Zaginiony w czasie II wojny światowej obraz wrócił do Muzeum Śląskiego
Zaginiony w czasie II wojny światowej obraz Józefa Brandta „Wyjazd na polowanie” wrócił do Muzeum Śląskiego w Katowicach. 20 grudnia został oficjalnie przekazany placówce przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wojenne losy słynnego płótna
.Minister kultury Hanna Wróblewska podczas konferencji przypomniała, że „Wyjazd na polowanie” to jedno z najważniejszych dzieł w przedwojennej kolekcji Muzeum Śląskiego. „Wizerunek tego obrazu był publikowany niemal od razu po wojnie w wielu katalogach dzieł utraconych. Stał się symbolem dzieła utraconego” – podkreśliła.
Obraz został zrabowany z Muzeum Śląskiego w czasie II wojny światowej. Szefowa MKiDN wyjaśniła na podstawie jego stanu, że „nie była to kradzież namierzonego zabytku, tylko pospieszny rabunek – wycięcie płótna z ramy, zrolowanie i wywiezienie”.
Dalsze losy dzieła nie są dokładnie znane. Zostało ono odzyskane przez resort kultury od kolekcjonera na terenie Polski.
„Wyjazd na polowanie” Józefa Brandta po raz pierwszy trafił na Śląsk w 1928 roku
.W 1928 r. „Wyjazd na polowanie” kupił do kolekcji Muzeum Śląskiego jego pierwszy dyrektor Tadeusz Dobrowolski. „Wybierał najbardziej ikoniczne obrazy, a ten wybrał wtedy jako jeden z najważniejszych obrazów reprezentujących malarstwo polskie” – powiedział dr Karol Makles pełniący obowiązku dyrektora Muzeum Śląskiego.
Józef Brand był batalistą. Przewodził szkole monachijskiej, czyli grupie polskich malarzy tworzących w drugiej połowie XIX i na początku XX w. w Monachium.
Dr Karol Makles poinformował, że według wstępnej wyceny „Wyjazd na polowanie” może być warty ponad 2 mln zł. Zapowiedział, że po konserwacji – najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2025 r. – obraz zostanie wyeksponowany w Muzeum Śląskim wśród innych dzieł zakupionych dla placówki w dwudziestoleciu międzywojennym przez Tadeusza Dobrowolskiego.
Poszukiwanych wciąż jest ponad 1000 dzieł – w tym ok. 100 obrazów – utraconych przez Muzeum Śląskie w czasie II wojny światowej.
Muzeum Śląskie utworzono w 1929 r. Wystawy prezentowało wówczas w gmachu Sejmu Śląskiego.
Budowę pierwszej siedziby rozpoczęto w 1936 r. Funkcjonalistyczny budynek projektu Karola Schayera wzniesiono naprzeciwko Sejmu Śląskiego. Uchodził on wówczas za jeden z najnowocześniejszych obiektów publicznych na kontynencie. Piętra łączyły windy i ruchome schody, a specjalny system klimatyzacyjny wytwarzał wewnątrz ciśnienie zabezpieczające eksponaty przed przedostawaniem się do nich zanieczyszczeń z zewnątrz.
Do otwarcia Muzeum Śląskiego nie doszło z powodu wybuchu II wojny światowej. W kolejnych latach władze hitlerowskie rozebrały gmach, który stanowił symbol polskości. Natomiast w latach 50. XX w. w jego miejscu stanęła siedziba Okręgowej Rady Związków Zawodowych, gdzie obecnie mieści się Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.
Podczas II wojny światowej część zbiorów Muzeum Śląskiego, która nie została zniszczona lub wywieziona w nieznanych kierunkach, trafiła do Muzeum Górnośląskiego (Oberschlesisches Landesmuseum) w Bytomiu. Najcenniejsza kolekcja obrazów polskiego malarstwa dawnego jest obecnie prezentowana na wystawie stałej Muzeum Śląskiego.
Minister Hanna Wróblewska poinformowała, że MKiDN obecnie prowadzi w sumie ponad 180 postępowań restytucyjnych w 20 krajach.
Newsletter „Piękno Historii” dla czytelników „Wszystko co Najważniejsze”
.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB