Wyniki wyborów w Austrii. Komentarze międzynarodowych mediów
Wyniki wyborów w Austrii nie zaskoczyły. Wybory parlamentarne w Austrii w 2024 roku zakończyły się sukcesem Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ), która zdobyła największą liczbę głosów, przesuwając układ sił politycznych w kraju. Wynik ten odzwierciedla rosnące niezadowolenie społeczeństwa wobec rządów Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP), której poparcie spadło się po skandalach i kontrowersjach.
W odpowiedzi na rosnące koszty życia oraz kwestie imigracyjne, budując przekaz na niezadowoleniu z dotychczasowej sytuacji w kraju, FPÖ założona przez Antona Reinthallera zyskała poparcie wyborców. Wynik wyborczy FPÖ zapowiada jednak trudne rozmowy koalicyjne, wskazują międzynarodowe media.
Brak większości, konieczność koalicji
.Zgodnie z zasadami proporcjonalnej reprezentacji w Austrii, żadna partia w minionych wyborach nie zdobyła większości, co oznacza konieczność zawiązania koalicji. Przyszłość koalicyjnych rozmów pozostaje niepewna, jednak możliwym scenariuszem jest współpraca FPÖ z mniejszymi ugrupowaniami, takimi jak NEOS, które prezentują bardziej centrowe podejście, choć z naciskiem na reformy gospodarcze i silniejsze powiązania z Unią Europejską.
Tematami, które zdominowały kampanię wyborczą w Austrii, były przede wszystkim kwestie migracyjne, rosnące koszty życia oraz polityka klimatyczna. Wolnościowa Partia Austrii (FPÖ), pod przywództwem Herberta Kickla, przyciągnęła wyborców swoim stanowiskiem wobec imigracji i krytyką unijnych regulacji. Z kolei Zieloni i SPÖ koncentrowali się na polityce socjalnej i ochronie środowiska, jednak ich propozycje nie zyskały wystarczającego poparcia, oznaczały także kontynuację dotychczasowego kierunku, wobec którego Austryjacy wyrazili sprzeciw.
Wyniki wyborów w Austrii. Co dalej?
.Wyniki wyborcze pokazują, że austriackie społeczeństwo staje się coraz bardziej spolaryzowane, a przyszłe wyzwania dotyczące gospodarki, klimatu i relacji z Unią Europejską będą wymagały trudnych decyzji koalicyjnych. Na politycznym horyzoncie w Austrii zbierają się rozmowy na temat trudnych reform i roli kraju wobec Wspólnoty.
Komentarze powyborcze zagranicznych mediów podkreślały, że dominacja kwestii związanych z migracją i bezpieczeństwem miała kluczowe znaczenie dla wyniku elekcji. Według The European Conservative, kwestie imigracyjne oraz rosnąca liczba przestępstw powiązanych z migrantami były głównym zmartwieniem austriackich wyborców w ostatnim czasie, sprawnie zagospodarowanym przez zwycięską Wolnościową Partię Austrii. Już sondaże przedwyborcze, na które powołuje się magazyn, wskazywały, że aż 43% Austriaków uznało migrację za najważniejszy problem, a na dalszych miejscach wymieniano przestępczość i problemy gospodarcze. FPÖ skutecznie wykorzystała te obawy, lansując program oparty na koncepcji „twierdzy Austrii” i surowych restrykcjach dotyczących polityki migracyjnej.
Trend w całej Europie Środkowo-Wschodniej
.Arabska Al Jazeera zwróciła uwagę, że zwycięstwo FPÖ może oznaczać trudne negocjacje koalicyjne. Mimo że FPÖ zwyciężyło, austryjacki prezydent Alexander Van der Bellen sygnalizował już wcześniej, że nie będzie miał obowiązku mianowania jej szefa, Herberta Kickla na kanclerza, co może doprowadzić do politycznego impasu. Prezydent krytykował szefa FPÖ za jego antyeuropejskie poglądy i brak jednoznacznego potępienia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, co mogłoby zaważyć także na potencjalnych przyszłych rozmowach koalicyjnych, zauważa Al Jazeera.
Z kolei brytyjskie The Guardian oraz The Spectator podkreślały w powyborczych komentarzach, że wynik wyborów pokazuje przede wszystkim wzrost poparcia dla skrajnej prawicy w Europie Środkowej, który jak czytamy na łamach obu gazet, podobny ma być do tendencji obserwowanych w innych krajach, takich jak Włochy czy Węgry. FPÖ, podobnie bowiem jak inne partie uznawane za skrajnie prawicowe w Europie, zyskała na fali obaw związanych z imigracją i brakiem stabilności gospodarczej. Jednocześnie, jak zaznacza francuskie Le Figaro, sukces partii Kickla ukazuje rosnące podziały w austriackim społeczeństwie, zwłaszcza w odniesieniu do polityki imigracyjnej i kwestii europejskiej integracji.
Wyniki wyborów wskazują więc przede wsyztskim na możliwość trudnego okresu w polityce wewnętrznej Austrii, szczególnie w kontekście tworzenia stabilnej koalicji rządowej.
oprac. MK