Dania zakazuje obcych flag na swoim terytorium

zakaz wywieszania flag

Minister sprawiedliwości Danii Peter Hummelgaard zadecydował w środę 26 czerwca 2024 roku, że już wkrótce wywieszanie obcych flag zostanie zakazane. Są jednak wyjątki. Zakaz wywieszania flag innych krajów, niż Dania wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku i będzie obowiązywał na terytorium całej Danii.

.”Dannebrog” (nazwa flagi duńskiej) jest i musi pozostać najważniejsza” – argumentował minister sprawiedliwości Peter Hummelgaard przekonując, że inne flagi muszą zniknąć z duńskich ulic.

Problem wziął się jak zwykle bywa z pojedynczego zachowania pewnego Duńczyka, który postanowił wywiesić flagę amerykańską w swoim ogrodzie. Spotkało się to z ostrym protestem jego sąsiadów a następnie wywołało dyskusję w środowisku duńskich prawników, następnie polityków. W ciągu kilku miesięcy powstała presja na duński rząd, z którą musiał on sobie poradzić. Minister Peter Hummelgaard przeciął dyskusję podejmując decyzję, którą zakomunikował w środę 26 czerwca 2024 r.

Nie bez znaczenia były też manifestacje propalestyńskie i antyizraelskie, które przechodziły przez ulice duńskich miast w ostatnim czasie.

Nowe prawo zakazujące wywieszania obcych flag wejdzie w życie na terytorium całej Danii od 1 stycznia 2025 r.

.Wyjątki to oczywiście placówki dyplomatyczne, przed którymi będą mogły powiewać flagi krajów, które reprezentują. Wyjątkiem są mecze i wydarzenia sportowe, w których kibice sygnalizują wsparcie dla swoich narodowych drużyn. Wyjątkiem też będą flagi krajów nordyckich, Grenlandii, Wysp Owczych, Niemiec oraz organizacji międzynarodowych.

Dania jest pierwszym krajem, który przyjął zakaz wywieszania flag innych krajów na swoim terytorium.

Anna K. Berens z Kopenhagi


.Budowanie porozumienia pomiędzy różnymi aktorami sceny społecznej, tak abyśmy mogli wspólnie pracować nad znalezieniem lepszego sposobu na zrobienie czegoś dobrego dla naszego społeczeństwa, jest zadaniem priorytetowym – o organizacji społeczeństwa obywatelskiego w Danii pisze Mads Roke CLAUSEN we „Wszystko co Najważniejsze”.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 czerwca 2024