XI Zjazd Dużych Rodzin pod hasłem „Rodzina tworzy dobry klimat”

XI Zjazd Dużych Rodzin odbędzie się w tym roku w dniach 16-18 czerwca w Grodzisku Mazowieckim. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Rodzina tworzy dobry klimat” – poinformował Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”.
XI Zjazd Dużych Rodzin
.Zjazd Dużych Rodzin to ogólnopolskie, trzydniowe spotkanie, na które zaproszone są rodziny z przynajmniej trojgiem dzieci. Celem zjazdu jest integracja rodzin wielodzietnych, wspieranie działań w dziedzinie polityki rodzinnej i promowanie pozytywnego wizerunku dużej rodziny. „Jest to czas wymiany doświadczeń w zakresie wychowywania dzieci” – poinformował Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”.
Tegoroczny zjazd odbędzie się w Grodzisku Mazowieckim, gdzie w 2013 r. odbył się pierwszy zjazd, który zapoczątkował Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny. Spotkanie rozpocznie się 16 czerwca.
Program zjazdu
.W sobotę 17 czerwca odbędzie się panel społeczno-ekonomiczny pt. „Wzmacnianie fundamentów silnego społeczeństwa – czyli o konstruktywnych rozwiązaniach dla rodzin”.
Zaplanowana jest także międzypokoleniowa debata na temat ekologii „Rodzina szansą dla klimatu”. Wezmą w nim udział m.in. Michał Kot dyrektor Instytutu Pokolenia, Kamil Wyszkowski dyr. UN Global Compact w Polsce, Dorota Bojemska – przewodnicząca Rady Rodziny oraz Małgorzata Zawilska Rospędek autorka bloga „Inżynier w zielonych okularach”.
Jak zapewniają organizatorzy zjazdu, „rodziny będą mogły spędzić także czas razem”. Wieczorem odbędzie się koncert dla mieszkańców Grodziska i uczestników zjazdu w Parku Skarbków. Na scenie zagra Orkiestra Big Band oraz zespół małe TGD.
Na zakończenie zjazdu w niedzielę odbędzie się msza św. w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.
Pierwszy Zjazd Dużych Rodzin odbył się w Grodzisku Mazowieckim (2013), kolejne w Lublinie (2014), Łowiczu (2015), Gnieźnie (2016), Nysie (2017), Szczecinie (2018), Lubartowie (2019), Warszawie (2020, 2021), Wadowice (2023).
Macierzyństwo.Doświadczenie najbardziej kobiece
.„Doświadczenie macierzyństwa jest unikalne, zmieniające spojrzenie na rzeczywistość. Jest przeżyciem wyłącznie kobiet. Jest skarbem wspólnoty. I jeśli lamentujemy nad kryzysem wspólnoty, to musimy podjąć głęboką refleksję na temat sytuacji matek” – pisze Dorota BOJEMSKA we „Wszystko co Najważniejsze”.
Jak podkreśla, „mimo tego, że świat nie zatrzymuje swojego tempa, gdy kobieta je zwalnia, by stać się mamą, większość kobiet doświadcza macierzyństwa. Rozwija przy tym kompetencje, które z perspektywy potencjalnego pracodawcy są nie do przecenienia: zarządzanie czasem, praca zespołowa, elastyczność, cierpliwość, zarządzanie sytuacją kryzysową, kreatywność itp. Potencjał zawodowy matek jest potężny, ale czas powrotu do pracy oraz jej warunki muszą być dostosowane do realnych możliwości. Nie uciekniemy jako społeczeństwo przed uznaniem pracy opiekuńczej kobiet nad małym dzieckiem za dobro społeczne, które wymaga podniesienia jego prestiżu, również w aspekcie finansowym, a nawet emerytalnym. Być może wówczas więcej kobiet zdecyduje się na wielodzietność”.
„Coraz bardziej otaczający nas świat cyfrowy wymusi przesunięcie akcentów na tworzenie silnych więzi. A to właśnie świat silnych więzi (matka – dziecko – ojciec – rodzina) wyłania się jako decydujący czynnik bezpieczeństwa rozwojowego małego człowieka. W dobie kryzysu zdrowia psychicznego mówią o tym wprost psychiatrzy i terapeuci, nazywając rodzinę opartą na zdrowych i silnych więziach podstawowym, zerowym poziomem referencyjnym zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Piszę tekst o macierzyństwie w kawiarni, w domu mąż daje dzieciom kolację i kładzie je spać. Czy uznaję to za powód do dumy? Nie, wolałabym być z nimi, ale tylko matki mogą opowiedzieć macierzyństwo” – pisze Dorota BOJEMSKA.
PAP/Magdalena Gronek/WszystkoCoNajważniejsze/PP