznanych), a Oceania (w tym Australia) 7 tys. znanych i 2 tys. nieznanych gatunków drzew.

Oprac. Karolina Rzeźnik

Zachęcamy do lektury artykułów z działu “Amazonia” Wszystko co Najważniejsze.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 lutego 2022