Wystawa prezentująca historię 180 lat wakacji w Rimini

Ponad 2,5 kilometra długości ma wystawa na nadmorskiej promenadzie w Rimini, przedstawiająca 180 lat historii wakacji w tym mieście. Rimini uważane jest za włoską, a nawet europejską stolicę. Każdego roku na tamtejszą Riwierę przybywają setki tysięcy turystów z całego świata.

Historia nadmorskiej promenady

.Ogłoszenie o pierwszej otwartej tam w 1843 roku tzw. plaży z przywilejami, od której zaczęła się sława tego miasta nad Adriatykiem jako miejsca wypoczynku, inauguracja majestatycznego Grand Hotelu w 1908 roku, kolejne etapy turystycznego boomu w kurorcie, kostiumy kąpielowe z różnych epok wraz ewolucją poczucia wstydu, nadmorskie mody i zwyczaje- takie zdjęcia i plakaty sprzed lat można znaleźć na stu planszach ustawionych na długim odcinku deptaka między plażami numer 47 i 100.

Na historycznych fotografiach widać kobiety w sukniach do ziemi w restauracjach nad morzem oraz w kompletnej odzieży, w jakiej się kąpały.

Co można zobaczyć podczas wystawy?

.Wystawę „Wszyscy nad morze (1843-2023). 180 lat wakacji w Rimini” można oglądać podczas spacerów promenadą do końca sierpnia. Ukazuje ona kurort tętniący życiem, rozmiłowany w tańcu i muzyce.

Około 200 fotografii i rysunków pochodzi między innymi z prywatnych kolekcji rodzin, które spędzały tam lato już ponad wiek temu, a także ze zbiorów miasta, w których zgromadzono ponad półtora miliona zdjęć począwszy od drugiej połowy XIX wieku. 

Ze sztuką w weekend i nie tylko

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, wspólnie z Państwem chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu? Poświęcenie czasu na wystawę, kino, teatr, dobrą książkę czy muzykę to najlepszy sposób na zainwestowanie… w siebie. Przypomnieć o kulturalnych wydarzeniach, które niekiedy łatwo przeoczyć. Piszemy o ludziach, którzy mieli ogromny wpływ na sztukę, a w rocznicę ich śmierci wracamy do najważniejszych dzieł.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 lipca 2023