Zanieczyszczaniem środowiska łamiemy prawa człowieka

Zanieczyszczaniem środowiska łamiemy prawa człowieka

ONZ w opublikowanym we wtorek raporcie wskazała, że zanieczyszczaniem środowiska łamiemy prawa człowieka. Organizacja zwróciła także uwagę, że zanieczyszczenia są częstszym powodem zgonów niż COVID-19.

.W raporcie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) ONZ wskazała, że zanieczyszczeniem pestycydami, tworzywami sztucznymi i odpadami elektronicznymi oraz innym zanieczyszczaniem środowiska łamiemy prawa człowieka. ONZ zauważyła, że jest to najpowszechniejsze łamanie praw.

Jak wskazuje w raporcie zanieczyszczenia wpływają na co najmniej 9 mln przedwczesnych zgonów rocznie. Liczbę tę porównano do śmierci spowodowanej pandemią koronawirusa. W czasie jej trwania – w ciągu 2 lat – z powodu COVID-19 zmarło blisko 5,9 mln osób.

– Obecne podejście do zarządzania ryzykiem stwarzanym przez zanieczyszczenia i substancje toksyczne wyraźnie zawodzi. Prowadzi to do powszechnych naruszeń prawa do czystego, zdrowego i zrównoważonego środowiska – komentował współautor raportu ONZ David Boyd, cytowany przez agencję Reuters.

ONZ podkreśla w raporcie, że prawo do czystego środowiska jest jednym z praw człowieka.

Rada wezwała do wprowadzenia zakazu stosowania polifluoroalkilu i perfluoroalkilu. Substancje te stosuje się w produktach gospodarstwa domowego, takich jak np. nieprzywierające naczynia kuchenne.

W raporcie IPCC rozszerzyła termin „stref poświęcenia”. Zdaniem ekspertów terminem można dzisiaj określić miejsca silnie skażone zanieczyszczeniami oraz miejsca nienadające się do zamieszkania w konsekwencji zmian klimatu. Wezwała równocześnie do pomocy rdzennym mieszkańcom tych terytoriów. Termin „strefy poświęcenia” używany był do tej pory jedynie do opisywania stref prób jądrowych.

Całość raportu IPCC ONZ ma zostać opublikowana pod koniec lutego.

.Cały raport ma wyjaśniać w jaki sposób zmiany klimatyczne już wpływają na ludzi i planetę. Wskazywać ma także, czego można się spodziewać w przyszłości. Raport ma odpowiedzieć również na pytanie, jakie zagrożenia i korzyści płyną z adaptacji do cieplejszego świata.

– Nadchodzący raport IPCC potwierdzi to, co już wiemy o „miażdżących żniwach” fal upałów, suszy, powodzi, burz, pożarów i zakwaszenia oceanów dla ludzi i ekosystemów […] Ta kompleksowa ocena naukowa pokaże, o ile pogorszy się kryzys klimatyczny, jeśli nie podejmiemy odważnych globalnych działań – powiedziała Rachel Cleetus z organizacji Union of Concerned Scientists.

O globalnych zagrożeniach i wyzwaniach dla świata w cotygodniowym newsletterze „Wspólny Świat Wszystko co Najważniejsze” pisze Mateusz M. KRAWCZYK.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 lutego 2022