Polska i kraje bałtyckie wprowadzają zakaz wjazdu dla Rosjan

Polska i kraje bałtyckie wprowadzają zakaz wjazdu dla Rosjan

Cztery państwa członkowskie UE – Litwa, Łotwa, Estonia i Polska – podjęły decyzję o zaprzestaniu wydawania wiz obywatelom Federacji Rosyjskiej. Zakaz wjazdu dla Rosjan jako tymczasowy środek krajowy powinien wejść w życie do 19 września, zgodnie ze wspólnym oświadczeniem premierów tych czterech krajów.

Rosjanie z wizami wydanymi przez inne kraje strefy Schengen nie będą też mogli wjechać do krajów bałtyckich i Polski – oświadczył minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsal. Zakaz wjazdu dla Rosjan powinien wejść w życie do 19 września.

Na rządowym portalu gov.pl ukazała się treść wspólnego oświadczenia premierów Polski i państw bałtyckich. Zakaz wjazdu dla Rosjan jest w nim uzasadniony tym, że kraje sąsiadujące z Rosją wykazują coraz większe zaniepokojenie znacznym i rosnącym napływem obywateli rosyjskich przez ich granice do Unii Europejskiej i strefy Schengen. Wyrażają tym samym przekonanie, że proces ten staje się poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa wszystkich czterech państw i całej wspólnej strefy Schengen.

Premierzy Polski – Mateusz Morawiecki, Estonii – Kaja Kallas, Litwy – Ingrida Simonyte i Łotwy – Arturs Krišjānis Kariņš uzgodnili wspólne podejście regionalne dotyczące możliwości podróżowania obywateli rosyjskich. W oświadczeniu wyrazili swoją polityczną wolę i zdecydowany zamiar wprowadzenia tymczasowych krajowych środków dla obywateli rosyjskich, którzy posiadają wizy UE. Ma to przeciwdziałać bezpośrednim zagrożeniom porządku publicznego i bezpieczeństwa. Jednocześnie państwa te ograniczą dzięki temu możliwość wjazdu do strefy Schengen dla obywateli rosyjskich w celach turystycznych, kulturalnych, sportowych i biznesowych – czytamy w oświadczeniu.

Według nich niedopuszczalne jest, że obywatele państwa-agresora mogą swobodnie podróżować po UE, podczas gdy ludzie na Ukrainie są torturowani i mordowani. Jak zauważono w oświadczeniu: “Większość wiz została wydana obywatelom Rosji przed pełnoskalową agresją Rosji na Ukrainę, w innych warunkach i okolicznościach geopolitycznych”.

Czterej premierzy oświadczyli, że wjazd obywateli rosyjskich podróżujących w celach turystycznych, kulturalnych, sportowych i biznesowych do strefy Schengen zostanie ograniczony zgodnie z krajowymi środkami tymczasowymi, które opierają się na wspólnym podejściu, a zmiana ta ma wejść w życie od 19 września 2022 roku we wszystkich czterech krajach wschodniej flanki NATO. 

Nowe zasady nie oznaczają jednak, że mało który Rosjanin będzie mógł podróżować do Polski czy krajów bałtyckich, bo jak czytamy w oświadczeniu: “uzasadnione wyjątki będą dotyczyły dysydentów, przypadków humanitarnych, członków rodzin, posiadaczy zezwoleń na pobyt, w celu ułatwienia transportu i usług transportowych, misji dyplomatycznych, ułatwienia w Kaliningradzie tranzytu osób itp.”.

Premierzy z zadowoleniem przyjęli decyzję UE o zawieszeniu umowy o ułatwieniach wizowych z Rosją “jako konieczny pierwszy krok”. Powiedzieli jednak również, że działania w tej sprawie nie mogą zakończyć się na takiej decyzji, gdyż konieczne jest znaczne zmniejszenie liczby wydawanych wiz (głównie turystycznych), co ograniczy napływ Rosjan do UE i strefy Schengen. 

Oprac. MJ
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 września 2022