Wystawa "Kim jesteś, Mario?" w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

W Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie 16 kwietnia 2025 roku otwarta zostanie nowa wystawa czasowa pt. „Kim jesteś, Mario?” – poinformowano na stronie Muzeum. Motywem przewodnim ekspozycji jest instalacja z kwiatów związanych z historią Marii.
Wystawa w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie
.”Jest jedną z odkrywczyń zjawiska promieniotwórczości i zmieniła sposób patrzenia na strukturę atomu. Jej odkrycia uratowały wielu chorych na raka. Przeszła do historii jako pierwsza kobieta z Noblem, jedyna kobieta z dwoma Noblami, pierwsza profesor na Sorbonie. Maria dokonała tego urodziwszy się w porozbiorowej Polsce, pokonując ograniczenia kulturowe i społeczne narzucane jej płci, będąc cudzoziemką w kraju, który stał się jej domem” – przypomniano w zapowiedzi ekspozycji pt. „Kim jesteś, Mario?” w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.
Jak zaznaczono, „doświadczyła międzynarodowej sławy i międzynarodowego hejtu”. „Poznała wielką miłość i smak miłosnego zawodu, przeżyła utratę męża i dziecka, nie wspominając o I wojnie światowej” – napisano na stronie muzeum. „Życie Skłodowskiej-Curie przez lata owiane było romantyczną legendą. We wszystkim była najlepsza, pierwsza, jedyna. Tymczasem i ona miewała swoje słabości” – podkreślono.
Nowa wystawa ukazuje różne role, jakie Skłodowska pełniła w swoim życiu. „Warszawianka, córka, żona, studentka, badaczka, matka, społeczniczka – to wciąż tylko niektóre z nich. Co było podstawą jej odkryć? Jak łączyła życie zawodowe z życiem prywatnym? Jak radziła sobie z przeciwnościami? Jak to się stało, że swoją postawą wyprzedzała epokę, w której żyła? To pytania, które będą towarzyszyć nam podczas zwiedzania wystawy” – czytamy w zapowiedzi ekspozycji.
Większość warszawskich pamiątek po Marii Skłodowskiej-Curie spaliła się w 1944 r., w zbombardowanym Instytucie Radowym. „Nieliczne zachowane przedmioty, takie jak osobista i służbowa korespondencja Marii, jej ostatnie biurko czy złoty zegarek jej ojca znalazły swoje miejsce na wystawie. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć również liczne fotografie uczonej z różnych etapów jej życia” – napisano na stronie muzeum.
Motywem przewodnim wystawy jest instalacja z kwiatów związanych z historią Marii. Zwiedzający będą mieli możliwość wzięcia udziału w oprowadzaniach kuratorskich. Pierwsze z nich, prowadzone przez kuratorkę wystawy Annę Mizikowską, odbędzie się 17 kwietnia. Wernisaż ekspozycji czasowej – 16 kwietnia w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie (ul. Freta 16). Organizatorem wystawy jest Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Bliżej kultury i sztuki
.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.
Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/ WszystkocoNajważniejsze/ LW