Zawsze musimy wspierać maluczkich, słabych i ubogich - Leon XIV

Leon XIV -

Papież Leon XIV podczas spotkania z władzami Rzymu u stóp Kapitolu 25 maja powiedział mieszkańcom Wiecznego Miasta: „dla was i z wami jestem rzymianinem”. Papież zatrzymał się tam w drodze do bazyliki Świętego Jana na Lateranie, katedry biskupa Rzymu, gdzie oficjalnie obejmie posługę zwierzchnika tej diecezji.

Zawsze musimy wspierać maluczkich – Leon XIV

.Zwracając się do burmistrza Rzymu Roberto Gualtieriego u stóp Wzgórza Kapitolińskiego, Leon XIV podkreślił: „Zaczynając oficjalnie posługę duszpasterza tej diecezji, czuję poważny, ale fascynujący obowiązek, by służyć wszystkim jej członkom, mając przede wszystkim w sercu wiarę Ludu Bożego, a zatem dobro wspólne społeczeństwa”.

„Dla tego celu jesteśmy współpracownikami, każdy w swoim środowisku instytucjonalnym. Zaraz po wyborze przypomniałem braciom i siostrom zebranym na placu Świętego Piotra, że jestem z nimi chrześcijaninem i dla nich biskupem. Z tej szczególnej okazji mogę powiedzieć, że dla was i z wami jestem rzymianinem” – oświadczył papież. Następnie zaznaczył: „Edukacja młodzieży i pomoc tym, którzy cierpią, oddanie się ostatnim i pielęgnowanie sztuki są wyrazami troski o godność ludzką, którą zawsze musimy wspierać, zwłaszcza wobec maluczkich, słabych i ubogich”.

Pokój jest najmocniejszym uniwersalnym powołaniem Rzymu

.Papież stwierdził, że w obecnym Roku Świętym troska ta rozszerza się na pielgrzymów przybywających z całego świata, w których przyjęcie zaangażowane są też władze Wiecznego Miasta; wyraził im za to wdzięczność. „Pragnę, aby Rzym, niezrównany ze względu na bogactwo dziedzictwa historycznego i artystycznego, wyróżniał się zawsze także z racji walorów człowieczeństwa i cywilizacji, które z Ewangelii czerpią swoją życiową limfę” – mówił Leon XIV. Udzielił błogosławieństwa Wiecznemu Miastu i wszystkim jego mieszkańcom.

Burmistrz Gualtieri witając papieża, podkreślił, że „pokój jest najmocniejszym uniwersalnym powołaniem Rzymu”. „Rzym, Wasza Świątobliwość, wie, że jest obserwowany, kochany i studiowany w każdej części świata, i jest dumny z tego, że jest globalną stolicą” – zauważył. Burmistrz mówił o podjętych pracach, których celem jest to, by „uczynić z Rzymu miasto bardziej sprawiedliwe, bardziej zrównoważone i inkluzywne, troskliwe wobec ostatnich, najsłabszych”.

„Będziemy działać dalej, by Rzym stał się modelem zgody między człowiekiem a środowiskiem, miastem zdolnym stawić czoła burzliwym zmianom związanym z trwającymi wielkimi rewolucjami, począwszy od wejścia do naszego życia technologii i sztucznej inteligencji” – powiedział Roberto Gualtieri z centrolewicowej Partii Demokratycznej. Swoją wizytą u stóp Kapitolu Leon XIV przywrócił tradycję, która nie była kontynuowana od czasu wyboru Benedykta XVI.

Pokój Wam!

.”Niech pokój będzie z wami wszystkimi. Najdrożsi bracia i siostry. Takie było pierwsze pozdrowienie Chrystusa zmartwychwstałego, Dobrego Pasterza, który oddał życie za Bożą owczarnię. Ja także chciałbym, by to pozdrowienie pokoju dotarło do naszych serc, dotarło do waszych rodzin, do wszystkich ludzi, gdziekolwiek się znajdują, do wszystkich ludów, do całej ziemi. Pokój wam!” – pisze papież LEON XIV w tekście „Pokój Wam!„.

Taki jest pokój Chrystusa zmartwychwstałego. Pokój rozbrojony i pokój rozbrajający, pokorny i wytrwały. Pochodzi od Boga, od Boga, który kocha nas wszystkich, bezwarunkowo. Rozbrzmiewa jeszcze w naszych uszach ten słaby, ale zawsze odważny głos Papieża Franciszka, który błogosławił Rzym. Papież, który błogosławił Rzym, udzielał swego błogosławieństwa światu, całemu światu, w ów wielkanocny poranek. Pozwólcie, że będę kontynuował to samo błogosławieństwo. Bóg nas miłuje, Bóg kocha nas wszystkich, a zło nie przemoże. Wszyscy jesteśmy w ręku Boga. Dlatego bez lęku, zjednoczeni, ręka w rękę z Bogiem i ze sobą nawzajem idźmy naprzód.

Jesteśmy uczniami Chrystusa. Chrystus idzie przed nami. Świat potrzebuje Jego światła. Ludzkość potrzebuje Go jako pomostu, by mógł do niej dotrzeć Bóg i Jego miłość. Pomóżcie nam również wy, i sobie nawzajem, w budowaniu mostu poprzez dialog, spotkanie, jednocząc się wszyscy, aby być jednym ludem, zawsze w pokoju.

.Dzięki niech będą papieżowi Franciszkowi. Chcę też podziękować wszystkim braciom kardynałom, którzy wybrali mnie, bym był Następcą Piotra i szedł razem z wami jako Kościół zjednoczony, szukając zawsze pokoju, sprawiedliwości. Starając się zawsze pracować jako ludzie wierni Jezusowi Chrystusowi bez lęku, aby głosić Ewangelię, aby być misjonarzami. Jestem synem św. Augustyna, augustianinem, który powiedział: z wami jestem chrześcijaninem, a dla was biskupem. W tym sensie wszyscy możemy iść razem do tej ojczyzny, którą Bóg nam przygotował.

LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/leon-xiv-pokoj-wam/

PAP/Sylwia Wysocka/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 maja 2025