XIV Kongres Polska Wielki Projekt - program

XIV Kongres Polska Wielki Projekt

W dniach 27-29 września w Warszawskim Domu Technika NOT przy ul. Tadeusza Czackiego 3/5 w
Warszawie odbędzie XIV Kongres Polska Wielki Projekt – Wyzwanie. Wydarzenie to jest objęte honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Podczas Kongresu nastąpi uroczyste wręczenie Honorowej Nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Medalu Odwaga i Wiarygodność. Jednym z patronów medialnych tego wydarzenia jest portal „Wszystko co Najważniejsze”.

XIV Kongres Polska Wielki Projekt

.W ramach odbywającego się w dniach 27-29 września w Warszawie XIV Kongresu Polska Wielki Projekt przeprowadzony zostanie szereg dyskusji i paneli, w których weźmie udział liczne grono czołowych intelektualistów, polityków i liderów opinii oraz społeczników z 16 regionów Polski. Przez trzy dni ci eksperci będą dyskutować nad najważniejszymi wyzwaniami stojącymi przed Polską i Europą.

XIV Kongres Polska Wielki Projekt ma odpowiedzieć na żywotne wyzwania, przed którymi staje Polska, ale też inne państwa w obliczu wojny na Ukrainie czy nowych polityk Unii Europejskiej. Wydarzenie to będzie miało charakter obywatelski, a jego trakcie spotkają się środowiska eksperckie i opiniotwórcze. Jak twierdzą sami organizatorzy XIV Kongres Polska Wielki Projekt ma być przede wszystkim przestrzeniom „dla inspirujących rozmów, które pomogą odpowiedzieć na najważniejsze pytania naszych czasów”.

Tematyka XIV Kongresu Polska Wielki Projekt zostanie poświęcona m.in. obronności, przyszłości demokracji, roli społeczeństwa obywatelskiego w kształtowaniu przyszłości prawicy w Polsce, przyszłości polskiej gospodarki w obliczu globalnych kryzysów, granic podmiotowości w gospodarce, wielkiej roli małych i średnich biznesów. Przedsięwzięcie ma na celu rozwijanie polskiej myśli państwotwórczej.

XIV Kongres Polska Wielki Projekt

Prelegenci i lista paneli

.Kongres Polska Wielki Projekt od lat stanowi najważniejsze konserwatywne wydarzenie intelektualne, gromadząc wybitnych naukowców, ekspertów, dziennikarzy i polityków z Polski i zagranicy. Wydarzenie jest otwarte. W dniach 27-29 września odbędą się następujące panele i dyskusje: „Trzeci sektor, piąta władza”, „Archipelag polskości 2024”, „Gospodarka: zwój czy rozwój”, „Wielki mały biznes. Fenomen polskiej przedsiębiorczości”, „Prawo czy bezprawie”, „Przeszłość i przyszłość demokracji”, „Bezbronna Europa”, „Czy inna Europa jest możliwa?”, „Co zrobimy z Polską?”, „Ostatnie pokolenie w poszukiwaniu sensu”, „Bezpieczeństwo kulturowe”, „Media przyszłości. Czy koniec dziennikarstwa, jakie znamy?”.

W XIV Kongresie Polska Wielki Projekt wezmą udział m.in. następujący eksperci i liderzy opinii: prof. Zdzisław Krasnodębski, prof. Andrzej Zybertowicz, Bronisław Wildstein, Marek Jurek, Jan Śpiewak, Artur Bartoszewicz, prof. Tomasz Grzegorz Grosse, Krzysztof Ziemiec.

Z pełnym program i listą prelegentów można zapoznać się na stronie Fundacji Polska Wielki Projekt [LINK]. Zainteresowani również na niej mogą rejestrować się na to wydarzenie [LINK]. Jednym z patronów medialnych tego wydarzenia jest portal „Wszystko co Najważniejsze”. Kongres Polska Wielki Projekt to coroczne konferencja organizowana przez fundację o tej samej. jest to jedno z największych i najważniejszych konserwatywnych wydarzeń intelektualnych w Polsce.

Polska – trudne zadanie Polaków

.„Polska nie jest tylko krainą geograficzną, miejscem, nie jest zbiorem ludzi, łańcuchem pokoleń czy państwem. Jest oczywiście tym wszystkim, ale jednocześnie jest czymś więcej. Zmieniały się granice, skład ludnościowy, formy polityczne, a Polska trwała – nawet gdy jej nie było jako państwa na mapie Europy” – pisze prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI w opublikowanym na łamach ’Wszystko co Najważniejsze” tekście „Polska – trudne zadanie Polaków”.

Jak podkreśla, „Polska jest naszym transcendentnym punktem odniesienia, który czyni nas Polakami w odróżnieniu od tych, którzy są po prostu mieszkańcami Polski lub są skupieni w inne wspólnoty, ukonstytuowane przez inne duchowe symbole. Aby ludzie utworzyli naród, muszą mieć symboliczne, święte centrum. Polska, będąc naszym duchowym odniesieniem, konstytuującym naszą tożsamość, jest także określającą nas rzeczywistością, w której się ta duchowość realizuje, realną historią z całym bagażem zwycięstw i klęsk, zasług i win, ze wszystkimi naszymi rozterkami, konfliktami”.

„Polska jest ojczyzną bardzo wymagającą i Polacy nie zawsze radzili sobie z tymi wymaganiami. Dramatyczne losy Polski – utrata niepodległości, II wojna światowa i czasy PRL-u – sprawiły, że Polacy mają szczególnie skomplikowany i ambiwalentny stosunek wobec Polski jako państwa i jako politycznej rzeczywistości” – dowodzi prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI.

Dodaje, że „mierząc się z najsilniejszymi krajami Zachodu, marząc o wielkości, Polacy nie byli i nie są pewni swego statusu i swej przynależności do Zachodu. Stąd tak charakterystyczny kompleks niższości i nieustanne oglądanie się na to, co o nas mówią w europejskich stolicach. Ta niepewność jest większa niż w przypadku Węgrów czy – jeszcze bardziej – Czechów, gdyż przecież większa część Polski była częścią imperium rosyjskiego”.

.„Dzisiaj Polska, choć jest niepodległa i coraz silniejsza, stawia nam również trudne zadania – i w nowej formie reprodukują się dawne postawy, także te destrukcyjne. Obyśmy tym razem tym zadaniom sprostali…” – pisze prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI.

WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 września 2024