Wystawa "Utracone/Odzyskane" w Łazienkach Królewskich

Wizerunki cennych dzieł, które od zakończenia II wojny światowej uchodziły za zaginione, a w ostatnich latach powróciły do polskich muzeów, można oglądać na plenerowej wystawie

Wizerunki cennych dzieł, które od zakończenia II wojny światowej uchodziły za zaginione, a w ostatnich latach powróciły do polskich muzeów, można oglądać na plenerowej wystawie „Utracone/Odzyskane” – informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawa „Utracone/Odzyskane” będzie prezentowana do 1 kwietnia na ogrodzeniu Łazienek Królewskich przy ul. Agrykola.

Wystawa „Utracone/Odzyskane” i prezentacja utraconych zbiorów

.Wystawa „Utracone/Odzyskane” prezentuje wybrane dzieła sztuki, utracone z polskich zbiorów podczas II wojny światowej i odzyskane w ostatnich latach dzięki działaniom restytucyjnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zwiedzający mogą nie tylko zobaczyć wizerunki obiektów, ale także poznać ich historię.

Wśród nich są m.in.: „Dama w pawich piórach” Teodora Axentowicza, dyptyk „Mater Dolorosa” i „Ecce Homo” przypisywany warsztatowi Dierica Boutsa, „Opłakiwanie Chrystusa” z warsztatu Lucasa Cranacha starszego, „Kanał w Nowym Porcie” Arthura Bendrata, czy odnaleziona w Japonii „Madonna z Dzieciątkiem” przypisywana Alessandro Turchiemu.

Jedna z plansz wystawy prezentuje historię utraty i odzyskania cennej apliki, czyli świecznika ściennego z cyzelowanego i złoconego brązu z wizerunkiem Meduzy, który od początku XIX w. należał do wyposażenia Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich.

Przypomnienie o graniczy na terytorium naszego kraju

.Ekspozycja przypomina, że w rezultacie działań wojennych i grabieży dokonywanej na terytorium okupowanej Polski przez wojska niemieckie i radzieckie, polskie kolekcje publiczne, prywatne i kościelne utraciły ponad pół miliona zabytków. Baza strat wojennych, prowadzona i stale aktualizowana przez Departament Restytucji Dóbr Kultury MKiDN, obejmuje niemal 70 tys. rekordów.

Choć losy ogromnej liczby zaginionych obiektów do dziś pozostają nieznane, to dzięki działaniom restytucyjnym resortu kultury w ostatnich latach do polskich muzeów powróciło ponad 700 dzieł

Kultura Najważniejsza

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/ Tomasz Szczerbicki/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 marca 2024