Zacieśnienie współpracy UE z USA wśród priorytetów prezydencji Polski
Rada Ministrów przyjęła uchwałę dot. priorytetów podczas prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Wśród nich znalazło się zacieśnienie współpracy UE z USA, rozszerzenie Unii o nowe państwa członkowskie, udział w odbudowie Ukrainy oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego UE.
Prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej
.Dnia 1 stycznia 2025 roku Polska po raz drugi obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej i przez 6 miesięcy będzie przewodniczyć jej pracom jako pierwsze państwo tria: Rzeczpospolita Polska – Królestwo Danii – Republika Cypryjska.
We wtorek Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustalenia priorytetów w zakresie sprawowania przez przedstawicieli Rady Ministrów prezydencji składów Rady Unii Europejskiej, przedłożoną przez ministra do spraw Unii Europejskiej.
19 września 2023 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę, która ustaliła kierunkowe wytyczne dla tematyki prac Rady UE podczas sprawowania prezydencji. Na ich podstawie prowadzono prace, których efektem jest ustalenie przez rząd, w porozumieniu z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, priorytetów dla prac Rady UE pod przewodnictwem Polski. Są to: zacieśnienie współpracy Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, rozszerzenie Unii Europejskiej o nowe państwa członkowskie i udział UE w odbudowie Ukrainy oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego UE, z poszanowaniem zasad sprawiedliwej transformacji energetycznej.
Zacieśnienie współpracy UE z USA
.We wtorek Rada Ministrów przyjęła również Program przygotowań Rzeczypospolitej Polskiej do objęcia i sprawowania przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 r., przedłożony przez ministra do spraw Unii Europejskiej. Program przygotowań do objęcia i sprawowania przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej wskazuje główne procesy przygotowań polskiej administracji do prezydencji w Radzie UE, zarówno w wymiarze merytorycznym jak i logistycznym.
W programie poruszono m.in. takie kwestie, jak tryb pracy nad 6-miesięcznym programem prac Rady UE podczas polskiej prezydencji oraz 18-miesięcznym programem trio, stanowiących jedno z kluczowych merytorycznych wyzwań dla państwa sprawującego prezydencję.
Ponadto, znalazły się tam obszary dotyczące zasad i harmonogramu opracowania kalendarza prezydencji, wyzwań związanych z organizacją spotkań odbywających się podczas prezydencji, szczególne tych, które organizowane będą w Polsce, zasad zarządzania korpusem prezydencji oraz zasad i struktury finansowania wydatków związanych z realizacją zadań wynikających z przygotowania i sprawowania prezydencji.
W programie wskazano także na konieczność wypracowania skutecznej strategii promocyjnej i komunikacyjnej polskiego przewodnictwa.
Działania wskazane w programie będą realizowane w 2023 i 2024 r. tak, aby możliwe było skutecznie przygotowanie się administracji do pełnienia przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE.
Sprawowanie prezydencji składów Rady Unii Europejskiej jest naturalną konsekwencją przystąpienia Polski do UE w 2004 r. i szczególnego rodzaju zobowiązaniem wynikającym ze statusu państwa członkowskiego.
Do najważniejszych zadań prezydencji należy przewodniczenie Radzie UE i jej organom przygotowawczym, realizowane m.in. poprzez kształtowanie agendy Rady UE danego półrocza. Sprawowanie prezydencji wymaga właściwego przygotowania, rozpoczętego z odpowiednim wyprzedzeniem zapewniającym pełną gotowość do prowadzenia prac od pierwszego dnia sprawowania przewodnictwa.
Polska i USA
.Pracownik naukowy The Heritage Foundation, kierownik ds. globalnego zaangażowania w Thatcher Center for Freedom, Anthony B. KIM, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” zaznacza, że: „Polska jest zaufanym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych z wielu zasadniczych powodów. Państwo to jest najważniejszym partnerem Ameryki na najistotniejszych frontach bezpieczeństwa w Europie, zarówno militarnych, jak i gospodarczych czy energetycznych”.
„Polska, znaczący geopolitycznie i strategiczny członek NATO położony na granicy Europy z Rosją, jest niezastąpionym sojusznikiem USA. Jako aktywny działacz na rzecz bezpieczeństwa Polska jest ważnym rozmówcą w kwestiach strategicznego zaangażowania Ameryki w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Polska odgrywa istotną rolę jako swoisty bastion przeciwko geopolitycznym planom Moskwy. Rzeszów, największe miasto w południowo-wschodniej Polsce, stał się głównym zapleczem Zachodu, przyjmując uchodźców z Ukrainy i działając jako węzeł komunikacyjny dla transportów broni z USA” – pisze Anthony B. KIM, w tekście „Wzmocnienie relacji z Polską leży w narodowym interesie Ameryki„.
PAP/Aleksandra Kiełczykowska/WszystkocoNajważniejsze/eg