Wzrosła liczba powołań mężczyzn. Światowy Dzień Modlitw o Powołania

W Kościele katolickim IV niedziela wielkanocna to Światowy Dzień Modlitw o Powołania. W 2024 r. formację w seminariach w Polsce rozpoczęło 301 mężczyzn, o 21 więcej niż w 2023 r. Tym samym liczba liczba powołań mężczyzn uległa wzrostowi. Z kolei w żeński klasztorach rozpoczęło 66 kobiet – 15 mniej niż rok wcześniej.
Jaka była liczba powołań mężczyzn w 2024 roku?
.W 2025 roku, 62. Światowy Dzień Modlitw o Powołania obchodzony jest pod hasłem „Nadaj imię twojej nadziei”. W orędziu na ten dzień papież Franciszek podkreślił, że Kościół potrzebuje pasterzy, zakonników, misjonarzy, małżonków, którzy „potrafią z ufnością i nadzieją powiedzieć Panu «tak»”. Zaznaczył, że „powołanie nigdy nie jest skarbem, który pozostaje zamknięty w sercu, ale wzrasta i umacnia się we wspólnocie, która wierzy, kocha i pokłada nadzieję”.
Zwrócił uwagę, że że jednym z warunków usłyszenia Bożego zaproszenia jest cisza. „Miejcie odwagę zatrzymać się, wsłuchać w siebie i zapytać Boga: czego pragnie dla was” – zaapelował do młodych w orędziu papież Franciszek. Zaznaczył, że powołanie otwiera człowieka „na misję bycia obecnością Chrystusa tam, gdzie najbardziej potrzebne są światło i pocieszenie”. „Ten, kto słucha Boga, który powołuje, nie może ignorować krzyku tak wielu braci i sióstr, którzy czują się wykluczeni, zranieni, opuszczeni” – stwierdził w orędziu papież.
Światowy Dzień Modlitw o Powołania
.W Polsce Światowy Dzień Modlitw o Powołania otwiera tydzień modlitw o powołania do szczególnej służby w Kościele. „Zapraszam wszystkich wiernych, parafie i wspólnoty do intensywnej i systematycznej modlitwy o powołania do kapłaństwa, życia konsekrowanego i misyjnego. W tej intencji trwajmy na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem, prośmy o to podczas każdej mszy św. i wzywajmy wstawiennictwa Maryi, Matki kapłanów, odmawiając różaniec i nabożeństwa majowe w intencji powołań – zaapelował do wiernych w Polsce delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań bp Andrzej Przybylski.
Z danych przekazanych przez Krajową Radę Duszpasterstwa Powołań (KRDP) wynika, że w 2024 r. formację rozpoczęło 301 mężczyzn, w tym w seminariach diecezjalnych 196, a w zakonnych 105. Rok wcześniej było to 280 mężczyzn, w tym w diecezjalnych 195 i 85 w zakonnych. To o 21 mężczyzn więcej niż rok wcześniej. Ogółem w roku akademickim 2024/2025 w seminariach duchownych przebywa łącznie 1594 mężczyzn, podczas gdy w 2023/2024 było ich 1690. Z tego w diecezjalnych seminariach duchownych przygotowuje się do kapłaństwa 1041 kleryków (rok wcześniej było ich 1117). Z kolei w seminariach zakonnych jest 553 mężczyzn, rok wcześniej – 573.
Ile jest zakonnic w Polsce?
.Seminarium dla Starszych Kandydatów (35 plus), które jest w Łodzi, ma łącznie 22 alumnów. W tym roku przyjęto tam 7 mężczyzn. Według danych Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce z 31 grudnia 2024 r. w kraju było 110 żeńskich zgromadzeń zakonnych tzw. czynnych, w których żyło 15 tys. 359 sióstr. Dla porównania w 2023 r. było 109 czynnych zgromadzeń zakonnych – 15 tys. 632 siostry.
Z danych wnika, że jest 14 tys. 871 profesek, czyli sióstr po ślubach wieczystych (w 2023 r. było 15 tys. 70), 353 sióstr po ślubach czasowych (2023 r. – 412), 66 nowicjuszek (w 2023 r. – 81) i 69 postulantek – tyle samo co rok wcześniej. Poza Polską pracują 1663 siostry. To o 40 zakonnic mniej niż rok wcześniej. Na Wschodzie jest 260 zakonnic, w krajach misyjnych 463 siostry, a reszta – 940 – posługuje w innych krajach. Z danych Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce, do której należy 13 rodzin zakonnych w klasztorach klauzurowych, w 2024 r. było 1156 mniszek, podczas gdy rok wcześniej było ich 1199. Wśród nich było 1068 – profesek wieczystych (2023 r. było 1093); 60 – profesek czasowych (2023 r. – 67); 16 – nowicjuszek (2023 – 27); 13 – postulantek (2023 r. – 12) i 29 aspirantek.
