Złota głowa kruka i opaska. Unikatowe anglosaskie artefakty z VII wieku

Dwaj poszukiwacze skarbów w trakcie eksploracji południowo-zachodniego hrabstwa Wiltshire w Anglii dokonali unikatowego odkrycia w postaci anglosaskiego wczesnośredniowiecznego artefaktu. Zabytek przedstawia głowę kruka, która została wykonana ze złota i granatu. Oprócz tego odkryto również złotą anglosaską opaskę. Złota głowa kruka i opaska. zostały datowane na VII wiek n.e., czyli liczą 1400 lat.
Złota głowa kruka i opaska
.Okres anglosaski w historii Wielkiej Brytanii przypada na lata 450–1066. Czasy te w szczególności wśród archeologów są znane z imponujących oraz wyrazistych metalowych artefaktów. Ozdoby te najczęściej były wykonywane przy wykorzystaniu takich technik jak odlewanie, kucie, lutowanie czy inkrustacja. Przedmioty wysokiego statusu dla wyższych warstw były wykonywane ze złota, srebra, brązu i żelaza. Wyroby te nie tylko zachwycają swoimi walorami estetycznymi, ale również dostarczają cennych informacji na temat przekonań społecznych, religijnych i kulturowych anglosaskich mieszkańców wczesnośredniowiecznej Anglii, informuje portal „Arkeonews„.
Niedawne olśniewające znaleziska dokonane w Wiltshire w Anglii wpisuj się do grupy takich wartościowych zabytków. Dwaj miłośnicy archeologii, Paul Gould i Chris Phillips, podczas przeszukiwania przy pomocy wykrywaczy metali terenów hrabstwa Wiltshire, gdzie potencjalnie mogły znajdować się skarby z przeszłości, w jednym z takich miejsc natrafili na złotą głowę kruka inkrustowaną granatem oraz złotą obręcz. O tym niezwykłym znalezisku natychmiast zostali zawiadomieni archeolodzy, którzy datowali skarb na okres anglosaski. Jak stwierdzili eksperci, zabytki te dają fascynujący wgląd w kunszt i symbolikę wczesnośredniowiecznej historii Anglii.
Arcydzieło wczesnośredniowiecznego rzemiosła
.Odkryta mała głowa kruka waży około 60 gramów. Badający ten zabytek archeolodzy opisali go jako arcydzieło wczesnośredniowiecznego rzemiosła. Artefakt ten wyróżnia się granatowymi zdobieniami, imitującymi ptasie oczy.
W przypadku jednego z oczodołów brak jednak granatu. U góry kruczej głowy znajdują się delikatne okrągławe zdobienia, które imitują upierzenie – te fragmenty zabytku zostały dodatkowo udekorowane inkrustacjami z granatu osadzonymi na charakterystycznym podkładzie z folii o wzorze waflowym. Wzór waflowy był jedną z najbardziej charakterystycznych technik w anglosaskim rzemiośle artystycznym.
.Eksperci z Muzeum Brytyjskiego, w którym to zarazem głowa kruka, jak i złota opaska, są przechowywane, zwracają uwagę na wyjątkową jakość i szczegółowe wykonanie tego dzieła. Małe szpilki odkryte wewnątrz głowy kruka sugerują, że mogła ona być kiedyś przymocowana do innego ważnego przedmiotu, prawdopodobnie końcówki rogu do picia, przypominającego podobne ozdoby znalezione w słynnym pochówku w Sutton Hoo.
Marcin Jarzębski