Żaden ambasador nie jest w stanie zrobić dla kraju tyle, ile Polacy mieszkający za granicą

Polacy za granicą Litwa

Żaden ambasador nie jest w stanie zrobić dla kraju tyle dobrego, ile robią Polacy mieszkający za granicą. To wy jesteście pierwszym obrazem Polski dla cudzoziemców; dziękuję za świetną robotę, którą wykonujecie – mówi premier Mateusz Morawiecki. 2 maja 2023 r w Warszawie i Wilnie, z udziałem najwyższych władz RP odbyły się uroczystości Dnia Polonii.

.Polacy mieszkający za granicą zostali w poświęconym im dniu uhonorowani odznaczeniami nadanymi przez prezydenta RP w Belwederze w Warszawie a także wspomnieni przez premiera w nagraniu opublikowanym przez Kancelarię Premiera w mediach społecznościowych.

Zdaniem Mateusza Morawieckiego obchodzony 2 maja Dzień Polonii i Polaków za Granicą to dzień, w którym wszyscy Polacy jednoczą się pod biało-czerwoną flagą. „To nasze barwy, niezależnie od tego, czy mieszkamy w kraju, czy za granicą” – zaznaczył.

Jak wskazywał, „Polacy wiedzą najlepiej, że Polska to zarówno miejsce na mapie, jak i miejsce w sercu”. „Bez tej Polski wewnętrznej, którą nieśliśmy w sercach przez 123 lata, nie odrodziłaby się nasza ojczyzna. Dziś Polska to piękny i wspaniały kraj. Możemy być dumni z pracy, którą wykonali nasi przodkowie i jaką my codziennie wykonujemy na rzecz Polski” – powiedział szef rządu.

Polacy za granicą dają świadectwo o Polsce

.Premier zauważył, że Polacy mieszkający poza naszymi granicami mają szczególną możliwość działania dla ojczyzny. „Gdziekolwiek jesteście i cokolwiek robicie, dajecie świadectwo o Polsce. Pokazujecie, że Polacy są dobrymi pracownikami, dobrymi rodzicami, dobrymi przedsiębiorcami, dobrymi studentami i uczniami, są ludźmi, którzy umieją łączyć tradycje z nowoczesnością. Nie boją się nowych wyzwań, a jednocześnie nie wstydzą się swoich korzeni” – wyliczał szef rządu.

Premier podkreślił również, że zawsze powtarza – i każdy dyplomata się z nim zgodzi – „że żaden ambasador nie jest w stanie tyle zrobić dobrego dla swojego kraju, ile robią mieszkający za granicą Polacy”. „To wy jesteście pierwszym obrazem Polski dla cudzoziemców. Dziękuję za świetną robotę, którą wykonujecie” – powiedział Morawiecki. „Nie byłbym też dobrym gospodarzem, gdybym nie wspomniał na koniec, że Polska zawsze na was czeka, czy to na odwiedziny, czy na powrót” – dodał.

„Pamiętajcie, nie bez powodu opis dworu w Panu Tadeuszu jest symbolicznym obrazem naszej ojczyzny: W tym domu dostatek mieszka i porządek, brama na wciąż otwarta przechodniom ogłasza, że gościnna i wszystkich w gościnę zaprasza. Świętujmy dziś razem, rozsiani po całym świecie, ale zjednoczeni. I zawsze bądźmy dumni z Polski” – powiedział premier.

Premier RP spędził Dzień Polonii i Polaków mieszkających za granicą w Wilnie, gdzie w asyście litewskiej premier otworzył rozbudowany Dom Polski, służący działaniom kulturalnym Polonii litewskiej. – Mam nadzieję, że ten dom posłuży nie tylko mieszkającym w Wilnie Polakom, ale będzie również pewną latarnią wolności dla Litwinów i innych Polaków mieszkających za granicą – powiedział w przemówieniu.

Odznaczenia prezydenta RP dla działaczy polonijnych

.Również w Warszawie odbyły się obchody tego święta. W Belwederze prezydent Andrzej Duda nagrodził odznaczeniami państwowymi szczególnie aktywnych przedstawicieli Polonii z różnych krajów, szczególnie przyczyniających się do krzewienia polskości: Czesława Czaplińskiego, Sergio Sechinskiego, Reginę Kałuski, Tadeusza Szkucika oraz nieobecnego osobiście biskupa Edwarda Kawę z Ukrainy.

Dziękuję wszystkim Polakom, którzy o polskości pamiętają i za granicami ją krzewią, czy to poprzez umożliwianie nauki języka polskiego i polskiej historii, czy to przez dzielenie się polskimi tradycjami. Pamiętamy o Was w Polsce nie tylko 2 maja, ale i na co dzień – powiedział prezydent RP.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzony jest 2 maja od 2002 r. Święto państwowe ustanowione zostało przez Sejm RP z inicjatywy Senatu RP. W ten sposób uhonorowano osoby żyjące poza granicami Polski, które zabiegały o polską niepodległość oraz wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej.

Polonia jest wielkim kapitałem

.Państwo Polskie od kilku lat coraz mocniej docenia działania Polaków mieszkających za granicą na rzecz ich kraju oraz budowania pozytywnego wizerunku Polski na świecie. Zdaniem pełnomocnika rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Polonia jest wielkim kapitałem naszego kraju, który należy nie tylko doceniać, ale i wzmacniać. Rola Polonii to trzy podstawowe zadania: dbanie o dobro Polski, budowanie propolskiego lobbingu i przekazywanie polskości następnym pokoleniom – pisze na łamach „Wszystko co NajważniejszeJan Dziedziczak.

PAP/ad/WszystkocoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 maja 2023