Wywiad z Franciszkiem. Co myśli o osobach LGBT, relacjach z Chinami i własnymi krytykami

Wywiad z Franciszkiem. Co myśli o osobach LGBT, relacjach z Chinami i własnymi krytykami

Papież Franciszek udzielił obszernego wywiadu wideo agencji informacyjnej Associated Press. Odniósł się m.in. do stanu swojego zdrowia, stosunku Kościoła do osób homoseksualnych, do pytań o swoją rezygnację ale też do relacji Watykanu z Chinami. – Najważniejsze, żeby dialog się nie urwał” – powiedział.

To pierwszy wywiad z Franciszkiem przeprowadzony od śmierci Benedykta XVI. 13 marca minie 10 lat od kiedy argentyński papież został wybrany na stolicę Piotrową.

Benedykt XVI był dla mnie strażnikiem. Zawsze mogłem do niego pojechać i poprosić o radę. Gdy umarł, straciłem tatę – powiedział Franciszek.

Zapytany o to, czy rozważa swoją rezygnację – zaprzeczył, dodając, że planuje pozostać papieżem tak długo, jak to możliwe, to pomimo fali ataków ze strony niektórych najwyższych rangą kardynałów i biskupów. Przyznał, że nawet nie rozważał wydania norm regulujących przyszłe rezygnacje kolejnych papieży.

Krytycy? Nie wiązałbym ich z samą śmiercią papieża Benedykta, ale raczej z pewnym stanem zużycia moich 10-letnich rządów. Gdy zostałem wybrany dominowało poczucie zaskoczenia z powodu papieża z Ameryki Południowej. Potem pojawił się dyskomfort bo zaczęli dostrzegać moje wady i nie polubili ich. Jedyne o co proszę krytyków, to krytyka twarzą w twarz, bo dzięki temu wszyscy mamy szansę dojrzewać i wzrastać, prawda?” powiedział Franciszek.

Dodał, że rozumie, dlaczego krytyka jego osoby wzbudza niepokój, ale przyznał, że obecność krytyki oznacza wolność wypowiedzi. – Gdyby tej wolności nie było, byłaby to raczej dyktatura z dystansu, jak ja to nazywam, gdzie jest cesarz i nikt nie może mu nic powiedzieć. Nie, pozwólcie im mówić, ponieważ… krytyka pomaga nam się rozwijać i ulepszać – powiedział.

Swój stan zdrowia ocenił jako „normalny jak na 87-latka”. „Nawet jutro mogę umrzeć, ale wszystko jest pod kontrolą. Jestem w dobrym zdrowiu” – powiedział z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru.

Relacje Kościoła z osobami LGBT+

Dziennikarze AP dużo miejsca w swojej rozmowie poświęcili kwestii stosunku Kościoła i papieża osobiście do osób LGBT+.

Bysie osobą homoseksualną nie jest przestępstwem! Akty homoseksualne są grzechem, ale nie przestępstwem, musimy to jasno rozróżnić. Ale grzechem jest także brak miłosierdzia wobec drugiego człowieka – powiedział papież.

Odnosząc się do postawy niektórych biskupów wspierających prawa dyskryminujące osoby LGBT+ czy wręcz penalizujące czyny homoseksualne, powiedział, że to często kwestia kulturowa. Jego zdaniem takie prawa są niesprawiedliwe, a Kościół powinien raczej z dążyć do ich usuwania, a nie wspierać.

Wszyscy jesteśmy dziećmi Boga, a Bóg kocha nas takimi, jakimi jesteśmy i z siłą, z jaką każdy z nas walczy o swoją godność” – powiedział odnosząc się do zapisu w Katechizmie Kościoła Katolickiego.

Wywiad z Franciszkiem – relacje z Chinami

Dziennikarze AP zapytali również Franciszka o kwestię relacji Watykanu z Chinami, za które obecny papież był wielokrotnie krytykowany.

W Chinach musimy kroczyć cierpliwie. Władze tego kraju są czasem zamknięte, a czasem nie. Podejmujemy różne kroki. Każda sprawa mianowania biskupów w Chinach jest rozpatrywana dokładnie, jak przez lupę. To jest najważniejsze, dialog się nie urwie – powiedział.

Jaki powinien być następny papież?

.Roli jaką w kontekście papieża Franciszka będzie miał do odegrania następny papież swój tekst na łamach “Wszystko co Najważniejsze” poświęcił prof. George Weigel, biograf Jana Pawła II. – Kościół katolicki ma do przekazania szlachetniejszą ideę wolności, podobnie jak oferuje szlachetniejszą wizję natury ludzkiej i przeznaczenia człowieka, głosząc Jezusa Chrystusa jako wcielenie prawdziwego humanizmu. Następny papież musi ją znać, musi jej nauczać i musi uzdalniać kierowany przez siebie Kościół do życia według niej oraz jej przekazywania – pisał.

ad/AFP/WszystkocoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 stycznia 2023