Zmarł Stanisław Panteluk, działacz polskiej społeczności w Ukrainie

Zmarł Stanisław Panteluk, wieloletni redaktor naczelny „Dziennika Kijowskiego” i działacz polskiej społeczności w Ukrainie – poinformowała w niedzielę 14 kwietnia w mediach społecznościowych jego żona Andżelika Płaksina. Miał 79 lat.

.”Mój kochany, bliski, najlepszy na świecie. Nie da się słowami opisać całego mojego smutku i całego bólu” – napisała Andżelika Płaksina na Facebooku w niedzielę rano.

Odszedł zasłużony działacz społeczny

.W marcu Panteluk otrzymał z rąk ambasadora RP w Kijowie Jarosława Guzego Złoty Krzyż Zasługi za długą, nieprzerwaną pracę społeczną i ofiarną działalność publiczną.

„Dziennik Kijowski” jest wydawany od ponad 30 lat. Gazeta powstawała, kiedy kończył się komunizm, upadła Żelazna Kurtyna i rozluźniło się życie polityczne przeciętnego obywatela Ukrainy – opowiadał Panteluk w 2021 roku w siedzibie gazety. Jak podkreślał, „Dziennik Kijowski” to „kronika życia Polaków w Ukrainie”.

Stanisław Panteluk – syn Polaków wywiezionych na wschód

.Stanisław Panteluk urodził się w 1945 roku sto kilometrów od chińskiej granicy, na terenie ówczesnego obwodu semipałatyńskiego w Kazachskiej SRR. Jego rodzice zostali tam wywiezieni z Przykarpacia. „Moje korzenie są w Kosowie Huculskim, który za czasów Rzeczypospolitej był odpowiednikiem Zakopanego – na wypoczynek jeździli tam mieszkańcy Lwowa” – mówił.

„W domu rozmawialiśmy przede wszystkim po polsku, ojciec był Polakiem, grafikiem, a mama pochodziła z rodziny mieszanej” – wspominał. Pracował jako tłumacz i przewodnik, w Kijowie zamieszkał w 1971 roku. Był zaangażowany w działalność polskiej społeczności, zasiadał m.in. w Zarządzie Związku Polaków na Ukrainie.

PAP/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 kwietnia 2024
fot.: Stanisław Panteluk/LinkedIn