10 punktów możliwego porozumienia z Putinem - rozmowa Zełeński-Macron

Zełeński-Macron

Prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał w niedzielę przez telefon ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem o 10-punktowej formule pokojowej, która ma umożliwić zakończenie wojny – poinformowało biuro prezydenta Ukrainy.

.”Synchronizacja stanowisk w przeddzień wirtualnego szczytu G7 i konferencji poparcia dla Ukrainy w Paryżu. Omówiliśmy realizację naszej dziesięciostopniowej formuły pokojowej, współpracę w zakresie obrony i stabilności energetycznej Ukrainy” – napisał na Twitterze ukraiński przywódca po rozmowie Zełeński-Macron.

Rozmowa Zełeński-Macron o planie pokojowym zaproponowanym przez Ukrainę

.Plan przewiduje ukaranie osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne, wycofanie wszystkich rosyjskich wojsk z terytorium Ukrainy, przywrócenie integralności terytorialnej kraju oraz uwolnienie wszystkich jeńców wojennych i deportowanych. Plan zawiera również postulat zapobiegania niszczeniu środowiska naturalnego. Propozycje dotyczą także bezpieczeństwa energetycznego, żywnościowego i nuklearnego. Zełenski przedstawił tę formułę 15 listopada w czasie wirtualnego przemówienia do liderów G20.

Portal „The Kyiv Independent” przypomina, że prezydent Macron powiedział 3 grudnia, że jeśli prezydent Rosji Władimir Putin zgodzi się na negocjacje w sprawie zakończenia wojny w Rosji, Zachód powinien rozważyć udzielenie Rosji gwarancji w przyszłej architekturze bezpieczeństwa. Wypowiedź Macrona oburzyła ukraińskich polityków, w tym głównego negocjatora Ukrainy z Rosją, Dawida Arakhamię, który oświadczył, że Kijów jest gotowy zapewnić Rosji gwarancje bezpieczeństwa po tym, jak ta wycofa swoje wojska z Ukrainy, zapłaci reparacje, postawi przed sądem wszystkich zbrodniarzy wojennych i dobrowolnie odda broń jądrową. Kiedy Rosja to zrobi, „jesteśmy gotowi usiąść przy stole negocjacyjnym i rozmawiać o gwarancjach bezpieczeństwa” – powiedział główny negocjator Ukrainy.

Po rozmowie telefonicznej Zełeński-Macron francuski prezydent oświadczył na Twitterze: „Ukraina może liczyć na wsparcie Francji tak długo, jak będzie to potrzebne do pełnego odzyskania suwerenności i integralności terytorialnej”.

Nie będzie wolnej Europy bez solidarności z Ukrainą

.”Rosyjska napaść na Ukrainę jest punktem zwrotnym w historii współczesnej Europy. Stworzona 30 lat temu w oparciu o Paryską Kartę Nowej Europy, a więc przy wielkim udziale Francji, architektura bezpieczeństwa Starego Kontynentu została przez Rosję zniszczona. Paryska Karta otwierała nowy rozdział w historii Europy, którego myślą przewodnią było zakończenie ery konfrontacji i podziału kontynentu, zapoczątkowanej przez pakt Hitler-Stalin i konferencję w Jałcie. Odtąd Europa miała zmierzać ku demokracji, pokojowi i jedności” – zauważał polski minister spraw zagranicznych, prof. Zbigniew Rau, w trakcie wizyty w Paryżu [LINK].

„Dokonując zbrojnej napaści na Ukrainę, Rosja zamknęła epokę 30 lat pokoju w Europie i dąży do ograniczenia wolności i do przywrócenia świata, którego reguły dyktuje prymat siły nad prawem, świata autorytaryzmu, wojny i stref wpływów. Rozpoczęła się nowa era, która jeszcze nie ma nazwy, ale od nas, przedstawicieli wolnego świata, od Polski i Francji zależy, czy będzie to era wolności, czy era zniewolenia i tyranii. Każdy przełom epok jest okazją do zbudowania czegoś lepszego, bardziej współczesnego, lepiej odzwierciedlającego aktualny potencjał polityczny i gospodarczy uczestników systemu. Jestem przekonany, że Polska i Francja będą wspólnie dążyć do tego, aby ta nowa epoka wiązała się ze zwycięstwem wolności, suwerennej równości i solidarności” – wyjaśnia szef MSZ.

„Jest tak dlatego, że „nie ma wolności bez solidarności”. To hasło „Solidarności”, polskiego, wolnościowego ruchu, który przyczynił się do jedności Europy, musi być wskazówką dla nas współczesnych. Dziś oznacza to, że nie będzie wolnej Europy bez solidarności z Ukrainą, bez udzielenia jej pomocy w wojnie obronnej przeciwko próbie cofnięcia Europy do czasów zniewolenia i tyranii. Nie ma europejskiej jedności bez solidarności z Ukrainą” – tłumaczy prof. Zbigniew Rau.

PAP/Wszystko Co Najważniejsze/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 grudnia 2022
Fot. GONZALO FUENTES / Reuters / Forum