„Średnia wieku mniszek w Polsce w 2024 r. wynosiła 57,8 lat” – powiedziała przewodnicząca Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych karmelitanka bosa s. Teresa Wrona OCD. Do stanu dziewic konsekrowanych należało 437 kobiet. Najwięcej – 58 w archidiecezji krakowskiej. W kraju były także 423 osoby należące do stanu wdów i wdowców błogosławionych. Najwięcej ma archidiecezja łódzka – 72 osoby Światowy Dzień Modlitw o Powołania to inicjatywa papieża Pawła VI. Pierwszy raz był obchodzony 12 kwietnia 1964 r.
Rozbroić komunikację
.”Trzeba być świadkami i promotorami komunikacji bez wrogości, która szerzy kulturę troski, buduje mosty i przenika widzialne i niewidzialne mury naszych czasów. Opowiadać historie przesiąknięte nadzieją, biorąc sobie do serca nasz wspólny los i pisząc razem historię naszej przyszłości” – pisze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” w tekście „Rozbroić komunikację” papież Franciszek.
„Drodzy Bracia i Siostry! W naszych czasach naznaczonych dezinformacją i polaryzacją, w których nieliczne ośrodki władzy kontrolują bezprecedensową masę danych i informacji, zwracam się do was ze świadomością, jak potrzebna jest – dziś, bardziej niż kiedykolwiek – wasza praca jako dziennikarzy i pracowników środków społecznego przekazu. Potrzebne jest wasze odważne zaangażowanie, aby postawić w centrum przekazu osobistą i zbiorową odpowiedzialność za bliźniego”.
„Myśląc o tegorocznym Jubileuszu jako o czasie łaski, w tak niespokojnych czasach, chciałbym w tym Orędziu zaprosić was do bycia przekazicielami nadziei, zaczynając od odnowienia waszej pracy i misji według ducha Ewangelii”.
„Dzisiaj nazbyt często przekaz nie rodzi nadziei, lecz lęk i rozpacz, uprzedzenia i niechęć, fanatyzm, czy wręcz nienawiść. Nazbyt często upraszcza on rzeczywistość, aby wywołać reakcje instynktowne. Używa słów jak miecza. Posługuje się nawet informacjami fałszywymi lub zniekształconymi, aby narzucać wiadomości mające na celu pobudzenie emocji, sprowokowanie, zranienie. Już wielokrotnie podkreśliłem potrzebę „rozbrojenia” komunikacji, oczyszczenia jej z agresji. Redukowanie rzeczywistości do sloganów nigdy nie przynosi dobrych owoców. Wszyscy widzimy, jak – począwszy od telewizyjnych talk show po słowne wojny w mediach społecznościowych – może przeważyć paradygmat rywalizacji, opozycji, chęci dominacji i posiadania, oraz manipulacji opinią publiczną”.
.”Istnieje również inne niepokojące zjawisko: coś, co możemy nazwać „zaprogramowanym rozproszeniem uwagi” poprzez systemy cyfrowe, które, profilując nas według logiki rynku, modyfikują naszą percepcję rzeczywistości. Zdarza się więc, że jesteśmy świadkami, często bezradnymi, swoistej atomizacji zainteresowań, co kończy się podważeniem fundamentów naszego bycia wspólnotą, zdolności do współpracy na rzecz dobra wspólnego, do słuchania siebie nawzajem, do rozumienia swoich racji. Wygląda więc na to, że wykrycie „wroga”, przed którym można się werbalnie bronić, jest niezbędne, aby potwierdzić swoją wartość. A kiedy drugi staje się „wrogiem”, kiedy jego twarz i godność zostają przysłonięte, żeby go wyśmiać i wyszydzić, brakuje również możliwości zrodzenia nadziei. Jak nauczał nas ks. Tonino Bello, wszystkie konflikty „mają swoje źródło w zanikaniu twarzy”[1]. Nie możemy poddać się tej logice”.
LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/papiez-franciszek-rozbroic-komunikacje/
PAP/MJ