Złoty konkurs – polskie rodziny zaglądają do skarbca NBP

Laureaci „Złotego konkursu dla polskich rodzin”

Laureaci „Złotego konkursu dla polskich rodzin” podczas wizyty w jednym ze skarbców NBP mogli z bliska zobaczyć polskie rezerwy złota.

.W marcu 2025 r. Prezes NBP ogłosił „Złoty konkurs dla polskich rodzin” – inicjatywę mającą na celu popularyzację wiedzy o roli rezerw złota i działalności banku centralnego. Konkurs spotkał się z ogromnym zainteresowaniem – w ciągu kilku dni trwania konkursu (3–10 kwietnia) napłynęło ponad 1300 zgłoszeń z całej Polski.

Zwycięzcy w nagrodę odwiedzili jeden ze skarbców NBP, w których są przechowywane rezerwy polskiego złota. – Cała ściana wyładowana sztabkami… Majątek narodowy, cieszymy się, że ktoś o to dba – skomentował jeden z laureatów.

.Laureaci konkursu i towarzyszący im dziennikarze mogli obejrzeć sztaby, które są częścią oficjalnych rezerw NBP. Dokonali także inspekcji sztab, czyli sprawdzili numery losowo wybranych sztab z ich rejestrem. – Uczestnicy wyjazdu mogli osobiście przekonać się, że każda sztaba polskiego złota, sprowadzonego w 2019 r. do Polski, fizycznie znajduje się w skarbcach NBP. To dokładnie te same sztaby – powiedziała Barbara Jaroszek, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP i Główny Skarbnik NBP.

.„Wizyta zrobiła na mnie ogromne wrażenie, już same procedury [bezpieczeństwa], jak i samo zwiedzanie, bo – jak słyszałam – byliśmy pierwszymi gośćmi w tym skarbcu – relacjonowała inna uczestniczka – Zobaczyć rezerwy polskiego złota to jest coś. Czuję się wybrańcem i było to dla mnie ważne wydarzenie” – dodała.

.Wizyta w skarbcu była nie tylko emocjonalnym przeżyciem, ale także lekcją z zakresu ekonomii i finansów państwa. Celem konkursu było także pokazanie, że rezerwy złota to nie abstrakcja, lecz realne dobro narodowe – chronione, kontrolowane i służące wszystkim obywatelom.

NBP gromadzi rezerwy i dzieli się wiedzą

.Polska awansowała w światowym rankingu posiadaczy złota. Rezerwy Narodowego Banku Polskiego wynoszą 509,3 tony – to więcej niż ma Europejski Bank Centralny, czyli bank centralny strefy euro, do której należy 20 państw.

Przekroczenie progu 509 ton złota w rezerwach to moment symboliczny, ale również dowód konsekwentnego działania. Narodowy Bank Polski pokazuje, że strategia oparta na sile i stabilności przynosi wymierne efekty – nie tylko na papierze, ale także w świadomości społecznej.

.Złoto to dziś nie tylko aktywo finansowe – to także źródło edukacji, zaufania i poczucia bezpieczeństwa. A w czasach globalnej niepewności właśnie te wartości stają się najcenniejsze. – Złoto to nasze wspólne dobro. Symbol siły i niezależności. Fundament stabilności – gwarancja, że Polska poradzi sobie nawet w najtrudniejszych czasach – podkreśla prof. Adam Glapiński, Prezes NBP.

Narodowy Bank Polski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 czerwca 2025