Czym są zabiegi przezskórne, które zrewolucjonizują kardiochirurgię?

Zabiegi przezskórne

Zabiegi przezskórne, bez otwierania klatki piersiowej, mogą przynieść lepsze rezultaty niż klasyczne leczenie u chorych cierpiących na chorobą wieńcową i zwężenie zastawki aortalnej. Efekty badań prowadzonych przez międzynarodowy zespół z udziałem Polaków zostały opublikowane w prestiżowym piśmie The Lancet.

Zabiegi przezskórne to przyszłość kardiochirurgii

.Artykuł opublikowany w The Lancet dotyczy implantacji zastawki aortalnej TransCatheter i przezskórnej interwencji wieńcowej z wykorzystaniem rezerwy przepływu frakcyjnego w porównaniu z konwencjonalną chirurgiczną wymianą zastawki aortalnej i pomostowaniem aortalno-wieńcowym w leczeniu pacjentów ze zwężeniem zastawki aortalnej i złożoną lub wielonaczyniową chorobą wieńcową. Opisane w artykule wyniki badań są efektem pracy Polaków, m.in. prof. Jerzego Sachy z Pracowni Badań Hemodynamicznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, oraz specjalistów z zagranicy.

„Badania, które przeprowadziliśmy wspólnie z kolegami z kilkunastu ośrodków europejskich mają ogromne znaczenie praktyczne, gdyż pokazują, że zabiegi przezskórne (bez otwierania klatki piersiowej) mogą przynieść lepsze rezultaty niż klasyczne leczenie kardiochirurgiczne u chorych cierpiących równocześnie na chorobę wieńcową i zwężenie zastawki aortalnej. Zatem, dostarczyliśmy dowodów na efektywność metod małoinwazyjnych w leczeniu szczególnie trudnych chorych ze współtowarzyszącymi różnymi chorobami układu krążenia. Wyniki badania będą miały wpływ na przyszłe wytyczne towarzystw naukowych w kwestii leczenia tej grupy pacjentów. Protokół badania opublikowaliśmy w American Heart Journal, natomiast wyniki w The Lancet” – powiedział prof. Sacha, który jest też profesorem na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej.

Wśród autorów artykułu w The Lancet są również: prof. Wojciech Wojakowski z Kliniki Kardiologii i Chorób Strukturalnych Serca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz dr Krzysztof Malinowski z Centrum Medycyny Cyfrowej i Robotyki Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Czasopismo Lancet wg bazy Scopus jest najlepszym na świecie czasopismem spośród 636 czasopism dedykowanych medycynie. Jego wskaźnik wpływu Impact Factor to 98.4, co oznacza, że publikacje wydane w tym czasopiśmie mają ogromny wpływ na rozwój medycyny światowej.

Inżynieria biomedyczna i szczepionki mRNA

.Na temat inżynierii biomedycznej oraz szczepionek syntetycznych mRNA wykorzystywanych we współczesnej medycynie na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze prof. Michał KLEIBER w tekście “Nowe technologie w ochronie zdrowia“.

Szczepionka syntetyczna mRNA (informacyjny kwas rybonukleinowy przenoszący informacje genetyczną pochodzącą z DNA). Technologii mRNA zawdzięczają swój sukces firmy farmaceutyczne przy opracowywaniu szczepionki przeciw COVID-19, co dało w dodatku impuls do prac nad nowymi szczepionkami także na inne choroby, od nowotworów po wirus Zika. Potencjał tej technologii wykracza przy tym daleko poza opracowywanie szczepionek, ponieważ może ona stać się podstawą do tworzenia wielu innych terapii wspomagających organizm w wytwarzaniu reakcji podobnej do wywoływanej lekami, często bardzo drogimi i trudno dostępnymi”.

.“Inżynieria biomedyczna. Obecnie postęp w medycynie w dużym stopniu zależy od wspomagania inżynierskiego w zakresie nowoczesnej aparatury i wielu innych metod służących ochronie zdrowia. Badania i wdrożenia w tej dziedzinie stają się dzisiaj w wielu przypadkach równie ważne dla efektów diagnostyki i terapii medycznej, jak wiedza czysto biomedyczna – w istocie wielu ekspertów twierdzi dzisiaj, że dalszy rozwój technologii w dziedzinie inżynierii biomedycznej jest jedyną drogą do poprawy systemów ochrony zdrowia czy wręcz do rozwiązania niezwykle skomplikowanych problemów stojących przed tymi systemami praktycznie we wszystkich krajach. Przykładem przewidywanych za parę lat rewolucyjnych dokonań inżynierii biomedycznej może być zaawansowany system czujników i pomp sterowanych komputerem – tzw. sztuczna trzustka – który ma całkowicie zmienić metody walki z cukrzycą. Na podstawie stale monitorowanego poziomu cukru i innych parametrów następowałoby automatyczne podanie insuliny – zaawansowana elektronika naśladowałaby pracę prawdziwej trzustki” – pisze prof. Michał KLEIBER.

LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/prof-michal-kleiber-nowe-technologie-w-ochronie-zdrowia%e2%80%a8/

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 stycznia 2025