Xi odwiedzi Rosję w 2025 roku?
Prezydent Chin Xi Jinping w noworocznym przesłaniu do swego rosyjskiego odpowiednika Władimira Putina oświadczył, że Chiny i Rosja „idą ręka w rękę sprawiedliwą drogą niezaangażowania i unikania konfrontacji”. Xi zapewnił też, że będzie działał na rzecz „pokoju światowego”.
USA i UE oskarżają Pekin o wspieranie ekonomiczne Rosji
.Wobec szybkich zmian nie widzianych nigdy od stulecia i płynnej sytuacji międzynarodowej, Chiny i Rosja nadal idą naprzód ręka w rękę sprawiedliwą drogą niezaangażowania i unikania konfrontacji” – oświadczył Xi w przesłaniu do Putina z okazji Nowego roku w relacji chińskiej państwowej telewizji CCTV.
„Niezależnie od tego jak będzie się rozwijać sytuacja międzynarodowa, Chiny pozostaną głęboko zaangażowane na rzecz globalnego pogłębiania swoich reform, propagowania modernizacji na sposób chiński i wnoszenia wkładu na rzecz pokoju światowego” – zapewnił Xi w relacji CCTV.
AFP przypomina, że Chiny oficjalnie zajmują neutralne stanowisko w sprawie agresji Rosji na Ukrainę i popierają „rozwiązanie polityczne” tej wojny, której Pekin nigdy potępił. Jednak USA i UE oskarżają Pekin o wspieranie ekonomiczne Rosji, kluczowe dla jej zdolności prowadzenia wojny.
Reuters zwraca uwagę, że Xi i Putin zgodzili się w maju pogłębić dwustronne relacje i współpracę w dziedzinach wzajemnego zainteresowania, takich jak Tajwan, Ukraina i polityka wobec wspólnego rywala, czyli Stanów Zjednoczonych.
Według rosyjskiego ambasadora w Pekinie cytowanego przez rosyjską agencję RIA Novosti, Xi może w 2025 odwiedzić Rosję.
Chiny Xi Jinpinga stoją w obliczu nowych wyzwań
.Upadek zadłużonych gospodarek (np. Sri Lanki) spotęgował obawy co do sukcesu cenionego przedsięwzięcia Xi, Inicjatywy Pasa i Szlaku, a eskalujący kryzys Chin ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie Tajwanu zakłócił drogę Xi do „koronacji”.
W rezultacie, choć zgromadził wystarczającą władzę i stłumił wewnętrzną niezgodę, jego „chińskie marzenie” o odmłodzeniu, dobrobycie i modernizacji kraju jest pełne ideologicznych bzdur – Chiny coraz bardziej zmierzają w stronę totalitaryzmu i szybko tracą starannie budowaną przewagę konkurencyjną. W świetle zbliżającego się XX Kongresu Narodowego KPCh, który ma określić priorytety politycznego, gospodarczego i dyplomatycznego odmłodzenia Chin w celu odrodzenia „modelu pekińskiego”, można zidentyfikować pewne krytyczne cechy, które będą miały znaczenie w przyszłości.
Pomimo aktualnych wewnętrznych problemów Chin Xi i KPCh są zjednoczeni w swojej nieugiętości wobec „niespokojnych” regionów takich jak Tybet, Sinciang i Hongkong. Aby wzmocnić swoje uznanie w kraju, Xi odwiedził wszystkie trzy regiony w ciągu ostatniego roku: Tybet – pierwsza od trzydziestu lat wizyta prezydencka (lipiec 2021); Hongkong – pierwsza od około dwóch lat podróż Xi poza Chiny kontynentalne (czerwiec 2022); oraz Sinciang – pierwsza od ośmiu lat wizyta w tej prowincji (lipiec 2022). W szczególności przemówienie Xi w Hongkongu z okazji dwudziestej piątej rocznicy powrotu pod panowanie Chin podkreśliło udane zastosowanie doktryny „jeden kraj, dwa systemy” i odrzucenie każdego „niepatrioty”, co jest wyraźnym nawiązaniem do kryzysu tajwańskiego. Tym samym kampania Xi na rzecz zjednoczenia z Tajwanem prawdopodobnie otrzyma odnowiony mandat.
W tym kontekście dążenie Chin do zjednoczenia globalnego Południa poprzez środki takie jak Szanghajska Organizacja Współpracy (SOW) – które mają na celu przeciwdziałanie zainicjowanej przez USA „ekskluzywnej kliki” (np. Czterostronnego Dialogu Bezpieczeństwa, w skrócie zwanego „Quad”) i „kolorowej rewolucji”, szczególnie w regionie Indo-Pacyfiku – będzie wspierać wysiłki Xi zmierzające do obalenia istniejącego porządku, jak to zostało przedstawione we wspólnym oświadczeniu Rosji i Chin na początku tego roku.
Artykuł dostępny na łamach Wszystko co Najważniejsze: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/jagannath-panda-chiny/
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB