Założyciel giełdy kryptowalut FTX aresztowany

Na polecenie amerykańskiej prokuratury w poniedziałek aresztowany zostałSamBankman-Fried, założyciel giełdy kryptowalut FTX – poinformowała we wtorek agencja Reutera. Platforma zbankrutowała, a Bankman-Fried jest oskarżany o sprzeniewierzenie pieniędzy klientów.

.Założyciel giełdy kryptowalut FTX, jednej z największych na świecie firm tego rodzaju, został aresztowany dzień przed tym, kiedy miał zeznawać przed Kongresem na temat bankructwa swojego przedsiębiorstwa, co miało miejsce w zeszłym miesiącu.

Aresztowanie oznacza spektakularny upadek 30-letniego biznesmena, który dzięki bitcoinowi i innym aktywom cyfrowym stał się miliarderem – komentuje Reuters.

Giełda, uruchomiona w 2019 r. i mająca siedzibę na Bahamach, złożyła wniosek o upadłość 11 listopada po tym, gdy handlowcy pospiesznie wycofali 6 miliardów dolarów z platformy w ciągu zaledwie 72 godzin. Od tego czasu okazało się, że Bankman-Fried potajemnie wykorzystał 10 miliardów dolarów funduszów klientów, aby wspierać swój biznes – napisał Reuters.

Kryzys w świecie kryptowalut

.Bankructwo trzeciej największej giełdy kryptowalut, FTX, wywołało w tej branży „efekt Lehman Brothers”, banku inwestycyjnego, którego upadek w 2008 r. zapoczątkował krach światowego systemu finansowego – uważają eksperci cytowani przez serwis CNN Business. Umarło krypto marzenie – napisał portal Axios.

„Świat kryptowalut widział już wcześniej duże straty finansowe i zobaczy je ponownie, jest to bowiem środowisko, w którym roi się od piramid finansowych i oszustów, (…) ale FTX ma znacznie większe znaczenie dla ekosystemu kryptowalut, niż sugerowałby sam rozmiar firmy” – podkreślił portal.

Gdy krążyły plotki, że założony przez ikonę branży Sama Bankman-Frieda FTX nie jest w stanie zaspokoić swoich wierzycieli, masowa wyprzedaż aktywów przez użytkowników platformy przyspieszyła zarówno upadek firmy, jak i dodatkowy krach cen niektórych z największych na świecie kryptowalut.

Cyfryzacja pieniądza przyszłością bankowości

.Mimo upadku giełdy FTX, technologia blockchain, dzięki której funkcjonują kryptowaluty, może być wykorzystana także w pracy nad projektem państwowych walut cyfrowych (CBDC). Jak zauważa prof. Łukasz Hardt, Członek Rady Polityki Pieniężnej i profesor ekonomii na Uniwersytecie Warszawskim, na łamach „Wszystko Co Najważniejsze„: „ewolucja pieniądza nie tylko się nie zatrzymała, ale znowu zaczyna przyspieszać”, wobec czego „kwestią, wymagającą (…) dyskusji, jest nieubłaganie nadciągająca rewolucja cyfrowych walut banków centralnych” [LINK].

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 grudnia 2022