Wystawa „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979”

Gaude Mater Polonia

Z okazji 45. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski, Instytut Pamięci Narodowej przygotował peregrynującą wystawę „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979”, przypominającą to historyczne wydarzenie.

Wystawa „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979”

.Pielgrzymka papieża do Polski była wyjątkowa pod wieloma względami, ale Polacy zapamiętali ją przede wszystkim ze słów, które Jan Paweł II wypowiedział podczas homilii na ówczesnym placu Zwycięstwa w Warszawie: „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi!… Tej ziemi!”. Faktycznie, wizyta papieża-Polaka miała niebawem zmienić oblicze Polski, Europy i świata.

Przygotowana przez IPN wystawa „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979” zaprezentuje na kilkudziesięciu wielkoformatowych planszach archiwalne fotografie wykonane na szlaku papieskiej pielgrzymki, w Warszawie, Gnieźnie, Częstochowie, Krakowie, Górze Kalwarii, Wadowicach, Oświęcimiu i Nowym Targu. Prezentacji towarzyszyć będzie wierna rekonstrukcja słynnego Stara 660 Papamobile, zbudowana z oryginalnych części, która na co dzień znajduje się Muzeum Samochodu Papieskiego Jana Pawła II w Kielcach. Ponadto, pokazywany będzie kilkunastominutowy film dokumentalny wyprodukowany przez IPN pt. „Dziewięć dni, które zmieniły Polskę”. Podczas wystawy dostępny będzie również katalog oraz pamiątkowa przypinka rocznicowa. Z kolei świadkowie i uczestnicy spotkań z papieżem sprzed 45 lat będą mogli opowiedzieć do kamery o swoich wspomnieniach i  emocjach towarzyszących pielgrzymce.

.Ekspozycja w przeciągu siedmiu dni odwiedzi pięć miast, które blisko pół wieku temu znalazły się na szlaku papieskiej wizyty. Oto one:

  • Warszawa (2 czerwca; Plac Piłsudskiego),
  • Gniezno (3 czerwca; Wzgórze Lecha),
  • Częstochowa (4, 5 czerwca; Plac Daszyńskiego),
  • Kraków (6, 7 czerwca; Plac Franciszkański )
  • Nowy Targ (8 czerwca; Rynek Miasta).

Serdecznie zapraszamy!

dr Adam Pleskaczyński
Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.”Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW]

IPN/WszystkocoNajważniejsze/eg

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 czerwca 2024