Zbrodnie wojenne na Ukrainie tematem konferencji w Holandii

Zbrodnie wojenne na Ukrainie

Zbrodnie wojenne na Ukrainie są przedmiotem konferencji, której gospodarzami są holenderski minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra, prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan oraz komisarz Unii Europejskiej ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Wezmą w niej udział przedstawiciele około 40 państw z Unii Europejskiej i całego świata.

.Urzędnicy rządowi z kilkudziesięciu krajów spotkają się 14 lipca w Holandii, aby omówić z głównym prokuratorem Międzynarodowego Trybunału Karnego zbrodnie wojenne na Ukrainie oraz jak najlepiej skoordynować wysiłki w celu postawienia przed sądem ich sprawców.

Od czasu, gdy prezydent Rosji Władimir Putin zarządził inwazję na Ukrainę 24 lutego, jego siły wojskowe zostały oskarżone o nadużycia, począwszy od zabójstw, gwałty, ataki na obiekty cywilne, w tym bombardowanie teatru w Mariupolu 16 marca, które według dochodzenia Associated Press prawdopodobnie zabiło blisko 600 osób.

W oświadczeniu w środę sekretarz stanu USA Antony Blinken wezwał Moskwę do wstrzymania przymusowych deportacji na obszarach Ukrainy kontrolowanych przez Rosję, mówiąc, że szacunkowo od 9 00 000 do 1,6 miliona Ukraińców zostało „przesłuchanych, zatrzymanych i przymusowo deportowanych” do Rosji.

„Działania Moskwy wydają się z premedytacją i wyciągają natychmiastowe historyczne porównania do rosyjskich operacji 'filtracji’ w Czeczenii i innych obszarach”, powiedział Blinken. „Operacje 'filtracji’ prezydenta Putina polegają na rozdzielaniu rodzin, konfiskowaniu ukraińskich paszportów i wydawaniu rosyjskich paszportów w widocznym wysiłku, aby zmienić demograficzny makijaż części Ukrainy”.

Sekretarz Blinken powiedział, że Putin i jego rząd „nie będą mogli bezkarnie angażować się w te systematyczne nadużycia. Odpowiedzialność jest koniecznością. Dlatego też wspieramy wysiłki władz ukraińskich i międzynarodowych w celu zebrania, udokumentowania i zachowania dowodów okrucieństwa. Razem jesteśmy oddani sprawie pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców zbrodni wojennych i innych okrucieństw.”

Około 40 narodów z Unii Europejskiej i całego świata będzie reprezentowanych na czwartkowej konferencji, której gospodarzami są holenderski minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra, prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan oraz komisarz Unii Europejskiej ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Oczekuje się, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwróci się do przedstawicieli rządu w nagranych wiadomościach wideo, zanim spotkają się oni za zamkniętymi drzwiami, aby omówić koordynację dochodzeń i gromadzenie dowodów w związku z prowadzeniem przez MTK i różne kraje spraw dotyczących zbrodni wojennych.

Spotkanie odbędzie się w momencie, gdy na szczeblu krajowym i międzynarodowym trwają już dochodzenia. Wśród tematów jest to, jak śledczy z różnych krajów mogą zbierać i dokumentować dowody, w tym przestępstw seksualnych, aby można je było wykorzystać w innych jurysdykcjach. Na łamach „Wszystko co Najważniejsze” pisała o tym m.in. Ewelina U. OCHAB w artykule „Gwałty na Ukrainie. Powstała Niezależna Międzynarodowa Komisja Śledcza” oraz specjalny doradca prokuratora MTK prof. Kevin HELLER w artykule „Norymberga XXI wieku”.

Karim Khan rozpoczął śledztwo na Ukrainie na początku marca po tym, jak dziesiątki krajów członkowskich MTK poprosiły go o interwencję. Odwiedził Ukrainę, aby zobaczyć z pierwszej ręki okropności zadane temu krajowi i wysłał największy w historii sądu zespół śledczych, aby zebrać dowody.

Jak podkreśla prof. Kevin HELLER na łamach „Wszystko co Najważniejsze”: Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie zbrodni popełnionych rzekomo na Ukrainie. Jeżeli dojdzie do wniosku, że istnieją uzasadnione powody, aby przyjąć, że jakiś rosyjski (albo ukraiński) przywódca polityczny lub wojskowy bądź nawet niższej rangi dowódca odpowiada za takie zbrodnie, może wydać nakaz aresztowania, po czym wszystkie państwa będące członkami Trybunału miałby obowiązek taki nakaz wykonać. Istnieje zatem szansa na rozliczenie zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych na Ukrainie. Śledztwo trwa.

Jak dotąd trybunał nie ogłosił żadnych nakazów aresztowania dla podejrzanych w śledztwie, które może sięgać do samego szczytu wojskowego łańcucha dowodzenia Rosji, a także do Kremla.

MTK jest sądem ostatniej instancji, który otwiera sprawy, gdy inne kraje nie chcą lub nie mogą wszcząć postępowania. Trybunał z siedzibą w Hadze nie dysponuje siłami policyjnymi, które mogłyby dokonywać aresztowań i polega na pomocy innych państw w zatrzymywaniu podejrzanych.

.Ani Rosja, ani Ukraina nie należą do 123 państw członkowskich sądu, ale Kijów zaakceptował jego jurysdykcję. Ukraina, której Prokurator Generalny Iryna Venediktova planuje wziąć udział w konferencji w Hadze, wszczęła tysiące dochodzeń w sprawie zbrodni wojennych od czasu rozpoczęcia działań wojennych.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 lipca 2022