Zamieszki we Francji. „Kiedy atakujesz mera, atakujesz Republikę”

Trwają zamieszki we Francji po śmierci 17-letniego Nahela. W nocy z niedzieli na poniedziałek zatrzymano 157 osób – poinformowało MSW. Na drogach publicznych doszło do 352 pożarów, spalonych zostało 297 pojazdów i uszkodzono 34 budynki. Zginął strażak, trzech policjantów i żandarmów zostało rannych, uszkodzono posterunek policji i koszary żandarmerii.

Trwają zamieszki we Francji po śmierci 17-letniego Nahela. W nocy z niedzieli na poniedziałek zatrzymano 157 osób – poinformowało MSW. Na drogach publicznych doszło do 352 pożarów, spalonych zostało 297 pojazdów i uszkodzono 34 budynki. Zginął strażak, trzech policjantów i żandarmów zostało rannych, uszkodzono posterunek policji i koszary żandarmerii.

Zamieszki we Francji

.Podczas gaszenia pożaru zginął 24-letni strażak – poinformował szef MSW Francji Gerald Darmanin w poniedziałek. „Wczoraj wieczorem, walcząc z ogniem z kilku pojazdów na podziemnym parkingu w Saint-Denis, młody 24-letni kapral-szef paryskiej straży pożarnej zginął pomimo bardzo szybkiego udzielania mu pomocy przez jego kolegów z drużyny” – napisał minister, składając rodzinie kondolencje.

Opinia publiczna we Francji jest zszokowana brutalnym atakiem na dom i rodzinę mera miasteczka L’Hay-les-Roses w departamencie Dolina Marny. Uczestnicy zamieszek staranowali dom mera podpalonym samochodem. Z budynku tylnym wyjściem uciekła jego żona z dwójką małych dzieci. Kobieta została zaatakowana i zraniona przez sprawców.

„Kiedy atakujesz mera, atakujesz całą Republikę” – powiedział były prezydent Francji Francois Hollande w rozmowie ze stacją BFMTV w poniedziałek rano. Były szef państwa uważa, że to, czego doświadczył mer Vincent Jeanbrun i jego rodzina, „dotyczy bezpośrednio nas wszystkich”. „Jedyną odpowiedzią jest jedność narodowa” – dodał Hollande.

Działania prezydenta Emmanuela Macrona

.Prezydent Francji Emmanuel Macron przyjmie w poniedziałek przewodniczących Zgromadzenia Narodowego i Senatu, Yael Braun-Pivet i Gerarda Larchera, a we wtorek merów ponad 220 gmin, gdzie w ostatnich dniach doszło do zamieszek po śmierci nastolatka zastrzelonego przez policję – poinformowało w niedzielę otoczenie prezydenta.

Macron poprosił także premier Elisabeth Borne o przyjęcie przewodniczących grup politycznych w parlamencie w poniedziałek – dodało to samo źródło. Według źródła rządowego ustalono trzy priorytety: najpierw przywrócenie porządku, potem podkreślenie rządowego wsparcia dla policjantów, żandarmów, strażaków, sędziów i wybranych urzędników. Wreszcie mobilizacja sił politycznych kraju – przewodniczących ugrupowań, liderów partii, posłów.

Macron potrzebuje odwagi de Gaulle’a

.„Kontynuacja dzisiejszej linii gospodarczej, przy braku własnej waluty, grozi dalszym spadkiem poparcia prezydenta Emmanuela Macrona. A jeszcze niedawno, do czasu wprowadzenia wspólnej waluty, Francja była wiodącą siłą polityczną w Europie” – pisze Stefan KAWALEC, wiceminister finansów RP w latach 1991-1994.

Jak podkreśla, „każdy prezydent Francji musi mierzyć się z wyzwaniami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Zdolność do stawiania im czoła zależy zawsze zarówno od ich obiektywnej trudności, jak i od umiejętności politycznych prezydenta i jego otoczenia. Jednakże rzadko wspomina się o egzystencjalnym zagrożeniu, jakie dla Francji i jej prezydenta stwarza euro”.

Zdaniem Stefana KAWALCA, „prezydent Macron potrzebuje dziś odwagi swojego wielkiego poprzednika Charles’a de Gaulle’a, który przed sześćdziesięciu laty powiedział swoim rodakom, że przyszłość Francji wymaga wyjścia z Algierii. Najwyższy czas, aby Macron powiedział Francuzom, Niemcom i wszystkim Europejczykom, że przyszłość projektu europejskiego wymaga wyjścia z euro”.

PAP/Katarzyna Stańko/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 lipca 2023