Zaporoska Elektrownia Atomowa wzięta w jasyr

Zaporoska Elektrownia Atomowa wzięta w jasyr

Jak informuje operator ukraińskich siłowni jądrowych Enerhoatom, Zaporoska Elektrownia Atomowa stała się punktem lokacji wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Grad. Zdaniem ukraińskiego przedsiębiorstwa państwowego działanie to równoznaczne jest z przygotowywaniem kolejnej prowokacji.

.Lokacja uzbrojenia wojskowego na obszarze ukraińskiej elektrowni jądrowej jest działaniem prowokacyjnym, informuje ukraiński operator energetyczny. Zaporoska Elektrownia Atomowa stała się tym samym zakładnikiem Rosjan, nie liczących się z ryzykiem doprowadzenia do katastrofy nuklearnej. Rosyjski sprzęt militarny został rozmieszczony dokładnie nieopodal bloku energetycznego nr 6, położonego tuż przy obszarze magazynu zużytego paliwa jądrowego. Zdaniem Enerhoatomu, to właśnie w tym miejscu były sekretnie konstruowane, ze złamaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa jądrowego i radiologicznego, enigmatyczne “instalacje obronne”.

Niebezpieczna gra Putina

.Według Enerhoatomu najprawdopodobniej przygotowywana prowokacja będzie polegać na ostrzale z Gradów przeciwległego brzegu Dniepru, w tym Nikopola i Marganca, bezpośrednio z terytorium elektrowni atomowej. Jako „osłonę” Rosjanie mieliby wykorzystać bloki energetyczne i magazyn ze zużytym paliwem. Informując o rozmieszczeniu nowych wyrzutni bezpośrednio na terenie elektrowni, Enerhoatom zwrócił się po raz kolejny z apelem do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz wspólnoty międzynarodowej o „utworzenie strefy bezpieczeństwa na terenie i wokół stacji poprzez jej pełną demilitaryzację i deokupację”.

W komunikacie podkreślono, że „cały świat rozumie rażące łamanie wszystkich norm i wymogów bezpieczeństwa jądrowego i radiologicznego” na terenie elektrowni atomowej, którą siły rosyjskie wykorzystują do celów wojskowych. Od początku inwazji – przypomniano – Rosjanie rozlokowują na terytorium elektrowni żołnierzy, sprzęt wojskowy, uzbrojenie i materiały wybuchowe, a teren obiektu oraz drogi dojazdowe zostały przez nich zaminowane.

Zaporoska Elektrownia Atomowa to największa siłownia jądrowa w Europie. Na jej terenie stacjonują rosyjscy żołnierze z ciężkim sprzętem oraz pracownicy rosyjskiego koncernu Rosatom. Obiekt jest okupowany przez siły rosyjskie od początku marca. W wyniku działań zbrojnych strony rosyjskiej infrastruktura elektrownia była kilkukrotnie odłączana od sieci, a bezpieczeństwo obiektu atomowego, jak przekonuje strona ukraińska, jest poważnie zagrożone. 

Jak Putin okłamuje Zachód?

.O nastawieniu rosyjskiego społeczeństwa wobec wojny na Ukrainie oraz o tym dlaczego Putinowi przez 2 dekady udawało zwodzić się zachodnich przywódców na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Jurij FELSZTYŃSKI w tekście “Trzecia wojna światowa już trwa”. Autor odpowiada w nim na pytanie: dlaczego Putin był uznawany przez tyle lat na arenie międzynarodowej?

“Odpowiedź może wydać się prosta, ale trzeba zrozumieć, że Putin jest wytrenowanym oficerem KGB. Jedną ze specjalności każdego oficera FSB jest umiejętność werbowania agenta. Kiedy Putin do ciebie mówi, to nie tylko z tobą rozmawia, on cię werbuje. Dla niego jesteś obiektem, potencjalnym agentem, który może zostać zwerbowany. Jeśli chcesz kogoś zwerbować, musisz sprawić, by ten ktoś cię polubił. Kiedy Putin rozmawia z przywódcami innych państw, jest bardzo sympatyczny i za to jest lubiany. Wszyscy byli pod wrażeniem Putina, ponieważ jako szkolony do rekrutacji oficer KGB zdołał zwerbować wszystkich światowych przywódców. Bardzo dobrze wiedział, co należy powiedzieć lub zrobić, jak się zachować, by być lubianym. Dlatego przez te wszystkie lata wszyscy byli z niego zadowoleni, ponieważ prywatnie darzyli go sympatią i byli pewni, że jest świetnym partnerem, który będzie współpracował. Uważali go za osobę racjonalną. Wiedzieli, że osoba racjonalna będzie robiła rzeczy, które są opłacalne, i nigdy nie zrobi rzeczy, które są nieopłacalne, zarówno dla niej osobiście, jak i dla całego kraju”.

.”Teraz mamy do czynienia z sytuacją, kiedy wszyscy widzą, że na czele Rosji stoi osoba absolutnie irracjonalna. Ale w Putinie nic się nie zmieni. Jedyne, co uległo zmianie, to jego zachowanie, bo obecnie musi realizować program polityczny, a za to nie musi być lubiany. Chce wzbudzać strach, dlatego widzimy teraz innego Putina. Ale to nadal ten sam człowiek z KGB, z którym mamy do czynienia od 2000 roku”.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 grudnia 2022