Plan wizyty Wołodymyra Zełenskiego w USA

Zełenski w USA

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski planuje w środę odwiedzić Waszyngton – podały we wtorek amerykańskie portale Punchbowl News i Axios. W planach Zełenskiego ma być m.in. przemówienie w Kongresie USA i spotkanie z prezydentem Joe Bidenem.

.Spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi rozesłała do parlamentarzystów list wzywający ich do zjawienia się w Kapitolu w środę ze względu na „specjalne” wydarzenie. Według portalu Zełenski może wystąpić przed połączonymi izbami Kongresu, jak zrobił to wirtualnie już w marcu.

Według CNN, do wizyty przygotowuje się też Biały Dom, zaś podczas spotkania Zełenskiego z Bidenem, ogłoszony ma zostać nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy, który zawierać będzie systemy obrony powietrznej Patriot.

Jak podał portal Punchbowl News, niespodziewana wizyta Zełenskiego – jego pierwsza zagraniczna podróż od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę – nie została w pełni potwierdzona i może zostać odwołana ze względów bezpieczeństwa.

Wstęp do budowy nowego porządku świata?

.”Czy inwazja Putina na Ukrainę doprowadzi do nowego porządku świata, czy rozpocznie erę szlifowania kompromisów?” – pyta prof. Adam Tooze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” [LINK].

„Inwazję Putina i atak koalicji pod wodzą USA na Irak w 2003 r. łączy lekceważenie prawa międzynarodowego i logiki geopolitycznej, które wprawiło w osłupienie większość świata. O Stanach Zjednoczonych i ich sojusznikach można jednak powiedzieć przynajmniej tyle, że zadbali o to, by przeprowadzić atak z użyciem przeważającej siły. Bombardowania lotnicze typu „szok i przerażenie” były nieporównywalnie bardziej intensywne niż wszystko, co do tej pory zrobiły siły Putina. W Iraku najeźdźców nie sfrustrowała armia państwowa, ale późniejsze powstanie.

W wojnie na Ukrainie dziką kartą są zaś Ukraińcy. Nikt nie oczekiwał, że ukraińska armia tak skutecznie stawi czoła nieudolnemu natarciu Rosji. W tym sensie to nie Putin, ale Ukraina złamała paradygmat końca historii.

Ukraińcy są gotowi umrzeć, aby przeciwstawić się rosyjskiej władzy i otworzyć możliwość członkostwa w UE i NATO. Jeśli ktokolwiek cofnął nas w czasie do dramatów XIX- i XX-wiecznej historii, to nie Putin, ale Zełenski i jego ludzie. Prezentują oni heroiczny opór, suwerenność i samostanowienie godne ich sąsiada, Polski – kraju, który nieraz podejmował romantyczne i często skazane na niepowodzenie starania o niepodległość” – pisze prof. Tooze.

PAP/Oskar Górzyński/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 grudnia 2022