Wystawa IPN o pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski

Gaude Mater Polonia

Z okazji 45. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w poniedziałek 3 czerwca w Gnieźnie zostanie otwarta wystawa Instytutu Pamięci Narodowej. Ekspozycja w przeciągu tygodnia ma być prezentowana w pięciu miastach.

Pierwsza pielgrzymka papieża-Polaka do ojczyzny upamiętniona w wystawie

.Instytut podał, że z okazji rocznicy pielgrzymki papieża do Polski wystawę „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979” w ciągu tygodnia będzie można zobaczyć w pięciu miastach, które 45 lat temu odwiedził Jan Paweł II. Zgodnie z harmonogramem podanym przez IPN ekspozycja w niedzielę jest prezentowana na pl. Piłsudskiego w Warszawie, w poniedziałek będzie można ją zobaczyć w Gnieźnie, we wtorek i środę w Częstochowie, a w kolejnych dniach będzie prezentowana w Krakowie i Nowym Targu.

Według IPN wystawa „w atrakcyjny sposób przedstawia samą pielgrzymkę, jej kontekst historyczny oraz późniejsze konsekwencje i wpływ na przemiany społeczno-polityczne”. W ramach ekspozycji prezentowana jest m.in. replika papamobile – pojazdu specjalnie zbudowanego na potrzeby transportu papieża w czasie jego podróży po Polsce.

Ekspozycji towarzyszyć będzie film

.Dr Marta Sankiewicz z poznańskiego oddziału IPN poinformowała, że w poniedziałkowym otwarciu wystawy w Gnieźnie, zaplanowanym na godz. 11 na Wzgórzu Lecha, ma wziąć udział m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak oraz prezes IPN Karol Nawrocki.

W Gnieźnie wystawie będzie towarzyszyć pokaz filmu dokumentalnego „Dziewięć dni, które zmieniły Polskę” wyprodukowanego przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. Obraz przedstawia fabularyzowaną relację pielgrzymki papieża przedstawionej z perspektywy dziecka.

45 lat temu papież Jan Paweł II rozpoczął pierwszą pielgrzymkę do Polski, która trwała od 2 do 10 czerwca 1979 r. i przebiegała pod hasłem „Gaude Mater Polonia” (Raduj się, Matko Polsko). Odwiedził wówczas Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Kraków i były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.”Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW]

PAP/Szymon Kiepel/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 czerwca 2024