Nowozelandczycy urodzeni po 1 stycznia 2009 roku nie kupią już papierosów

zakaz sprzedaży papierosów

Przyszłe pokolenia Nowozelandczyków, urodzone po 1 stycznia 2009 roku, nie będą mogły kupować papierosów przez całe swoje życie w ramach pakietu nowych praw antynikotynowych, jakie we wtorek przyjęto w parlamencie Nowej Zelandii. Są to jedne z najsurowszych takich praw na świecie – podała agencja Reutera.

.Zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po określonej dacie, jeśli zostanie złamany – grozić będzie grzywną do ok. 95 tys. dolarów amerykańskich. W 2021 roku, w trakcie prac nad legislacją, informowano, że prawo to ma wejść w życie w 2027 roku.

„Tysiące ludzi będzie miało dłuższe, zdrowsze życie, a służba zdrowia zaoszczędzi kilka miliardów dolarów nowozelandzkich, jeśli nie będzie musiała leczyć chorób spowodowanych paleniem” – skomentowała w oświadczeniu nowozelandzka wiceminister zdrowia Ayesha Verrall.

Zakaz sprzedaży papierosów ogranicza również liczbę sprzedawców detalicznych, posiadających pozwolenie na handel papierosami o 90 proc., z 6 tys. do 600 z końcem 2023 roku.

Libertariańska partia opozycyjna ACT potępiła prawo, stwierdzając, że zniszczy ono małe sklepiki i zmusi obywateli do zakupów na czarnym rynku.

Jedynie Królestwo Bhutanu leżące we wschodnich Himalajach, które wprowadziło w 2010 r. zakaz sprzedaży papierosów, ma bardziej restrykcyjne prawo antynikotynowe – poinformował Reuters.

W ciągu ostatniej dekady liczba palaczy wśród Nowozelandczyków spadła o połowę, do 8 proc. populacji kraju. Dla porównania, według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), do której należy Nowa Zelandia, w 2021 roku papierosy paliło 25 proc. dorosłych we Francji.

PAP/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 grudnia 2022