Wystawa "Szklana menażeria" w Centrum Rzeźby Polskiej

Precyzyjnie wykonane z fragmentów szkła rzeźby przestawiające wizerunki zwierząt będzie można od 15 lutego oglądać na wystawie „Szklana menażeria” w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. To pierwsza w Polsce indywidualna prezentacja twórczości polskiej artystki mieszkającej w Niemczech.

Delikatność szkła spotyka się tutaj z jego kruchością

.Klonowska tworzy swoje prace z fragmentów płytek szklanych, które montuje na metalowych ramach. Proces ten jest czasochłonny i wymaga niezwykłej precyzji. Artystka sama łamie, tnie i skleja odłamki kolorowego szkła, nadając im odpowiednie kształty.

Trójwymiarowe figury przedstawiają głównie zwierzęta. Przycięte z wielką starannością kawałki kolorowego szkła, tworzą jeżące się futra, łapy, pyski, uszy i ogony.

„W konfrontacji z tymi rzeźbami widz odczuwa jednocześnie chęć ich dotknięcia i strach przed zranieniem – delikatność szkła spotyka się tutaj z jego kruchością i zagrożeniem, które stwarza” – piszą w zapowiedzi wystawy jej organizatorzy.

Artystka chętnie czerpie inspirację z dzieł dawnych mistrzów, takich jak Peter Paul Rubens, Jan van Eyck czy Francisco de Goya. Koncentruje się jednak nie na postaciach głównych bohaterów, ale na towarzyszących im zwierzętach.

W ujęciach malarskich czworonogi pełnią na ogół drugoplanową rolę, dla Klonowskiej są inspiracją do kreowania własnego świata sztuki. „Motywy, które wykorzystuję i eksploruję (z obrazów, głównie z XV–XVIII w.) są dla mnie jak sceny teatralne, często nieco sztuczne, pozowane, wspaniale współgrają ze swoimi aktorami. Pozwala mi to wydobyć moich bohaterów i przedstawić ich we własnych przedstawieniach dramatycznych” – mówi o swojej twórczości artystka.

Według twórców prezentacji, Klonowska „z posthumanistycznym podejściem i empatią stawia zwierzęta w centrum uwagi, nadając im symboliczną wartość i budując fascynujący dialog między sztuką dawnych mistrzów a współczesną rzeźbą”.

„Szklana menażeria” – nawiązuje do słynnej sztuki Tennessee Williamsa

.Na wystawie w Centrum Rzeźby Polskiej zaprezentowane zostaną zarówno dotychczasowe prace artystki, jak i nowe realizacje. Klonowska przygotowuje m.in. pierwszą rzeźbę opartą na motywach zwierząt z twórczości polskiego malarza. Będzie to wizerunek kuropatwy z obrazu Józefa Chełmońskiego.

Organizatorzy zapowiadają, że rzeźby Klonowskiej będą eksponowane w Galerii Oranżeria – jednej z najpiękniejszych przestrzeni wystawienniczych w Orońsku, gdzie gra światła i szkła stworzy niepowtarzalny nastrój. Ekspozycję uzupełnią szkice artystki, reprodukcje obrazów dawnych mistrzów oraz film, który ukazuje kulisy jej twórczości.

Tytuł wystawy – „Szklana menażeria” – nawiązuje do słynnej sztuki Tennessee Williamsa, której premiera miała miejsce na Broadwayu w 1945 roku. W spektaklu główna bohaterka, Laura, zbierała szklane figurki zwierząt, które towarzyszyły jej w chwilach samotności.

Wystawa jest realizowana we współpracy z Muzeum Reissa-Engelhorna w Mannheim. W Orońsku będzie prezentowana do 13 kwietnia.

Marta Klonowska urodziła się w 1964 roku w Warszawie, mieszka i pracuje w Düsseldorfie. Studiowała w latach 1987-89 na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, a w latach 1989-97 na Kunstakademie w Düsseldorfie. Swoje prace pokazywała na m.in. na wystawach w Niemczech, Holandii i Japonii. 

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.”Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.

Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie. 

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 lutego 2025