Zamieszki we Francji po odrzuceniu wotum nieufności dla rządu

W poniedziałek wieczorem w wielu miastach protestujący wyszli na ulicę. Zamieszki we Francji wybuchły w odpowiedzi na przyjęcie reformy emerytalnej i odrzucenie wniosku o wotum nieufności dla rządu.
Zamieszki we Francji
.Wotum nieufności dla rządu uzyskało 278 głosów – do jego przyjęcia konieczne było natomiast 287 głosów. Chociaż 9 brakujących głosów pozwoliło utrzymać obecny rząd, wynik głosowania „prawie całkowicie potwierdza bezprawność rządu” – jak twierdzi jeden z przedstawicieli partii rządzącej.
W samym Paryżu policja zatrzymała 142 osoby. Podczas nocy z poniedziałku na wtorek w różnych częściach francuskiej stolicy policja odnotowała 240 degradacji poprzez podpalenie.
Manifestanci m.in.podkładali ogień pod kosze na śmieci (głównie w centralnej dzielnicy wokół Opery oraz przy Placu Bastylii), przewracali rowery i niszczyli witryny sklepowe.
Do starć manifestantów z policją doszło w centrum Paryża, m.in.przy dworcu Saint-Lazare i w dzielnicy Invalides.
Reforma emerytalna
.Po przyjęciu reformy emerytalnej przez Zgromadzenie Narodowe i odrzucenie dwóch wniosków o wotum nieufności dla rządu, spontaniczne demonstracje w całej Francji zgromadziły wiele tysięcy osób. Do zamieszek doszło m.in.w Lyonie, Tuluzie, Nancy, Rennes czy Montpellier. Demonstranci podpalali kosze na śmieci, niszczyli witryny sklepowe i ustawiali barykady. W Lyonie w piątym pod rząd dniu spontanicznych manifestacji, udział w proteście wzięło 500 osób. Policja rozbiła manifestację przez użycie gazu łzawiącego, jednak manifestanci, w mniejszych grupach, chodzili po mieście, dokonując degradacji. Ostatecznie zamieszki we Francji skończyły się w Lyonie 9 zatrzymaniami i jedną osobą ranną wśród policjantów.
Reforma emerytalna zakłada przede wszystkim podniesienie wieku emerytalnego z 62 do 64 lat.
Regularne strajki
.W całej Francji od stycznia regularnie odbywają się strajki w wielu sektorach gospodarki. Strajkują m.in.rafinerie, a także transport miejski i dalekobieżny. W Paryżu od 7 marca strajkują zakłady oczyszczania miasta. Strajk pracowników zakładów oczyszczania miasta został przedłużony do poniedziałku 27 marca. Paryskie dzielnice walczą ze śmieciami zalewającymi chodniki poprzez zatrudnienie prywatnych przedsiębiorstw, zajmujących się oczyszczaniem miasta.
Kolejny strajk generalny zapowiedziany jest na czwartek 23 marca 2023 r.
Oprac.JM