Wystawa "Duchowni katoliccy z Kraju Warty w niemieckich obozach w Konstantynowie Łódzkim i KL Dachau" w Częstochowie
Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne w Częstochowie gościć będzie od 19 października wystawę panelową „Duchowni katoliccy z Kraju Warty w niemieckich obozach w Konstantynowie Łódzkim i KL Dachau” – poinformował rektor uczelni ks. prał. prof. dr hab. Ryszard Selejdak.
Organizacja wystawy „Duchowni katoliccy z Kraju Warty w niemieckich obozach w Konstantynowie Łódzkim i KL Dachau”
.Wystawę rozpocznie o godz. 16.00 referat jej autorki Katarzyny Helik. „Jej organizatorem jest dyrektor łódzkiego oddziału IPN Mateusz Kotecki” – powiedział ks. rektor Selejdak.
Kraj Warty to nadana przez okupujących Polskę Niemców nazwa zachodnich województw przedwojennej Polski, przyłączonych do II Rzeszy. Obejmowały Wielkopolskę, ziemię łódzką i Kujawy. Okupant prowadził tam politykę represji wobec Kościoła katolickiego, ludności polskiej i żydowskiej.
Wystawę tworzy 15 plansz z fotografiami Archiwum Archidiecezjalnego w Łodzi, Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej im. ks. Walentego Patykiewicza, Archiwum Domu Zakonnego Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola i z archiwów prywatnych. Przybliża ona losy duchownych archidiecezji poznańskiej i diecezji łódzkiej, włocławskiej i częstochowskiej aresztowanych w październiku 1941 r. podczas największej i ostatniej zarazem fali zatrzymań kapłanów w Kraju Warty, następnie więzionych w niemieckich obozach w Konstantynowie Łódzkim i KL Dachau. Z obozu w Konstantynowie Łódzkim przewieziono do Dachau ok. 300 księży diecezjalnych i zakonników. Zmarło lub zginęło ok. 70 proc. z nich.
Wystawę w gmachu Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie przy ul. św. Barbary 41 będzie można oglądać do 8 listopada 2023.
Mordercom nie udało się go uciszyć. Kult błogosławionego ks. Popiełuszki rozwija się na całym świecie
.„Co sprawia, że kult błogosławionego księdza Popiełuszki jest tak żywy?” – Takie pytanie zadają dziennikarka i historyk Ewa K. CZACZKOWSKA oraz publicysta Tomasz WIŚCICKI.
„Jako przykład globalnego kultu księdza Popiełuszki, kapłan przytacza rozmowę, którą kiedyś przeprowadził z grupą pielgrzymów, która przyjechała z Hong Kongu. Powiedzieli mu: „Proszę księdza, my bardzo potrzebujemy nauczania i świadectwa życia księdza Jerzego, bo system, który jest w naszym kraju, jest podobny do tego, w którym on żył. My potrzebujemy kogoś, kto pokaże, jak zachować godność, tożsamość chrześcijańską w systemie, który chce wyrwać Pana Boga z naszych serc” – dodają autorzy.
Kultura Najważniejsza
.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.
Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.
Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB